Dnes je 25.5. – svátek slaví Viola

Sampo Rosenlew se pyšní titulem nejprodávanější malá sklízecí mlátička

Zveřejněno: 3. 10. 2019

O finském výrobci sklízecích mlátiček Sampo Rosenlew toho bylo napsáno hodně. Jde to ruku v ruce s tím, že obilné kombajny Sampo už na našich polích nejsou žádnou raritou. Sklízecí stroje zmiňovaného finského producenta jsou velmi oblíbené u malých a středních farmářů. Ostatně o tom svědčí i jejich oblíbenost. Sampo Rosenlew je nejprodávanější malá sklízecí mlátička v roce 2016 a svou popularitu obhájila i v roce 2017 a zlatý hatrick završila v roce 2018. Sportovci zmiňují jednu věc: „vyhrát titul je fajn, ale je to zavazující a daleko složitější je jeho následná obhajoba.“

Sklízecí mlátička Sampo Rosenlew
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Jak se podařilo finským sklízecím mlátičkám získat takou popularitu a důvěru? Společnost Sampo Rosenlew byla založena v roce 1853. S výrobou sklízecích mlátiček započala v roce 1957. Výroba obilných kombajnů po dobu více než 60 let je úctyhodné číslo. Za tu dobu bylo vyrobeno více než 58 000 tisíc strojů. Jak sportovci vždy zdůrazňují „bylo to o dřině a tvrdém tréninku.“ Trénink je fajn, to známe všichni ze svých domovů a polí. Myslím, že každý z nás si občas řekne: „a příště to udělám tak a tak“. Touha zlepšovat se a zdokonalovat se na základě zkušeností je nám lidem přirozeně daná.

Sklízecí mlátičky Sampo urazily taktéž velký kus cesty, než se podařilo stroje dostat tam, kde jsou dnes a za co si je jejich uživatelé cení. Sklízí a funguje i při složitých podmínkách, celkové zpracování, snadnost čištění, intuitivní ovládání, udávání trendu - to je jen malinký výčet toho, co lze od obsluhy slyšet. Co se ale ani za desetiletí nezměnilo, tak je použitý materiál při výrobě. Stále je používaná výhradně severská ocel a materiály, které pochází ze Skandinávie. Osvědčilo se také použití minima elektroniky tak, aby dlouhé sklízecí dny byly co nejkomfortnější, ale také, aby nedocházelo ke zbytečnému zasahování do provozu zastavením stroje elektronikou.

Zůstat na výsluní bývá poměrně náročné, toho si jsou ve Finsku moc dobře vědomi, a proto velmi populárnímu modelu COMIA připravili před dvěma lety nástupce s označením COMIA 2.0. Na první pohled vás zaujme kabina, která je větší a komfortnější. Ať jsou i ty nejdelší sklizňové dny co nejpohodlnější, nechali v Sampu vyvinout novou speciální loketní opěrku i s joystickem tak, aby byla ergonomie a posed co nejpřirozenější. Při vývoji byly brány v potaz hlavně postřehy majitelů předchozích modelů. Výhled z nové kabiny je pochopitelně nadstandardní, ale je fajn, že obsluha má větší přehled i o tom, co se děje za zády. Umožňuje to daleko větší kontrolní okno do zásobníku sklízené hmoty. Objem zásobníku byl mimo jiné taktéž navýšen. Připojení sklízecího stolu je u všech nových modelů přes kardan a lišta je opatřena kopírováním, a to jak příčným, tak podélným. Nově je možnost mlátičku opatřit vario lištou.

Zkrátka v Sampu nic nenechávají náhodě a i nadále chtějí atakovat přední příčky a udávat směr při výrobě sklízecích mlátiček. Sklízecí mlátičky Sampo na český trh dodává společnost P & L, spol. s r. o. Sampo jako přední výrobce sklízecích mlátiček bude k vidění na blížícím se zemědělském veletrhu Agritechnica 2019 v Hannoveru. Sampo zve všechny zájemce na svou výstavní plochu, kde se bude možné pokochat novinkami a slibuje, že bude co hodnotit.

Autor: Milan Jedlička1)
Foto: Sampo Rosenlew

1) čerpáno z materiálů P & L

Tématické tagy

  • Sampo
  • P & L
  • sklízecí mlátičky