Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 20.7. – svátek slaví Ilja

Ministr zemědělství Marek Výborný: Přímé obchodní kontakty v Kazachstánu a Uzbekistánu jsou velkou příležitostí a my musíme být připraveni je navazovat a rozvíjet

Zveřejněno: 12. 10. 2023

Podpořit export českých firem je cílem několikadenní podnikatelské mise vedené ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) do Kazachstánu a Uzbekistánu. V rámci business fór v Akmolinské a Turkestánské oblasti v Kazachstánu a rovněž business fóra v Taškentské oblasti v Uzbekistánu se ministr Výborný a další členové delegace setkají s tamními obchodními partnery. Na programu jsou i bilaterální jednání s kazašským a uzbeckým ministrem zemědělství a s dalšími představiteli státní správy obou zemí. Podnikatelská mise potrvá od 8. do 12. října 2023.

Přímé obchodní kontakty v Kazachstánu a Uzbekistánu jsou velkou příležitostí.

„Pokud jde o podporu exportu, jsou pro nás a naše firmy přímé obchodní kontakty v Kazachstánu a Uzbekistánu velkou příležitostí a my musíme být připraveni je navazovat a rozvíjet. V konkrétních oblastech se chceme zaměřit především na obory perspektivní z hlediska národních zemědělských strategií obou zemí. Půjde například o dodávky zemědělské techniky, stájových technologií, osiva a krmiva, ale i hotové potraviny. Vzhledem k tomu, že Kazachstán a Uzbekistán jsou naším třetím a čtvrtým nejvýznamnějším odbytištěm plemenných jalovic v zemích mimo EU, budeme se samozřejmě věnovat i genetice skotu. Stranou nezůstane ani spolupráce ve vzdělávání v zemědělství a také vysoké školství, kde dobře funguje již nyní,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Podnikatelská mise má podpořit export českých firem. Cílem je propojit více než 40 českých subjektů zejména z oblasti živočišné a rostlinné výroby a firmy vyrábějící zemědělskou techniku a technologie s kazašskými a uzbeckými partnery. Nadcházející cesta má přispět k nalezení nebo posílení účasti firem z ČR na trzích alternativních k Rusku a Bělorusku, kde řada z nich své aktivity ukončila. Vzhledem k tomu, že se mise zúčastní i Jihočeská univerzita a Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz, předpokládá se i rozvoj spolupráce v oblasti sladkovodního rybářství.

„Proexportním aktivitám chci věnovat velkou pozornost, a také proto je dobře, že má náš resort svoji malou zahraniční síť již devíti zahraničních zemědělských diplomatů a specialistů, která se brzy rozšíří na jedenáct. V Kazachstánu je to už několik let spolupracovník, zemědělský specialista Artyom Lukashov. Řadě firem pomohl na trh, a já bych jeho aktivity do budoucna rád podpořil,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.

Ve většině zemí, kde agrární diplomaté působí, loni meziročně vzrostl agrární export České republiky. Nejvíce v případě Spojených států o 138 %, dále Japonska o 32 %, Srbska o 29 % nebo Spojených arabských emirátů o 8 %.

V delegaci je 44 účastníků z oblasti zemědělské, živočišné, potravinářské, rostlinné, ale také vodohospodářské, agroturistiky, zemědělských strojů, čerpací techniky, farmacie a řešení odpadů a jejich zabezpečení. Cesty se zúčastní také zástupci Agrární komory ČR, Zemědělského svazu, Potravinářské komory ČR i akademické sféry.