Dnes je 23.9. – svátek slaví Berta

První sériová polopásová řezačka na světě slibuje nízký tlak na půdu a další výhody

Zveřejněno: 5. 9. 2018

Německý Claas se stal prvním na světě, který uvedl do sériové výroby polopásovou řezačku. Jedná se o model Jaguar 960 s integrovaným pásovým systémem Terra Trac. Tato koncepce podvozku nabízí optimální ochranu půdy za všech podmínek a celoroční provoz.

Řezačka je o metr delší než klasická kolová verze

Podle Claasu, nová koncepce řezačky prý nastavuje nové standardy v ochraně půdy. Měření prováděla Kielská univerzita, která došla k zajímavému závěru – i když se použije nejužší verze pásových jednotek Terra Trac (šířka 635 mm), výsledná kontaktní plocha bude činit více než 1,3 m2, což je dvakrát víc než u pneumatik velikosti 800. Pásové jednotky ale nejsou zdaleka vše. Claas k polopásové řezačce nabízí i systém regulace tlaku vzduchu pro zadní pneumatiky. Řezačka tak může být využita i v těžkých a vlhkých polních podmínkách. K dispozici jsou také další varianty pásových jednotek o šířce 735 mm a 890 mm.

Pásové jednotky jsou navíc prý šetrné i při použití na loukách, kde se sklízí travnatý porost. Během manévru otáčení jsou podpěrné válečky v každé pásové jednotce hydraulicky tlačeny dolů, přední hnací válec je zvednut a kontaktní oblast je o cca třetinu zmenšena. To vede k zamezení poškození trávníku díky smykovému efektu při otáčení. Měření ukázala, že tlak vyvinutý na půdu pásovými jednotkami je nižší (až o 66 %), než u kolové verze řezačky. Polopásová koncepce nabízí i větší stabilitu ve svahu.

O metr delší, ale s více úložným prostorem

Jelikož má Claas třicet let zkušeností s vývojem a výrobou pásových jednotek Terra Trac, šikovně tyto jednotky integroval do řezačky tak, aby se bez problémů vešla na silnice. Řezačka je ale o jeden metr delší, než klasický kolový model. Pásové jednotky jsou schopny náklonu v rozsahu 10 ° nahoru a 13 ° dolů. Při použití pásů o rozměru 635 mm má řezačka šířku tři metry, při použití pásů o rozměru 890 mm má šířku 3,5 metru. Hydropneumaticky odpružený pásový podvozek umožňuje maximální rychlost až 40 km/ h. Rozšířený rozvor řezačky má výhodu v tom, že je k dispozici více úložného prostoru.

Podívejte se i na další dvě novinky, které Claas nedávno představil. Jedná se o novou generaci kukuřičných adaptérů Orbis,nové pásové žací lišty pro sklízecí mlátičky řady Lexion a svahové vyrovnávání Montana pro řadu Tucano.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Claas

Tématické tagy

Nové

Kuhn dovolil Irům používat legendární sekačku. Vznikl tak jedinečný stroj pro chovatele

Zveřejněno 22.9. Irská společnost Grass Technology podepsala s firmou Kuhn exkluzivní smlouvu, která umožňuje vyrábět víceúčelové stroje ve spojení s bubnovým žacím strojem PZ od společnosti Kuhn. První takový stroj se představil na akci National Ploughing Match v… jít na článek

Holanďan vyrobil k lisu přídavné řezání. Svým zákazníkům tak chce nabídnout to, po čem touží každý

Zveřejněno 21.9. Holandský poskytovatel zemědělských služeb Ronald Bos BV, používá přídavný řezací systém ke svému lisu, který je rovněž vybaven vlastním řezacím systémem. Přídavné řezání si vyrobil sám a nazývá jej RoBo Twin Cut. Výrobek je reakcí na stálou… jít na článek

Do Brazílie míří 18 speciálních mercedesů pro sklizeň třtiny. Jejich úprava má snížit náklady a zvýšit efektivitu

Zveřejněno 20.9. Poprvé se do brazilské sklizně třtiny zapojí první automatizované nákladní automobily značky Mercedes-Benz. Jako součást rozvojového partnerství s brazilským výrobcem zemědělských technologií GrunnerTech poskytne Mercedes-Benz 18 nákladních… jít na článek