AGRALL SHOW 2023
Dnes je 9.2. – svátek slaví Apolena

Kverneland nabízí nejširší sortiment secích strojů na trhu

Zveřejněno: 6. 4. 2021

Kverneland je předním výrobcem secích strojů na světě a v současné době je výrobcem s nejširším sortimentem nabízeným na českém trhu. Secí stroje se vyrábějí v německém městě Soest, kde se nalézá jeden z výrobních závodů společnosti Kverneland group specializovaný právě na technologie setí. Vedle secích strojů se v Soestu vyrábí i kompletní sortiment rotačních bran od záběru 2,5 do 6 m.

Secí stroj Kverneland u-drill nad konkurencí vyniká především jednoduchým ovládáním, přesným dávkováním osiva a jeho precizním uložením. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland

Ve svém sortimentu má Kverneland aktuálně téměř 20 modelů secích strojů od záběru 2,5 do 12 m. V nabídce univerzálních secích strojů Kverneland jsou modely pro malé zemědělce i velké podniky, stejně jako pro různé postupy a technologie zpracování půdy.

Pro malé podniky spíše nesený stroj

U malých zemědělců je nejčastěji poptávka po nesených strojích o záběru 3,0 a 4,0 m kde si zemědělec může vybrat, jestli zvolí secí stroj pro samostatné setí DL nebo se přikloní k některému nástavbovému secímu stroji pro secí kombinace, kde dnes dominuje osvědčený secí stroj DA, s-drill a secí stroj e-drill, který je aktuálně nejlepším nástavbovým secím strojem na trhu. Secí stroj DA se nejčastěji kombinuje s rotačními bránami NG-M pro traktory do 140 koní, e-drill s moderními a robustními bránami H series. Nástavbový secí stroj e-drill je ve srovnání s DA robustnější variantou zahrnující v sobě ty nejmodernější funkce a prvky posunující setí o velký kus dopředu. Navíc s podstatně větším objemem zásobníku (až 2000 l), přičemž zásobník je montovaný přímo na závěsné hlavě rotačních bran, díky čemuž je těžiště posunuto co nejblíže k traktoru. Kverneland e-drill je již v základu vybavený dávkovačem s elektropohonem ELDOS s výměnnými dávkovacími válečky. Pro zákazníky, kteří chtějí robustní nástavbový secí stroj, ale chtějí se vyhnout složitější elektronice, je v nabídce osvědčený secí stroj s-drill se zásobníkem o objemu 1050 l a možností mechanického pohonu výsevního ústrojí. Všechny stroje, které Kverneland v posledních letech v České republice dodal, byly vybaveny kotoučovými botkami CX (DL, DA) resp. CX-II v případě e-drillu a s-drillu s integrovanou zamačkávací/vodící rolnou s unikátním řešením zavěšení s nastavením dle různých podmínek.

U malých zemědělců je nejčastěji poptávka po nesených strojích o záběru 3,0 a 4,0 m, kde si zemědělec může vybrat, jestli zvolí secí stroj pro samostatné setí DL nebo se přikloní k některému nástavbovému secímu stroji pro secí kombinace, kde dnes dominuje osvědčený secí stroj DA, s-drill a secí stroj e-drill. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland
U malých zemědělců je nejčastěji poptávka po nesených strojích o záběru 3,0 a 4,0 m, kde si zemědělec může vybrat, jestli zvolí secí stroj pro samostatné setí DL nebo se přikloní k některému nástavbovému secímu stroji pro secí kombinace, kde dnes dominuje osvědčený secí stroj DA, s-drill a secí stroj e-drill. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland

Nedávná novinka

Velmi zajímavou variantou je nástavbový secí stroj Kverneland e-drill Maxi Plus, který se představil českým zemědělcům v roce 2020. Tento secí stroj je plně ISOBUS kompatibilní a je vybaven zásobníkem s přepážkou, kterou lze násypku rozdělit na dvě části, a jenž je vybavena dvěma dávkovači a dvěma rozdělovacími hlavami. Tato varianta je schopna sít dvě plodiny současně, anebo je schopna sít současně s přihnojením. Právě setí více plodin nabývá stále více na významu nejenom u ekologicky hospodařících zemědělců.

Hlavní výhodou tohoto secího stroje je především poloha těžiště. Těžiště je maximálně posunuté co nejblíže k traktoru, protože zásobník je montovaný přímo na přední hranu rotačních bran. Zdroj foto - Milan Jedlička
Hlavní výhodou tohoto secího stroje je především poloha těžiště. Těžiště je maximálně posunuté co nejblíže k traktoru, protože zásobník je montovaný přímo na přední hranu rotačních bran. Zdroj foto - Milan Jedlička

Hlavní výhodou tohoto secího stroje je především poloha těžiště. Těžiště je maximálně posunuté co nejblíže k traktoru, protože zásobník je montovaný přímo na přední hranu rotačních bran. Další výhodou je systém dávkování osiva ELDOS a jeho patentovaná boční pozice. Dávkovač je umístěn na boku zásobníku a je velice dobře přístupný pro nastavení, kalibraci a případnou údržbu. Jedná se o dávkovač s elektropohonem a vyměnitelnými dávkovacími válečky pro vytvoření optimálních podmínek pro každou jednotlivou plodinu.

