Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 27.4. – svátek slaví Jaroslav

Toto jsou prý nejlepší zemědělské stroje. Známe všechny vítěze soutěže Stroj roku 2019

Zveřejněno: 26. 2. 2019

Stroj roku 2019 zná vítěze z 16 kategorií. Soutěž pořádala společnost DLV a ocenila nejinovativnější stroje. Vítězové byli slavnostně vyhlášeni během konání mezinárodního veletrhu SIMA v Paříži. Hodnotili odborní novináři a v druhém kolem pak samotní čtenáři.

Jedním z výherců je Massey Ferguson.

1 – Kategorii největších traktorů vyhrál pásový Case IH Quadtrac CVX. Jeho výkon může dosahovat až 613 koní. Je tak prvním takto výkonným traktorem, který má plynulou převodovku CVX.

Case IH Quadtrac CVX

2 – Kategorii klasických a výkonných traktorů vyhrála vlajková loď výrobce Massey Ferguson, a to model 7719 S. Tento traktor má motor plnící nejnovější emisní předpis, novou nabídku kol či precizní systém Datatronic páté generace.

MF 7719 S
MF 7719 S

3 – Kategorie kompaktních traktorů má dokonce dva vítěze, a to koncernové sourozence Case IH Versum a New Holland T5 AutoCommand. Nová řada Versum je složena ze 4 modelů a je umístěna mezi řadou Luxxum a Maxxum a vyznačuje se špičkovým vybavením.

Case IH Versum

4 – Kategorii menších traktorů vyhrála finská Valtra s modelem řady A. Traktor řady A využívá převodovku semi-Powershift s názvem HiTech4 a vyznačuje se opět velmi bohatou výbavou, která je typická spíše u výkonných modelů.

Valtra HiTech4

5 – Kategorii speciálních traktorů vyhrál Same Frutteto ActiveSteer. Tento úzký traktor má plynulou převodovku a vylepšenou pracovní hydrauliku.

Same Frutteto ActiveSteer

6 – Kategorii sklízecí mlátičky vyhrál New Holland CR Revelation IntelliSense. Nový systém Intellisense od společnosti New Holland pomáhá snižovat ztráty během sklizně. Jedná se o systém automatizace sklizně, který usnadňuje práci řidiče a maximalizuje využití stroje.

New Holland CR Revelation IntelliSense

7- Kategorii řezačky vyhrála Krone Big X 1180. Je to nejvýkonnější řezačka na světě, díky motoru Liebherr, který má výkon 1156 koní.

Krone Big X 1180

8 - Kategorii sklízecí stroje vyhrála Ropa Keiler 2. Je to tažený sklízeč brambor, který má zásobník a výložník.

Ropa Keiler 2

9 – Nejlepším žacím strojem je Pöttinger Novacat A10 Cross Flow. Tento stroj má speciální šnekový dopravník. Příčný šnekový dopravník odebírá hmotu rovnou od žacích disků, bez jakékoliv následné úpravy. Mění směr jejího pohybu příčně a bez dotyku s půdou je veškerá hmota (včetně lístků) příčně přesouvána až k řádku, odloženému mezi koly traktoru čelně neseným žacím strojem. Poté je šetrně odložena na tento řádek, takže za traktorem s čelně a vzadu bočně nesenými žacími stroji zůstává na strništi formovaný zdvojený řádek. Díky tomu odpadá operace shrnování píce, a tím i riziko ztrát cenných částí rostlin.

Pöttinger Novacat A10 Cross Flow.

10 – Kategorie stroj na zpracování půdy zná též vítěze. Je to Lemken Rubin 10. Jeho hlavní inovací je symetrická poloha kotoučů na obou stranách, která neumožňuje stroji pohyb do boku při zpracování půdy.

Lemken Rubin 10.

11 – Nejlepším secím strojem je Sulky Progress P50. Společnost Sulky tento secí stroj vyvíjela několik let přímo se zemědělci. Měl by být cenově dostupný a robustní.

Sulky Progress P50

12 - Kategorii postřikovačů ovládal Kuhn Metris 2. Výrobce zatím k tomuto stroji nezveřejnil informace.

Kuhn Metris 2

13 – Nejlepším manipulátorem se stal JCB se svojí třetí generací. Ta nabízí zbrusu novou kabinu s velkým prostorem. Hlavními znaky jsou komfort a produktivita.

JCB třetí generace.

14 – Nechybí ani kategorie pracovní vozidla. Tu ovládl John Deere s Gatorem. Vozidla Gator XUV 835M a XUV 865M jsou modernizována. Mají lepší vytápění a klimatizaci.

John Deere Gator

15 – Kategorie stroje pro chov. Tady vede Joskin s cisternou Modulo Avantage. Ta vyhrála proto, že má velmi příznivou cenu.

Joskin Modulo Avantage

16 – V poslední kategorii hodnotili čtenáři. Ti zvolili secí stroj Maschio Gaspardo Chrono pro rychlý a přesný výsev.