Oslavte s námi 75 let secích strojů AMAZONE
Dnes je 15.7. – svátek slaví Jindřich

Portfolio rozdružovačů Kverneland se dále rozrůstá! K dispozici už jsou tři možnosti jištění stroje proti ucpávání

Zveřejněno: 12. 1. 2022

Rozdružovače KVERNELAND jsou na tuzemském a slovenském trhu již dostatečně známým pojmem. Vždyť v nedávné době přesáhl okruh spokojených uživatelů této značky rozdružovačů v České republice a na Slovensku již celou čtyřstovku.

Základem rozdružovačů Kverneland je celokovový zásobník – vana svařená ze silnostěnných profilů s hydraulicky sklopným zadním nakládacím čelem.

Nyní se nabízené portfolio rozdružovačů Kverneland rozrůstá o zcela nový koncept stroje určeného pro nejtěžší podmínky, a tak má zákazník možnost volit již z celkem 3 možností „jištění stroje proti ucpávání“.

Základem rozdružovačů Kverneland je celokovový zásobník – vana svařená ze silnostěnných profilů s hydraulicky sklopným zadním nakládacím čelem. Dle jednotlivých typů je možno volit z nesené, nebo tažené verze s objemem zásobníku 2, 3, 4,2 a 6 metrů krychlových.

Dno zásobníku rozdružovače Kverneland tvoří laťkový dopravník upevněný na dvou hydromotorem hnaných řetězech. Rychlost dopravníku je možno volit dle požadované dávky rozdružované hmoty. Čelo zásobníku tvoří dle zvoleného typu jeden, nebo dva odmítací válce s protihrabicemi, které zabraňují zahlcení stroje. Po obvodu odmítacího bubnu je osazeno dostatečné množství řezacích žabek pro ideální „natrhání/nařezání“ materiálu a jeho dopravu na metací kolo s lopatkami. Kolo má dostatečně velký průměr pro vytvoření ventilačního efektu a bezproblémovou dopravu hmoty až do vzdálenosti 25 metrů.

Novinkou pro rok 2022 je zcela nový typ rozdružovače Kverneland 863 PRO, který byl představen na loňském ročníku Země Živitelky.
Novinkou pro rok 2022 je zcela nový typ rozdružovače Kverneland 863 PRO, který byl představen na loňském ročníku Země Živitelky.

Kdo naopak potřebuje dopravit například senáž do žlabu, nebo zastýlat do „postýlek“ ocení možnost dvourychlostní převodovky pro nižší otáčky metacího kola a tím i snížený objem vzduchu, kdy eliminujeme nebezpečí vyfoukávání materiálu okolo požadovaného cíle. Tímto způsobem je možno zároveň regulovat i prašnost u suchého materiálu – což se projeví v dobré zdravotní kondici zvířat.

Všechny výše popisované prvky rozdružovače Kverneland 863 PRO je možno ovládat z kabiny traktoru pohodlně pomocí ovládacího boxu. Pro rychlé a bezproblémové nakládání hlavně kulatých balíků je na boku vlastního stroje ještě dodatečné ovládání zadních vrat a posunu podlahového dopravníku.

Díky velice robustní konstrukci je možno tyto rozdružovače Kverneland použít i k zakrmování siláže, rozdružován slisovaných hranatých nebo kulatých balíků obilní či řepkové slámy, sena, konopí, jitrocele, lnu, senáže apod.

Jednotlivé modifikace rozdružovačů Kverneland:

  • Pro menší farmy a nasazení pouze pro zastýlání je určen typ základního rozdružovače Kverneland 853 který není vybaven v podstatě žádnou pojistkou, která by zabraňovala zacpání stroje. Nutno podotknout, že tento „ekonomičtější“ typ se do našich provozů dodává minimálně.

  • V roce 2015 přišel výrobce se zcela novým typem, který je vhodný pro maximální nasazení a jeho přednosti ho posouvají o další krok dál. Jde o provedení s označením Kverneland 853 PRO DFCS. A co nového nabízí tento „Mercedes“ mezi rozdružovači? Předně je tento stroj vybaven revolučním systémem aktivních „protihrábí“, které jsou umístěny nad odmítacím bubnem a zabraňují (zvláště při rozběhu stroje) k vniknutí materiálu na metací kolo a tím k možnému ucpání metací koncovky před dosažením optimálních otáček metacího kola. Tento systém je ovládán z kabiny traktoru a je ho možno využít rovněž během práce, když obsluha pozná, že dochází k „udušení“ traktoru. Stroj je standardně dodáván s kardanem s homokinetickým kloubem a prokluzovou spojkou. Rovněž ve standardní výbavě je plně elektronické ovládání všech funkcí stroje s přídavným ovladačem pro posuv dna a otevírání zadních vrat na boku stroje. Pro maximální výkon jsou zesíleny podlahové řetězy a rovněž kladky těchto řetězů jsou z vysocepevnostního materiálu.

  • Novinkou pro rok 2022 je zcela nový typ Kverneland 863 PRO, který byl představen na loňském ročníku Země Živitelky. Velice jednoduché je popsat i v čem je nový typ rozdružovače zcela odlišný. V základním provedení obsahuje veškeré atributy typu Kverneland 853 PRO DFCS. Kromě kosmetických úprav zakrytování je ten hlavní benefit umístěn pod zmíněnými novými kryty. Jde o vypínání řemenového pohonu odmítacího bubnu pomocí hydraulického válce. V praxi to znamená, že před dosažením optimálních otáček metacího kola je buben v klidu a zamezuje se tak nebezpečí zahlcení stroje. To v kombinaci s aktivními protihráběmi a možností regulovat rychlost a směr posunu podlahového dopravníku v podstatě zamezuje možnost zahlcení stroje jak při jeho rozběhu, tak i během vlastní práce.

Již z tohoto jasně plyne, že z bohaté nabídky typů rozdružovačů KVERNELAND a jejich provedení si má možnost vybrat každý, kdo požaduje 100% nasazení při zastýlání, či krmení v náročných podmínkách živočišné výroby.