Plusové body získává secí stroj e-drill Maxi Plus díky zavěšení nosníku botek pomocí paralelogramu na rámu válce rotačních bran. Toto řešení v praxi znamená, že se změnou hloubky zpracování půdy se nemění nastavená hloubka setí.

Secí stroj se vyrábí ve třech variantách: e-drill Compact s nejmenším zásobníkem. Druhá varianta je e–drill Maxi, kde je základní objem zásobníku 1600 litrů. A u poslední varianty e-drill Maxi Plus je celkový objem 2100 litrů, pomocí nastavitelné přepážky zásobníku lze nastavit buď 100 % objemu pro jeden dávkovač nebo v poměru 60:40 a 70:30. Na jaro 2021 je k dispozici volitelné rozšíření o třetí zásobník secího stroje a-drill pro možnost výsevu dalšího komponentu.

Secí stroje pro větší podniky

Poptávky větších zemědělských podniků nejčastěji směřují na taženou secí kombinaci s pasivní přípravou půdy, která umožňuje zasít velké plochy v krátkém čase díky vyšší pracovní rychlosti a většímu zásobníku snižující ztrátové časy na plnění. Secí stroj Kverneland u-drill od roku 2019 s jedničkou na konci (3001, 4001, 6001) nad konkurencí vyniká především jednoduchým ovládáním, přesným dávkováním osiva a jeho precizním uložením díky stabilitě celého stroje právě při vysokých pracovních rychlostech. Vyrábí se v pracovních záběrech 3,4 a 6 m. Stroje s pracovním záběrem 3 a 4 m mají zásobník s objemem 3000 l. Stroje se záběrem 6 m mají zásobník s objemem 4350 l. Na secím stroji u-drill najdeme celkem šest možných pracovních zón – přední pneumatikový pěch, sekce talířových bran, urovnávací sekce tvořená pružným děleným smykem „clodboard“, zadní pneumatikový pěch, secí botky s integrovanými rolnami, jež zajišťují přesnou hloubku uložení osiva a zavlačovací sekce. Výhodou stroje je nízká tahová náročnost, takže šestimetrový stroj může být agregovaný s traktory s výkonem od 220 koní. Právě přední pěch spolu s konstrukcí zadního pneumatikového pěchu s přesazením kol velkého průměru zajišťuje stabilitu celého stroje a hloubky zpracovaní půdy talířovou sekcí a její přesné nastavení. Kverneland u-drill má i svého sourozence u-drill Plus s možností přihnojení nebo výsevu dvou komponentů.

Secí stroj Kverneland DG II je novou vlajkovou lodí secích strojů Kverneland. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland
Secí stroj Kverneland DG II je novou vlajkovou lodí secích strojů Kverneland. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland

Secí stroj i do extrémních podmínek

I ve vlhkých, lépe řečeno v mokrých letech, jako byl podzim 2020, umí Kverneland v segmentu setí nabídnout stroj, který v extrémních podmínkách vyniká. Je jím nesený, radličkový secí stroj ts-drill. Dostupný je s objemem zásobníku 1350 l (resp. 1700 l s navýšením) a pracovními záběry od 4 do 6 m s meziřádkovou vzdáleností 12,5 a 15 cm.

V extrémních podmínkách vyniká radličkový secí stroj ts-drill. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland
V extrémních podmínkách vyniká radličkový secí stroj ts-drill. Zdroj foto - tisková zpráva Kverneland

Secí radličky jsou rozmístěny v pěti řadách, což zajistí dostatečnou průchodnost posklizňových zbytků. Radličky jsou vyrobené z kvalitní pružinové oceli s auto-reset jištěním listovou pružinou. Speciální tvar radliček snižuje nároky na tažný prostředek a zajišťuje dodržení hloubky setí. Dalším přínosem je „vyčištění“ secí rýhy od posklizňových zbytků pro zlepšení kontaktu osiva se seťovým ložem. Díky patentovaným výpadům pro osivo bez jakýchkoliv překážek umožňuje ts-drill setí i při hodně vlhkých půdních podmínkách, nebo naopak při setí do suché půdy. Zaručena je i snadná výměna hrotu radličky a nedochází k ucpávání. Trojdílný rám stroje je hydraulicky sklopný na přepravní šířku 3 m pro snadnou přepravu po pozemních komunikacích.