Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

První traktor do sadů a vinic s oběma řiditelnými nápravami

Zveřejněno: 7. 11. 2018

Same, člen koncernu SDF, díky značným investicím do výzkumu a vývoje, představil na veletrhu EIMA první speciální traktor vybavený technologií 4WS. Tato technologie umožňuje řízení všech čtyř kol, čímž je umožněn ještě bezpečnější a produktivnější provoz v sadech a vinicích.

Obě řiditelné nápravy u traktoru Same Frutteto CVT.

Same byl v roce 1952 první společností, která hromadně vyráběla zemědělský traktor s pohonem čtyř kol s technologií (Same DT 25) a v roce 1965 vyrobila traktor s pohonem všech čtyř kol s centrálním hnacím hřídelem. Dokonce až doposud bylo řízení všech čtyř kol v zemědělství omezeno na teleskopické nakladače a ve vzácných případech také na velké zemědělské traktory.

Společnost Same ale systém řízení všech čtyř kol nově nabídne také pro malé traktory, které jsou navrženy tak, aby zvýšily výkon a bezpečnost v těsných prostorách, jako jsou vinice a sady, kde po speciálních traktorech je vyžadována maximální manévrovatelnost a kompaktnost.

Traktor Same se systémem 4WS nemá větší rozvor a ani neposouvá těžiště, jako je tomu u malých kloubových traktorů. Díky nové zadní nápravě mohou nyní zadní kola dosáhnout úhlu plus nebo mínus 20 ° a jejich poloha je řízena elektronickou řídicí jednotkou se třemi různými provozními režimy ovládanými řidičem.

Řidič si může vybrat: řízení pouze zadních kol, krabí režim a „zpožděný režim“ (kola jedné z náprav se budou řídit s mírným zpožděním).

Kromě těchto tří automatických režimů řízení je možné nastavit úhel řízení zadních kol ručně a také funkci uzamknout.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Same

Tématické tagy

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek