Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 20.4. – svátek slaví Marcela

AUSA, JLG: V těžkých podmínkách obstáli

Aktualizováno: 2. 12. 2016

Linde Material Handling Česká republika s.r.o. (LMH ČR) dodává nízkozdvižné a vysokozdvižné vozíky, náhradní díly a regály a regálové systémy na míru, poskytuje autorizovaný servis vozíků a komplexní služby a poradenství v oblasti manipulační techniky, navrhuje optimalizaci flotily a logistická řešení. Na český trh dodává stroje značky Linde - největší světový výrobce vysokozdvižných a skladových vozíků. V České republice se rovněž nachází jeden z výrobních závodů, síť servisních a prodejních středisek.

Linde Material Handling

Společnost LMH ČR v posledních letech zaznamenala poptávku po terénní manipulační technice, respektive po terénních vysokozdvižných vozících. Jenže výrobce Linde ve svém výrobním programu terénní techniku nemá. Firma LMH ČR se tedy rozhodla na českém trhu zastupovat značku AUSA a tím pádem svým zákazníkům vyjít vstříc. 

O společnosti AUSA

Společnost AUSA je rodinnou firmou, která byla založena v roce 1956. Zabývá se výrobou kompaktních a užitkových strojů pro zemědělství, stavebnictví a další odvětví. Firma působí v mnoha zemích na nejrůznějších kontinentech světa, například v Mexiku či v Anglii. Dodává výrobky do více než 80 zemích prostřednictvím více než 500 distributorů na 5 kontinentech.

V nabídce firmy AUSA nalezneme ucelenou řadu terénních vysokozdvižných vozíků s pohonem 4x4 nebo s pohonem předních kol s nosností 1.500 až 5.000 kg. Kdo potřebuje kompaktní teleskopický manipulátor, může sáhnout po modelech AUSA TAURULIFT se zdvihem do pěti metrů. Stroje vynikají robustní konstrukcí, takže snesou hrubé zacházení v náročném terénu.

Náročný terén není překážkou

Společnost Linde Material Handling Česká republika pozvala své zákazníky a zájemce z řad odborné veřejnosti na Prezentační den terénní manipulační techniky. Akce se konala v Hummer Centru v Horních Počernicích. Jak je z názvu místa zřejmé, na techniku čekal těžký terén, obzvláště, když panovalo pravé podzimní sychravé počasí. Trať, na které byla technika předváděna, byla řádně blátivá, takže se všichni zúčastnění mohli na vlastní oči přesvědčit o schopnostech techniky AUSA.

Organizátoři připravili testovací trať pro dva druhy techniky. První jízdy patřily terénním vysokozdvižným vozíkům, které se od běžných vysokozdvižných vozíků liší svým určením
do terénu a tomu jsou i přizpůsobeny. Vozíky jsou opatřeny velkými pneumatikami s vysokým vzorkem a mají možnost připojitelného pohonu zadních kol. V těžkém terénu tak může řidič během krátkého okamžiku přejít na náhon 4x4, který mu umožní zdolávat jak velká stoupání, tak práci v náročném a rozbahněném terénu. Typické využití terénních vozíků je v zemědělství, stavebnictví a například dřevařském průmyslu. 
Ukázky průchodu terénem potvrdily, že terénní vozíky s náhonem 4x4 zdolají nejenom velká stoupání, ale dokážou si poradit i s výmoly a broděním v rozmáčeném terénu a bahně.
Vysokozdvižné terénní vozíky AUSA do nosnosti 3 500 kg pohání naftové motory Kubota s výkonem od 23 do 49 kW v závislosti na nosnosti stroje. Terénní vozíky s nosností 5 000 kg pak pohání přeplňovaný naftový motor Deutz s výkonem 56 kW. Všechny stroje jsou vybaveny hydrostatickým převodem hnací síly a mají široký výběr volitelné výbavy. 
Dalším druhem předváděné manipulační techniky byly teleskopické manipulátory, stroje, které jsou na rozdíl od vysokozdvižných vozíků opatřené teleskopickým ramenem, které umožňuje zakládat břemena až do výšky 5 metrů. 
Zkušební řidiči předváděli schopnosti teleskopických manipulátorů v těžkém terénu 
a prokázalo se, že díky pohonu 4x4 teleskopické manipulátory zvládnou velká stoupání
a rozbahněný terén. 
Ovládání všech strojů AUSA je velmi komfortní. Všechny ovládací prvky zdvihacího zařízení
a pojezdu jsou integrovány do jednoho pákového ovladače. Obsluha se tak může plně koncentrovat na ovládání stroje bez nutnosti přehmatávat mezi jednotlivými pákami. Komfort obsluhy přispívá také k vyšší bezpečnosti a efektivitě práce.
Terénní vysokozdvižné vozíky AUSA i teleskopické manipulátory AUSA TAURULIFT lze vybavit adaptéry dle volby zákazníka tak, aby poskytly uživateli vysokou efektivitu při manipulaci s materiálem. Může se jednat o míchadla na beton, zametadla pro úklid dvorů
a komunikací, sněhové radlice a celou řadu dalšího užitečného přídavného vybavení.
„Jsme rádi, že se dnešní předváděcí den pro terénní techniku vydařil a že nám počasí svým podzimním charakterem vytvořilo velmi náročné podmínky k předvedení vozíků v terénu. Vozíky značky AUSA, které česká pobočka společnosti Linde Material Handling dodává
a pronajímá, nám umožňují plnit náročné požadavky našich zákazníků na manipulaci s břemeny v terénu a na nezpevněných plochách,“ uzavírá Martin Petřík, vedoucí oddělení marketingu Linde Material Handling Česká republika.

