Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 17.6. – svátek slaví Adolf

Čelní zásobník Kverneland f-drill v děleném provedení pro setí a hnojení během jednoho přejezdu

Zveřejněno: 6. 11. 2023

Přední zásobníky Kverneland f-drill jsou k dispozici ve dvou velikostech a verzích. Verze Kverneland f-drill compact má objem 1 600 litrů a Kverneland f-dril maxi až 2 200 litrů. Poslední jmenovaná verze existuje i v dělené verzi Kverneland f-drill maxi plus. A právě ta se předvedla novinářům během Tiskových dnů v Německu.

Čelní zásobník Kverneland f-drill v kombinaci se secím strojem.

S rostoucím pracovním záběrem neseného secího stroje stoupá riziko jeho snížené ovladatelnosti. Proto je nutné patřičně dotížit přední nápravu traktoru. Tento problém lze vyřešit používáním secí kombinace s čelním zásobníkem. Tato koncepce také umožňuje použití tažného prostředku s nižší nosností zadního tříbodového závěsu a zároveň snižuje namáhání některých součástí traktoru – především zadních poloos. Rovněž dovoluje agregovat secí stroj s výkonnostně slabším tažným prostředkem a tím snížit spotřebu pohonných hmot. Použitím čelního zásobníku dochází také ke zvýšení celkové kapacity osiva, kterou by bylo možné využít při jednom plnění stroje. Poptávka po čelních zásobnících se v posledních letech zvyšuje i ve spojitosti s novými technologiemi a jejich využitím při zpracování půdy.

V současnosti již mají zásobníky zapojované do předního tříbodového závěsu traktoru své místo v nabídce většiny významných výrobců techniky pro zpracování půdy a setí. Řadí se mezi ně i firma Kverneland s novou generací čelního zásobníku Kverneland f-drill. Nový čelní zásobník je možné používat s různými secími stroji. Zásobník pojme jak drobná, tak větší semena a hnojivo. Je schopen provádět výsev i hnojení současně. Kromě toho může kombinovat setí hlavní plodiny s pomocnou plodinou.

Čelní zásobník Kverneland f-drill může sloužit k přihnojování průmyslovými hnojivy a k výsevu plodin během jednoho přejezdu.

Čelní zásobník Kverneland f-drill má modulární konstrukci zajišťující ideální vyváženost traktoru. Při jízdě po silnici nebo při jízdě po poli přijde vhod jeho nízká výška – nebrání výhledu. Čelní zásobník může být na přání vybaven pneumatikovým pěchem a závažím. Kola (stejné pneumatiky používá secí stroj Kverneland u-Drill) slouží pro snížení zatížení přední nápravy traktoru. Slouží také ke zhutnění půdy mezi koly traktoru. Pěch je samořiditelný a tažený, což snižuje požadavky na výkon a spotřebu paliva. Je k dispozici i v komfortní verzi ovládané přes ISOBUS.

Dělené provedení čelního zásobníku Kverneland f-drill maxi plus.
Dělené provedení čelního zásobníku Kverneland f-drill maxi plus.

Nádrž čelního zásobníku Kverneland f-drill lze snadno plnit z velkoobjemových vaků (nakládací výška 1,45 metru). Nádrž je pro snížení hmotnosti a zvýšení odolnosti vůči chemikáliím vyrobena z plastu. Disponuje plastovým dvoudílným víkem. Pro bezpečnou jízdu po pozemní komunikaci je zásobník vybaven osvětlením včetně LED pracovního světla a výstražnými tabulkami.

Přední zásobníky Kverneland f-drill jsou k dispozici ve dvou velikostech a verzích. Verze Kverneland f-drill compact má objem 1 600 litrů a Kverneland f-dril maxi až 2 200 litrů (existuje i v dělené verzi Kverneland f-drill maxi plus). Dávkování osiva nebo hnojiva se provádí pomocí dávkovače ELDOS. Zatímco verze Standard je vybavena jedním dávkovacím ústrojím, verze Duo je vybavena dvěma dávkovacími jednotkami ELDOS, z nichž každá je schopna dodávat 400 kg/ha jednoho druhu hnojiva nebo semena.

Hmotnost čelního zásobníku Kverneland f-drill činí 658 kg767 kg v závislosti na verzi.

ISOBUS kompatibilní software s „plug and play” funkcí umožňuje zásobník připojit k jakémukoliv traktoru kompatibilnímu s ISOBUS systémem. Alternativně lze použít terminály Kverneland IsoMatch Tellus Pro nebo IsoMatch Tellus GO+. Oba jsou plně kompatibilní s ISOBUS. Traktory bez ISOBUS je možné dovybavit terminály iM Tellus Pro a Tellus GO+.

Nejnovější verze Kverneland f-drill maxi plus byla novinářům prezentována na Tiskových dnech v Německu. Tato verze umožňuje setí a hnojení během jednoho přejezdu nebo setí dvou plodin současně. O dávkování se starají již zmíněné dva elektricky poháněné dávkovače ELDOS. Zásobník je rozdělen v poměru 60:40 a umožňuje dávkovat a aplikovat dva různé produkty s různými dávkami během jednoho přejezdu secího stroje. V případě potřeby lze přepážku demontovat a celý objem zásobníku využít pro jeden produkt.