AGROAD, s.r.o., dodavatel náhradních dílů na traktory a zemědělskou techniku
Dnes je 24.2. – svátek slaví Matěj

Secí pluh Kverneland Packomat Seeder zvládl orbu, přípravu a setí při jednom přejezdu

Zveřejněno: 10. 2. 2020

Pro ty, co chtěli zahájit výsev plodin ihned po orbě, měl být určen Kverneland Packomat Seeder. Tento unikátní secí pluh z 90. let umožňoval výsev velmi brzy na jaře. Koncept dobře fungoval na lehčích půdách a jen za určitých půdních podmínek – velkého rozšíření se tedy nedočkal.

Jedna z mála známých fotografií secího pluhu Kverneland Packomat Seeder
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Kverneland Packomat Seeder jinak též secí pluh byl vyvíjen norským výrobcem Kverneland v devadesátých letech minulého století. Umožňoval provádět orbu, předseťovou přípravu a výsev plodin – to vše při jednom přejezdu.

Koncept secího pluhu se skládá z modulů. V podstatě se jedná o pluh s pěchem Packomat. Packomat je integrovaný půdní pěch, který je přímo spojen s pluhem. Nářadí působí tlakem 1000 kg; kotouče ve tvaru klínu si odřezávají svou cestu brázdami, narušují hroudy, zatlačují kameny, urovnávají a pěchují půdu. Tím se zajišťuje rychlé obnovení vodivosti kapilární vody. Pěch byl doplněn o výsevní ústrojí Accord. Traktor také musel mít v předním závěsu umístěn zásobník na osivo. Osivo se dopravovalo přes potrubí nad kabinou traktoru až do výsevního ústrojí na pěchu.

V druhé polovině devadesátých let byla vyrobena ověřovací série secích pluhů pro experimentální provoz a porovnání s konvenčními technologiemi zpracování půdy a setí. Několik experimentálních pluhů se dostalo k desítkám farmářů, a to i do Švédska. Vlastní testování v rámci studia provedla i Švédská univerzita zemědělských věd.

Švédská univerzita zemědělských věd během jednoho roku provedla mnoho srovnání mezi konvenčním setím a setím pluhem. Během testování a zjišťovaní údajů přímo u uživatelů, univerzita zjistila, že setí pluhem se neosvědčuje v tvrdší půdě. Univerzita uvedla, že secí pluh umožňuje výsev velmi brzy na jaře. Předčasné setí v některých případech vedlo k vyšším výnosům. Předčasné setí mohlo také likvidovat počet plevelů v některých fázích - nebylo ale určeno, zda je to z důvodu aplikované metody setí nebo dobrým načasováním setí – univerzita totiž neprovedla žádné předčasné setí konvenčními metodami.

Podle dotázaných uživatelů byl problém s výsevem do mírně tužší jílovité půdy - secí pluh nedokázal připravit půdu pro setí. Secí pluh měl své limity i na pozemcích, kde se často mění půdní podmínky - zpracování půdy a nastavení hloubky výsevu se liší a na secím pluhu bylo v těchto podmínkách obtížné nastavit hloubku výsevu. Většina uživatelů postrádala i další sekce na zpracování půdy – třeba smykovou lištu crossboard jako součást pěchu. Mezi výhody secího pluhu bezesporu patřilo snížení počtu přejezdů po poli. Několik let používání tohoto konceptu vedlo ke zlepšení strukturního stavu půdy. Švédská univerzita zemědělských věd při testování uvedla, že výhled do budoucna pro secí pluh Kverneland vypadá dobře. Kverneland ale už v současnosti nic takového sériově nevyrábí.

Unikátní video v češtině zachycuje práci secího pluhu Kverneland Packomat Seeder

Za možnost zveřejnění videa děkujeme pánům - Josef Straka a Vojtěch Hubálek.

Autor: Milan Jedlička, Kverneland
Foto: Kverneland

Nové

JCB Fastrac v lesní úpravě se téměř nevidí, tento zdolával těžký terén kolem Orlíku

Zveřejněno 24.2. Traktory JCB Fastrac má většina z nás v povědomí jako rychlé traktory vhodné pro práce spojené s dopravou. Traktor byl původně pro tento druh činnosti vyvinut. Obecně se uplatňuje v zemědělství i v komunálním sektoru. O tom, že se neztratí ani v… jít na článek

Holmer rozšiřuje svůj sortiment o nový vyorávací agregát HRO

Zveřejněno 21.2. Na mezinárodním zemědělském veletrhu Agritechnica 2019 se prezentoval nový vyorávací agregát HRO firmy Holmer, který pracuje velmi šetrně se sklízenou plodinou zejména na lehkých a písčitých půdách s lepivými vlastnostmi a na extrémně těžkých půdách… jít na článek

Nadšenci vrátili lesk traktoru Fortschritt ZT 303, jeho stav je ohromující

Zveřejněno 21.2. Pole Východního Německa a Československa svého času brázdily traktory Fortschritt ZT, které jsou dnes cennými historickými kousky. Proto potěší, když takový traktor v tristním stavu projde renovací. Dokonalá renovace tohoto legendárního traktoru… jít na článek