Dnes je 22.10. – svátek slaví Sabina

CleverFarm přichází s novou aplikací, umí předpovědět výskyt škůdců i chorob

Zveřejněno: 10. 7. 2019

Díky unikátním predikčním modelům mají zemědělci přesnou představu o ohrožení své úrody. CleverFarm jako první společnost na českém trhu přichází s matematickými modely, které předpovídají riziko chorob i napadení škůdci. Jedním z nich je například i zavíječ kukuřičný, který se kvůli změně klimatu přesouvá z jihu i do dalších částí ČR. Kromě sběru, evidence a archivace dat naměřených na poli i v posklizňových halách a skladech tak mají IoT senzory nyní nové uplatnění.

CleverFarm jako první firma v Česku rozšiřuje svoji aplikaci pro zemědělce o nástroj, který spolehlivě predikuje výskyt škůdců a chorob. Zemědělcům tak umožňuje ochránit úrodu třeba před zavíječem kukuřičným a dalšími škůdci

Data mohou zemědělci zpracovávat v tzv. predikčních modelech a předcházet tak rizikům, která by mohla znehodnotit jejich úrodu. Díky tomu pak výrazně snižují náklady na nákup postřiků, provoz strojů při jejich aplikaci a v neposlední řadě také uleví životnímu prostředí. „Naše softwarová aplikace je prvním řešením na evropském trhu, která je schopná pomocí komplexních matematických modelů včas predikovat ohrožení úrody. Uživatelé se ale rozhodně nemusí složitostí těchto modelů trápit, aplikace vše spočítá za ně. Stačí jen správně sbírat data, nastavit, pro jaký predikční model chceme data využít a o zbytek se už postaráme my,“ popisuje Adam Zlotý z brněnské společnosti CleverFarm.

Technologiemi proti zavíječi kukuřičnému

Doposud nejpoužívanějším způsobem boje proti zavíječi kukuřičnému je biologická ochrana pomocí přípravků. Před nemalou částí zemědělců tak každoročně vyvstává dilema tvořené z řady otázek, na které není ve standardních podmínkách snadné odpovědět. Bude zavíječ škodit i letos? Je tedy vhodné objednat ochranný přípravek, který nakonec možná ani nevyužiji? Neskrývanou výhodou zpracování dat z IoT senzorů je síla hodnot, které lze měřit přímo na polích, což vede k lepší předvídatelnosti chorob a škůdců. Tento přístup tak agronomům pomůže šetřit čas i prostředky, a to například i v boji proti zmíněnému zavíječi.

Predikční model CleverFarm pracuje s efektivními sumami teplot, které se sbírají od začátku kalendářního roku, u senzorů nasazených později se hodnoty dopočítávají z nejbližší veřejné meteostanice. Po dosažení odpovídající sumy teplot polí jsou následně uživatelé informováni o jednotlivých fázích vývoje zavíječe, respektive jsou jim nabídnuty odpovědi na otázky výše zmíněné, které pomohou boj proti škůdci zefektivnit. V aplikaci mohou sledovat stav a vývoj jednotlivých fází predikce, počet a historii jednotlivých alarmů, a to pro konkrétní půdní bloky.

Predikovat se dají i plísňové choroby u obilovin

S rozšířenou funkčností meteostanice, která nyní měří i tzv. ovlhčení listů, se CleverFarm také jako první pustil i do predikování vzniku chorob hlavních polních plodin, primárně obilovin. Nejčastěji se jedná o plísňové choroby napadající pšenici, zejména Septoriovou a Feosferiovou skvrnitost a Braničnatku pšeničnou, která svojí závažností dělá vrásky na čele nejednomu zemědělci. Napadení listů totiž způsobuje významné ztráty, které za určitých podmínek, tedy déle trvajících srážkách a nižších průměrných teplotách, snižuje výnosy z pšenice až o 60 %.

Brněnská společnost do budoucna připravuje další predikce pro pšenici a jiné obiloviny, nově vznikajícím modelům se nevyhne ani řepka. Na ostrý provoz dále čekají nová, řádně otestovaná schémata pro vinohrady a v rámci spolupráce s cukrovary také prognóza cerkosporiové skvrnitosti řepy. V rámci minoritně zastoupených, leč tradičních plodin nezůstanou v ústraní ani brambory, nebo například chmel.

Autor: Milan Jedlička, tiskové materiály
Foto: CleverFarm

Tématické tagy

Nové

Úspornější převodovka a více výkonu v traktorech Massey Ferguson 6700 S

Zveřejněno 22.10. Massey Ferguson představí novou generaci modelové řady traktorů MF 6700 S na mezinárodním zemědělském veletrhu Agritechnica 2019 v Hannoveru. Pět nových modelů poskytne vyšší maximální výkon od 135 koní do 180 koní. jít na článek

Přepracované sklízecí mlátičky Case IH řady Axial-Flow 250 a 150

Zveřejněno 22.10. Modelová řada sklízecích mlátiček Case IH Axial-Flow 150 a 250 přichází do nové sezóny s četnými vylepšeními v oblasti plnění emisní normy, kolového, pásového podvozku a sklizňových adaptérů. jít na článek

Nová generace taženého diskového podmítače Horsch Joker RT poskytne větší přizpůsobení

Zveřejněno 21.10. Nový Horsch Joker RT je podle výrobce optimálním řešením v oblasti tažených diskových podmítačů, vhodný je pro všechny trhy a podmínky. Nová generace přichází s novým designem, který poskytne extrémní flexibilitu. Podmítač bude k dispozici s… jít na článek