Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 24.1. – svátek slaví Milena

První sériová polopásová řezačka na světě slibuje nízký tlak na půdu a další výhody

Zveřejněno: 5. 9. 2018

Německý Claas se stal prvním na světě, který uvedl do sériové výroby polopásovou řezačku. Jedná se o model Jaguar 960 s integrovaným pásovým systémem Terra Trac. Tato koncepce podvozku nabízí optimální ochranu půdy za všech podmínek a celoroční provoz.

Řezačka je o metr delší než klasická kolová verze

Podle Claasu, nová koncepce řezačky prý nastavuje nové standardy v ochraně půdy. Měření prováděla Kielská univerzita, která došla k zajímavému závěru – i když se použije nejužší verze pásových jednotek Terra Trac (šířka 635 mm), výsledná kontaktní plocha bude činit více než 1,3 m2, což je dvakrát víc než u pneumatik velikosti 800. Pásové jednotky ale nejsou zdaleka vše. Claas k polopásové řezačce nabízí i systém regulace tlaku vzduchu pro zadní pneumatiky. Řezačka tak může být využita i v těžkých a vlhkých polních podmínkách. K dispozici jsou také další varianty pásových jednotek o šířce 735 mm a 890 mm.

Pásové jednotky jsou navíc prý šetrné i při použití na loukách, kde se sklízí travnatý porost. Během manévru otáčení jsou podpěrné válečky v každé pásové jednotce hydraulicky tlačeny dolů, přední hnací válec je zvednut a kontaktní oblast je o cca třetinu zmenšena. To vede k zamezení poškození trávníku díky smykovému efektu při otáčení. Měření ukázala, že tlak vyvinutý na půdu pásovými jednotkami je nižší (až o 66 %), než u kolové verze řezačky. Polopásová koncepce nabízí i větší stabilitu ve svahu.

O metr delší, ale s více úložným prostorem

Jelikož má Claas třicet let zkušeností s vývojem a výrobou pásových jednotek Terra Trac, šikovně tyto jednotky integroval do řezačky tak, aby se bez problémů vešla na silnice. Řezačka je ale o jeden metr delší, než klasický kolový model. Pásové jednotky jsou schopny náklonu v rozsahu 10 ° nahoru a 13 ° dolů. Při použití pásů o rozměru 635 mm má řezačka šířku tři metry, při použití pásů o rozměru 890 mm má šířku 3,5 metru. Hydropneumaticky odpružený pásový podvozek umožňuje maximální rychlost až 40 km/ h. Rozšířený rozvor řezačky má výhodu v tom, že je k dispozici více úložného prostoru.

Podívejte se i na další dvě novinky, které Claas nedávno představil. Jedná se o novou generaci kukuřičných adaptérů Orbis,nové pásové žací lišty pro sklízecí mlátičky řady Lexion a svahové vyrovnávání Montana pro řadu Tucano.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Claas

Tématické tagy

Nové

Jako tankování stíhačky za letu. V USA vymysleli systém pro plnění traktorových nádrží za jízdy

Zveřejněno 23.1. Honba za co nejvyšší produktivitou přináší neobvyklá technická řešení. V Americe vymysleli způsob, jak bezpečně naplnit nádrže na hnojivo za jízdy. Výhodou mají být mimo jiné minimální prostoje. jít na článek

Uživatelé traktorů Valtra mohou začít využívat služeb Connect, Care and Go

Zveřejněno 22.1. Zákazníci společnosti Valtra mohou nyní využívat službu “Connect, Care & Go”, která umožní přístup k řadě služeb souvisejících s provozem jejich stroje, a to za fixní cenu. jít na článek

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek