Dnes je 25.5. – svátek slaví Viola

Diskový podmítač Väderstad Carrier slaví 20 let. Vznikl na základě požadavků Francouzů

Zveřejněno: 2. 10. 2019

Na konci 90. let začaly z Francie přicházet nápady a požadavky, že by měl Väderstad vyvinout nový nástroj pro mělké a intenzivní zpracování půdy.

Väderstad Carrier
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

První náčrty diskového podmítače Väderstad Carrier vznikly na stole při obědu ve Francii, kde se sešli pánové Joël Plançon a Crister Stark.

Hned od počátku se pracovalo s myšlenkou, že by měl podmítač dosáhnout rovnoměrné a mělké podmítky vysokou rychlostí a navíc dobře zpracovat rostlinné zbytky. Dále, aby dokázal půdu zpětně utužit. Konstrukce tedy spočívá v tom, že první řada disků vrhá půdu do strany, zatímco disky druhé řady vrhají půdu zpět. Pro maximalizaci výkonu je každý disk připevněn k vlastnímu ramenu.

Diskový podmítač Väderstad Carrier byl první svého druhu na světě. Po uvedení na trh tedy netrvalo dlouho a téměř každý výrobce zemědělského nářadí obohatil výrobním programu strojem podobné konstrukce. Letos Carrier slaví 20 let na trhu a dodnes je jeho koncepce rozvíjena. Velkou zásluhu na jeho úspěchu má také originální provedení disků.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Väderstad

Tématické tagy

  • Väderstad
  • kultivátory