Iveco Traktor
Dnes je 25.1. – svátek slaví Miloš

První Head-up displej pro traktory jde do sériové výroby. Na čelním skle zobrazí řadu užitečných údajů

Zveřejněno: 8. 1. 2020

Head-up displej se již desítky let používá v letadlech a posledních třicet let také v automobilech. Jeho užitečný přínos si uvědomují i inženýři ve finské firmě Valtra vyrábějící traktory. Letos se tak dočkáme prvního sériového Head-up displeje určeného pro traktory.

Head-up displej je dobře čitelný i na slunci
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Takzvaný průhledový displej neboli HUD (Hed-up display) pro traktory představila finská firma Valtra poprvé na veletrhu Agritechnica 2017 v Hannoveru. Tehdy to byl pouze koncept, nyní je připravena sériová podoba tohoto zařízení.

Head-up displej je zařízení umožňující čtení potřebných jízdních informací, jako je rychlost či otáčky motoru přímo v zorném poli řidiče. Své zařízení Valtra pojmenovala SmartGlass – jeho konečná podoba byla představena na mezinárodním zemědělském veletrhu Agritechnica 2019 v Hannoveru.

Průhledový displej je hojně využíván v automobilovém průmyslu jako prvek aktivní bezpečnosti. Řidič není rozptylován potřebou sklánět hlavu, aby se podíval na přístrojovou desku. SmartGlass v traktoru plní podobnou funkci a zobrazuje více informací (lze je také libovolně nakonfigurovat).

Funkce displeje Valtra SmartGlass není omezena pouze na indikaci rychlosti, otáček motoru, převodového poměru a polohy ramen tříbodového závěsu. Pokud je traktor vybaven čelním nakladačem, na displeji se mohou zobrazovat hodnoty, jako je úhel náklonu či zatížení nakladače. Obsluha si může pomocí dotykového terminálu SmartTouch v traktoru zvolit, co se na displeji zobrazí. Zobrazování různých dat se děje přes membránu laminovanou uvnitř skla - displej je z obou stran chráněn proti poškození. Toto řešení je velmi robustní a vhodné pro náročné podmínky, ve kterých se traktory často pohybují.

Od představení konceptu provedl finský výrobce rozsáhlé zkoušky, zejména se zákazníky, aby získal zpětnou vazbu. První koncept byl na slunci špatně čitelný a uspořádání údajů nebylo vhodné – to vše nyní bylo vylepšeno.

Zatím bylo vyrobeno 20 displejů, které se ještě testují. Ke konci roku 2020 začne sériová výroba. Displej bude k dispozici jako výbava na přání v rámci Unlimited studia (tovární divize Valtry pro speciální úpravy traktorů).

Autor: Milan Jedlička, Valtra
Foto: Valtra

Tématické tagy

Nové

Zetor začne vyvíjet traktor pro indický trh. Stovky sad traktorů dodá i do Ruska

Zveřejněno 24.1. Společnost Zetor Tractors a.s. dnes podepsala memorandum o spolupráci s VST Tillers Tractors Ltd., tradičním indickým výrobcem traktorů. Cílem spolupráce je vývoj nového traktoru určeného primárně pro indický trh. Obě firmy budou zároveň hledat… jít na článek

Brněnské zemědělské a lesnické veletrhy se zaměří na hospodaření v době klimatické změny

Zveřejněno 24.1. Od 31. března do 4. dubna proběhnou na výstavišti v Brně Mezinárodní veletrh zemědělské techniky TECHAGRO, Mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh SILVA REGINA a Veletrh obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví BIOMASA. jít na článek

Sklizeň konopí ve velkém obstarává speciální „Konopný Býk“

Zveřejněno 24.1. Konopí je výnosnou plodinou, která však ke sklizni vyžaduje speciální techniku. Právě tři upravené traktory Claas Xerion 4000 společnosti Dun Agro, které se nazývají Hemp Bulls, obstarávají oddělenou sklizeň stonků, květů a vrchních listů v jedné… jít na článek