TECNOMA - Ultimátní přesnost postřiku
Dnes je 31.1. – svátek slaví Marika

S PERARDem efektivně při setí obilovin

Aktualizováno: 2. 12. 2016

Blížil se konec měsíce března a setí jařin probíhalo na celém území České republiky v plném proudu. Proto jsem se zajel podívat tam, kde prémiový překládací vůz PERARD INTERBENNE dostává skutečně zabrat v tvrdých polních i provozních podmínkách během celého roku, řeč je o zemědělské společnosti ROSTĚNICE, a.s. Pojďme se podívat, jak probíhá zapojení vozu PERARD do jarních prací a jaké praktické přínosy přináší nasazení vozu konceptu INTERBENNE.

Perard

Blížil se konec měsíce března a setí jařin probíhalo na celém území České republiky v plném proudu. Proto jsem se zajel podívat tam, kde prémiový překládací vůz PERARD INTERBENNE dostává skutečně zabrat v tvrdých polních i provozních podmínkách během celého roku, řeč je o zemědělské společnosti ROSTĚNICE, a.s. Pojďme se podívat, jak probíhá zapojení vozu PERARD do jarních prací a jaké praktické přínosy přináší nasazení vozu konceptu INTERBENNE.

Žádné zbytečné utužení půdy

Jedním z nejvýznamnějších přínosů všech vozů konceptu INTERBENNE a současně i absolutní výjimečností je fakt, že v takových pracích, jako je plnění secího stroje, nemusí PERARD vjíždět do pole. To má jednoznačná pozitiva představující absolutní zamezení utužení půdy, což je zvláště na jaře, kdy bývá mnohdy půda stále čerstvá, vlhká a velmi citlivá na jakýkoli pohyb těžké techniky v poli, velmi pozitivní.

V našem případě se PERARD postavil na polní cestu a jakmile bylo potřeba doplnit osivo, souprava traktoru s PERARDem přijela k secímu stroji, obsluha otevřela výsypný šnek do potřebné výšky a vzdálenosti a spustila plnění. To vše bez jakéhokoli pohybu v poli.

Jak rychle proběhne najetí a nastavení si výsypného šneku k zásobníku secího stroje, si všimněte na krátkém videu. www.youtube.com/watch?v=7iqYck_tTgw

Velmi rychlé naplnění secího stroje

Poté, co souprava traktoru s PERARDem najede k secímu stroji, otevře výsypný šnek a nastaví jej do plnícího otvoru zásobníku secího stroje, přichází na řadu další profit vozu INTERBENNE. Tím je velmi jednoduché a rychlé naplnění secího stroje a to bez jakékoli potřebné a zdlouhavé fyzické práce. Pouze obsluha secího stroje otevře kryt zásobníku secího stroje a pohlídá si množství naplněného osiva v zásobníku. Nic víc v tom není, jednoduchost, výkon a vysoká efektivita, to je kouzlo vozů PERARD konceptu INTERBENNE!

Vysoká rychlost naplnění osiva přináší rapidní snížení plnících časů, výsledkem toho je podstatné zvýšení plošného výkonu secího stroje, což znamená dřívější zasetí plodin ve velmi krátkém čase, jejich rychlé zapojení, rovnoměrné vzcházení a snížení závislosti na dobrém počasí. Čas potřebný k naplnění se samozřejmě odvíjí od objemu zásobníku secího stroje. Pro představu, řekněme, že objem zásobníku je 4.000 litrů, takovýto objem dokáže PERARD naplnit za necelých 30 sekund a to ani nemusí jet šneky na plný výkon. V opačném případě je naplnění takového zásobníku doslova blesku rychlé!

Rapidní snížení nákladů

Jistě známe všichni pořekadlo: "Čas jsou peníze." V zemědělství to platí dvojnásob, protože se každodenně potýkáme s neovlivnitelným faktorem a tím je počasí. Proto se všichni snaží dělat za krátký čas co nejvíce práce.

Pro porovnání si stačí spočítat, jak dlouho zabere naplnění secího stroje běžnými způsoby:

  • Nakládka vaků manipulátorem nebo jiným nakladačem
  • Nakladač přijede k secímu stroji, (vjezd na pole) - utužování půdy
  • Vysunutí ramene a najetí si do správné polohy nad otvor zásobníku - čas
  • Otevření vaku a jeho vysypání - čas
  • S největší pravděpodobností jeden vak nebude stačit, a proto bude nutné celý tento proces absolvovat minimálně jednou navíc - čas x2
  • Plnění secího stroje pomocí šnekových dopravníků na nákl. autě nebo návěsu
  • Montování šneků na zadní čelo korby - čas
  • Z důvodu krátkého šneku nelze plnit mimo pole (vjezd na pole) - utužování půdy
  • Precizní najetí si nad zásobník (nemožnost manipulovat se šnekem) - čas
  • Naplnění osiva (malý průměr šneku, nízký výkon) - zdlouhavý čas plnění

Závěr

Když se podíváme na celý průběh plnění secího stroje a shrneme celkové nasazení PERARDu při setí, výsledkem jsou následující fakta:

1) Velmi rychlé naplnění secího stroje

2) Zkrácení plnících časů znamená více zasetých ha/den

3) Žádné zbytečné utužení půdy

4) Jednoduchý a bezpracný průběh plnění osiva

5) Efektivní využívání vozu přispívá k ekonomickému provozu

6) Vysoká míra návratnosti vložené investice

Závěrem jedna myšlenka: v případě, že by setí obstarávaly dvě soupravy, sela se jedna odrůda a byť by se každá souprava pohybovala na opačném konci katastru, i přesto bychom dokázali s vozem PERARD INTERBENNE obsluhovat dvě soupravy pro setí. Sečteno, podtrženo: snížení nákladů (nafta, pracovníci), nárůst denního výkonu zasetých ha, žádné utužení půdy, vysoká míra produktivity a co je neméně důležité -včasné zasetí plodin.

Autor: AGRICOLE TECH, s.r.o.
Foto: AGRICOLE TECH, s.r.o.