Organizátoři připravili testovací trať pro dva druhy techniky. První jízdy patřily terénním vysokozdvižným vozíkům, které se od běžných vysokozdvižných vozíků liší svým určením do terénu a tomu jsou i přizpůsobeny. Vozíky jsou opatřeny velkými pneumatikami s vysokým vzorkem a mají možnost připojitelného pohonu zadních kol. V těžkém terénu tak může řidič během krátkého okamžiku přejít na náhon 4x4, který mu umožní zdolávat jak velká stoupání, tak práci v náročném a rozbahněném terénu. Typické využití terénních vozíků je v zemědělství, stavebnictví a například dřevařském průmyslu. Ukázky průchodu terénem potvrdily, že terénní vozíky s náhonem 4x4 zdolají nejenom velká stoupání, ale dokážou si poradit i s výmoly a broděním v rozmáčeném terénu a bahně.

Vysokozdvižné terénní vozíky AUSA do nosnosti 3 500 kg pohání naftové motory Kubota s výkonem od 23 do 49 kW v závislosti na nosnosti stroje. Terénní vozíky s nosností 5 000 kg pak pohání přeplňovaný naftový motor Deutz s výkonem 56 kW. Všechny stroje jsou vybaveny hydrostatickým převodem hnací síly a mají široký výběr volitelné výbavy. Vozíky disponují odklápěcí kabinou, díky tomu je snadný přístup k agregátu.

Dalším druhem předváděné manipulační techniky byly teleskopické manipulátory, stroje, které jsou na rozdíl od vysokozdvižných vozíků opatřené teleskopickým ramenem, které umožňuje zakládat břemena až do výšky 5 metrů. Nosnost se pohybuje od 1.350 do 2.300 kg. Zkušební řidiči předváděli schopnosti teleskopických manipulátorů v těžkém terénu a prokázalo se, že díky pohonu 4x4 teleskopické manipulátory zvládnou velká stoupání a rozbahněný terén. Teleskopické manipulátory mají kompaktní rozměry, takže vynikají výbornou manévrovatelností. 

Ovládání všech strojů AUSA je velmi komfortní. Všechny ovládací prvky zdvihacího zařízení a pojezdu jsou integrovány do jednoho pákového ovladače. Obsluha se tak může plně koncentrovat na ovládání stroje bez nutnosti přehmatávat mezi jednotlivými pákami. Komfort obsluhy přispívá také k vyšší bezpečnosti a efektivitě práce. 

Terénní vysokozdvižné vozíky AUSA i teleskopické manipulátory AUSA TAURULIFT lze vybavit adaptéry dle volby zákazníka tak, aby poskytly uživateli vysokou efektivitu při manipulaci s materiálem. Může se jednat o míchadla na beton, zametadla pro úklid dvorů a komunikací, sněhové radlice a celou řadu dalšího užitečného přídavného vybavení.

„Jsme rádi, že se dnešní předváděcí den pro terénní techniku vydařil a že nám počasí svým podzimním charakterem vytvořilo velmi náročné podmínky k předvedení vozíků v terénu. Vozíky značky AUSA, které česká pobočka společnosti Linde Material Handling dodává a pronajímá, nám umožňují plnit náročné požadavky našich zákazníků na manipulaci s břemeny v terénu a na nezpevněných plochách,“ uzavírá Martin Petřík, vedoucí oddělení marketingu Linde Material Handling Česká republika.

Teleskopický manipulátor JLG

Na testovací trati se však představil ještě jeden teleskopický manipulátor, ale jiné značky, a to JLG. Manipulátory JLG skvěle pracují nejen na staveništích, ale i ve skladech, technických službách a logistických provozech, kde je zapotřebí rychlost, výkon, mimořádný dosah a možnost vytvořit připojením hydraulického zařízení z manipulátoru víceúčelový stroj. Dostupné jsou ve třech produktových řadách. Kdo se alespoň trochu orientuje v manipulační technice, určitě mu neunikne podobnost s manipulátory Deutz-Fahr či Cat. JLG totiž pro tyto firmy vyrábí teleskopické manipulátory. 

Předveden byl manipulátor 3707 řady PowerShift. Je to kompaktní teleskopický manipulátor pro široké použití na stavbách, v zemědělství a skladovém či odpadovém hospodářství. Má robustní podvozek a nízký poloměr otáčení. Je možné jej vybavit řadou volitelných doplňků. Nosnost na vidlích činí 8600 kg, výškový dosah 7,3 m, výkon motoru je 90 kW a maximální rychlost činí 40 km/h.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička

Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.
Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.