Iveco Traktor
Dnes je 29.1. – svátek slaví Zdislava

Avia končí s výrobou vozidel se spalovacím motorem a začíná novou etapu své existence

Zveřejněno: 30. 8. 2019

Společnost Avia Motors letos zákazníkům dodá desítky nově vyrobených vozů modelové řady Avia Initia. Bude mezi nimi i celkem 19 výročních vozů, které připomenou letopočet 1919 – tedy rok vzniku značky Avia a založení firmy. Na podzim by měla skončit výroba vozů se spalovacími motory, ale to neznamená zánik Avia Motors. Naopak, odstartuje nová etapa její existence.

Novodobá Avia se spalovacím motorem končí.

Ve výrobních prostorách Avia Motors nadále běží výroba středních nákladních vozů, na jejich kompletaci pracují desítky zaměstnanců. Další stovky pracovníků firma zaměstnává nepřímo díky subdodávkám potřebným pro výrobu. Celková produkce bude o něco nižší než v minulém roce, což je dáno i tím, že se společnost letos soustředí především na výrobu vozů s pohonem 4x4, se kterými počítá i do budoucna.

Na podzim vstoupí v platnost nové evropské emisní normy, které přinášejí technické změny vozidel, nové požadavky na jejich vybavení a nutnost nových homologačních osvědčení. Všechny tyto náležitosti podmiňují významné investice a také zdraží výrobu vozidel, což je pro malovýrobce, jakým je i Avia Motors, nevýhodné a nerentabilní. Proto se majitelé společnosti rozhodli produkci vozidel se spalovacími motory na podzim tohoto roku ukončit. Nadále bude ale pokračovat zakázková výroba vozidel Avia Initia s pohonem 4x4. V průběhu letošního roku firma také vyrobí celkem 19 výročních vozů, které připomenou 100 let od vzniku značky Avia. Na podzim se navíc chystá vydání a křest knihy mapující celou historii firmy.

Konec výroby vozů s dieselovými motory ale neznamená konec společnosti Avia Motors. Velmi důležitou součástí portfolia Avia Motors bude i nadále servisní podpora flotily několika tisíc vozidel Avia modelové řady D a Initia. „Celý náš systém servisní podpory a distribuce náhradní dílů zaručí uživatelům spolehlivé fungování vozů AVIA nejméně po následující desetiletí. Budeme potřebné součástky i nadále vyrábět, a to včetně montáže dílů do celků. Naše společnost navíc jako jediná disponuje dostatečným množstvím náhradních dílů a nadále budeme zajišťovat jejich rychlou a spolehlivou distribuci,“ informuje Tomáš Adamec, generální ředitel Avia Motors.

Budoucnost ve znamení nových projektů a elektromobility

V Avia Motors i nadále zůstává pevnou součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a soustředí se i na nové projekty, které společnost přenesou do nové etapy její existence. V současnosti například probíhají jednání o rozšíření výrobního programu, Avia Motors by se tak mohla stát subdodavatelem některých komponentů potřebných pro automobilový průmysl.

Budoucnost společnosti se rýsuje především v oblasti elektromobility. Poslední měsíce se nesou ve znamení hledání vhodných partnerů pro projekt užitkových elektromobilů lehké a střední kategorie. V Avii už s takovouto spoluprací mají zkušenosti. Koncem minulého desetiletí totiž vyráběli elektromobily na podvozku AVIA modelové řady D ve spolupráci s britskou firmou Smith, tyto vozy se pak uplatnily jak na britském, tak i na americkém trhu.

Autor: Milan Jedlička, Avia
Foto: Avia

Tématické tagy

Nové

Traktor Arbos 5130 MY 2020 je všestrannější a vstupuje do světa inteligentního zemědělství

Zveřejněno 29.1. Návštěvníci veletrhu Agritechnica si na výstavní ploše italské firmy Arbos mohli prohlédnout prototyp traktoru Arbos 5130 pro rok 2020. Klíčovou vlastností nového traktoru je všestrannost a schopnost pracovat v rámci inteligentního zemědělství. jít na článek

Teleskopické manipulátory Merlo Turbofarmer s inovacemi v oblasti ovládání a bezpečnosti

Zveřejněno 29.1. Řada teleskopických manipulátorů Merlo Turbofarmer byla uvedena na trh v roce 1996 a dodnes zahrnuje všestranné stroje standardní, střední a těžší kategorie speciálně vyvinuté pro zemědělce. Do roku 2020 přichází mnoho modelů s inovacemi v oblasti… jít na článek

Nová generace velkých kompaktních diskových kypřičů Certos s pracovním záběrem 4 m až 7 m

Zveřejněno 28.1. Amazone představuje druhou generaci velkých kompaktních diskových kypřičů Certos s pracovním záběrem 4 m až 7 m. V řadě nalezneme konkrétně modely Certos 4002-2TX, 5002-2TX, 6002-2TX a 7002-2TX. jít na článek