SGEF - Financování dopravní techniky
Dnes je 21.5. – svátek slaví Monika

Autonomní traktor při odklízení sněhu vytvořil rychlostní světový rekord

Zveřejněno: 22. 8. 2018

Valtra opět podala fantastický rekordní výkon a poprvé ukázala svůj autonomní traktor. Vše v rámci akce, kde bylo účelem v co nejvyšší rychlosti odklízet sníh autonomním traktorem. Rekordní jízda se zase uskutečnila v mrazivém Finsku.

Souprava musela zvládnout extrémní zatížení.

Rychlostní rekord se už uskutečnil v březnu letošního roku. Použit byl traktor Valtra T254 Versu, který byl obut do speciálních pneumatik Nokian Hakkapeliitta TRI tyres. Traktor byl bez posádky.

Traktor na uzavřené a zabezpečené cestě v jižním Finsku dosáhl při odklízení sněhu rychlosti 73,171 km/h. Rychlostní rekord pozoroval výzkumný tým od společností Valtra a Nokian Tyres. Valtra si myslí, že v mnoha průmyslových odvětvích, včetně logistiky, silničních strojů a zemědělství, je o autonomní technologie zájem.

Data získaná při rekordu prý Valtra využije při vývoji a výzkumu budoucích autonomních technologií.

Pneumatiky musely při rekordu zvládnout extrémní zatížení, protože byl samozřejmě použit pluh a celé odhrnování sněhu se provádělo na kluzkém povrchu. Pneumatiky ale byly pro tuto zátěž speciálně vyrobeny. Traktor se při jednom z pokusů dokonce málem převrátil.

Toto není jediný rekord Valtry, již v roce 2015 Valtra s modelem traktoru T234 Versu a pneumatikami Nokian Hakkapeliitta TRI stanovila na zasněžené silnici rychlostní rekord – 130 km/h.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Valtra

Tématické tagy

Nové

Zetor 6911 v chatrném stavu kompletně rozebral a zrenovoval. Výsledek je nádherný

Zveřejněno 19.5. Traktor Zetor 6911 spadal do tzv. třetí modernizace. V této modernizaci byla u pozdějších modelů novinkou mechanicky pružinou odpružená sedačka. Traktory také měly pro snazší řazení převodových stupňů převodovku vybavenou zařízením pro přibrzďování… jít na článek

Američan vyrobil plně elektrický traktor, který slibuje mnohé. Od roku 2020 s ním chce dobýt celý svět

Zveřejněno 18.5. Americký výrobce Solectrac, jehož zakladatel má prý téměř třicetileté znalosti v oblasti elektrifikace, vyvinul a vyrobil plně elektrický traktor, se kterým chce od roku 2020 dobýt celý svět. Již nyní je v prodeji v Americe. Podívejte se, jakých… jít na článek

6215 TTV Warrior: Limitovaná edice míří do kompaktní třídy traktorů

Zveřejněno 15.5. Již v roce 2017 představil německý výrobce traktorů Deutz-Fahr dva modely traktorů ve speciálním černém lakování - 9340 TTV a 7250 TTV Warrior. Vzhledem k vysoké poptávce je nyní k dispozici limitovaná edice kompaktního modelu 6215 TTV Warrior s… jít na článek