Dnes je 9.8. – svátek slaví Roman

Další prodejní rekord: Pöttinger při svém výročí překonává hranici 400 milionů EUR

Zveřejněno: 20. 7. 2022

Navzdory obrovským výzvám, které pandemie přináší, napsala rakouská rodinná společnost Pöttinger další kapitolu úspěchu ve své 150leté historii: V hospodářském roce 2020/21 Pöttinger opět dosáhl nejvyšších tržeb v historii se 405 miliony EUR, čímž poprvé překročila hranici 400 milionů.

Nový výrobní závod Pöttinger v St. Georgenu (Rakousko).

S nárůstem o 11 % ve srovnání s předchozím rokem úspěšný trend společnosti Pöttinger pokračuje. S exportní kvótou 88 % zůstal stupeň internacionalizace výrobce zemědělských strojů na stejně vysoké úrovni. Základ úspěchu tvoří 1 929 vysoce motivovaných zaměstnanců, kooperativní partnerství s prodejními organizacemi a investice do továren na výrobu inovativních produktů.

Pöttinger má vysokou úroveň inovativnosti, která je do značné míry dána mnohaletými zkušenostmi a poháněna vynalézavým duchem. Nabídka produktů je praktická a různorodá: Pokrývá potřeby malých farem v alpské oblasti i požadavky velkých podniků. Společnost Pöttinger nyní působivě hájí svoji pozici světového lídra v samosběracích vozech s novou generací víceúčelového vozu Pöttinger JUMBO. Pokud jde o segment žacích strojů a univerzálních secích strojů, je ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi rakouská společnost v popředí. I u těchto strojů však na podzim představí další novinky.

Kapitola úspěchu v oblasti prodeje strojů Pöttinger

Se 69 % podílem v prodeji strojů Pöttinger jsou hlavním artiklem stroje pro sklizeň pícnin. Stroje pro zpracování půdy a setí dosahují podílu 31 % na celkových tržbách z prodeje strojů. Obě oblasti se trvale pozitivně vyvíjejí.

Zleva: DI (FH) Jörg Lechner, Dr. Markus Baldinger, Mag. Gregor Dietachmayr, Mag. Wolfgang Moser, Mag. Herbert Wagner.
Zleva: DI (FH) Jörg Lechner, Dr. Markus Baldinger, Mag. Gregor Dietachmayr, Mag. Wolfgang Moser, Mag. Herbert Wagner.

Divize Pöttinger „Originální náhradní díly“ se nadále vyvíjela pozitivně – s nárůstem přibližně o 8 %. V kritické době pandemie se prokázala kvalitní činnost logistického centra náhradních dílů. Zde se také pozitivně projevila koncepce dlouhodobé dostupnosti náhradních dílů a osvědčené řady opotřebitelných dílů (DURASTAR a DURASTAR PLUS).

Pöttinger s kořeny v Rakousku

Mezinárodní orientace společnosti Pöttinger se 16 dceřinými prodejními organizacemi po celém světě a čtyřmi výrobními závody v Evropě se ukázala jako velmi odolná vůči krizi. Každý z různých účinků pandemie mohl být kompenzován: Velmi jasně to dokazuje exportní kvóta 88 %.

Mateřský závod Pöttinger v Grieskirchenu (Rakousko).
Mateřský závod Pöttinger v Grieskirchenu (Rakousko).

Od svého založení v roce 1871 se z drobného řemeslného podniku v Grieskirchenu (Rakousko) vyvinul mezinárodně úspěšný výrobce zemědělských strojů Pöttinger, který zůstal věrný svým kořenům. Propojení společnosti Pöttinger s domácím trhem v Rakousku také vyjadřuje pozitivní vývoj: Podíl na celkových tržbách se v uplynulém fiskálním roce zvýšil a činil 12 %. Díky tomu je domovské Rakousko jedním z nejsilnějších individuálních trhů.

Téměř 60 % celkových tržeb realizovala firma Pöttinger prodejem v Německu, Francii, Rakousku, Polsku, Švýcarsku a Velké Británii. Německo s přibližně 18 % a Francie s 15 % představují i nadále největší jednotlivé trhy.

Mimořádně pozitivně se vyvíjely také prodeje v zámoří: Absolutními jedničkami v nárůstu jsou Kanada se 48 % a Austrálie se 33 %. Z hlediska nárůstu prodeje patří mezi úspěšné i některé evropské země, jako Velká Británie, Maďarsko, Norsko a pobaltské státy. Rusko dokonce zaznamenalo nárůst tržeb o plusových 151 %. Ve všech těchto zemích byly aktivity prodejního týmu a rozšířená produktová řada cenným přínosem.

Od počátku historie společnosti Pöttinger v roce 1871 byli spolupracovníci středem zájmu. Franz Pöttinger založil společnost se svou manželkou Juliane. Díky neúnavné vynalézavosti, odvaze a tvrdé práci – proslulému „Pöttingerovu duchu“ – společnost rostla a vstupovalo do ní stále více zaměstnanců. Mezinárodní orientace se odráží také u našich 1929 spolupracovníků: Pocházejí z 36 různých národů. Oproti předchozímu roku se počet zaměstnanců mírně zvýšil.

Inovace a investice jsou součástí příběhu Pöttinger

Před 150 lety zakladatel společnosti Pöttinger rozhodně nesnil o tom, že by se v roce 2021 otevřel čtvrtý výrobní závod: S novým montážním závodem v St. Georgenu (nedaleko sídla v Grieskirchenu) byl čtyřlístek doplněný. U příležitosti otevření tohoto závodu na začátku června 2021 došlo k další expanzi tak, aby bylo možné zvládnout rostoucí objednávky. Celá výroba strojů Pöttinger pro sklizeň pícnin pochází z Rakouska. Secí stroje Pöttinger jsou vyráběné v saském městě Bernburg a technika pro zpracování půdy ve Vodňanech.

Pandemie letos zabránila velkým oslavám u příležitosti 150. výročí Pöttinger. Výrobce zemědělských strojů Pöttinger proto použil nové, virtuální formy prezentace produktů a informací. Oslavy nicméně probíhaly na různých online platformách (virtuální veletrh, sociální média) a četných akcích pro zaměstnance.

Pöttinger zažil během své dlouhé historie mnoho vzestupů i pádů a vždy se ukázal silnější. „I v těžkém hospodářském roce 2020/21, v roce s mnoha změnami, jsme dokázali svou přizpůsobivost, odhodlání a vytrvalost. Dokonce se nám podařilo korunovat jubilejní rok rekordním obratem“, s potěšením hlásí Gregor Dietachmayr a pokračuje: „Jako inovátor se silným týmem vysoce motivovaných zaměstnanců, velmi dobře rozvinutou sítí prodejních partnerů a s ohledem na budoucnost a potřeby trhu (digitalizace, technologie senzorů atd.) jsme ideálně připraveni na výzvy budoucnosti."