Snížili jsme ceny našich žacích lišt McHale Pro Glide. Využijte tuto nabídku ještě dnes
Dnes je 8.8. – svátek slaví Soběslav

Na výkonný plně elektrický traktor si počkáme nejméně 10 let, říká šéf vývoje Fendtu

Zveřejněno: 2. 5. 2018

Fendt je další z prestižních výrobců, který přestal věřit v elektrické výkonné traktory.

Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Malé stroje na elektrický pohon nebo větší stroje na hybridní pohon, jsou stále více nabízeny nejrůznějšími výrobci. Stále však čekáme na 100% elektrický traktor s výkonem okolo 200 koní. John Deere byl nejblíže, projekt však zastavil. Výrobce motorů Deutz AG ani o takových strojích nechce slyšet. A výrobce komponentů ZF? Ten vkládá naději spíše do malých strojů, než do velkých. Nyní přišel na řadu Fendt a prozradil, jakou má vizi v elektrifikaci. Úvodem zmíníme, že Fendt na veletrhu Agritechnica 2017 představil svůj první plně elektrický traktor Fendt e100 Vario o výkonu 136 koní.

"Vznětový motor pravděpodobně bude i nadále dominantním zdrojem energie u hlavních traktorů ještě nejméně deset let," citoval slova šéfa vývoje Fendtu (Wolfgang Breu) server maskinbladet. Současná technologie baterií zatím dovoluje výrobu plně elektrických traktorů pod 200 koní a to ještě k tomu z řadou omezení, jako je dlouhé dobíjení či nízká kapacita baterií. Výhody ale takový traktor samozřejmě má a nejsou to jen žádné emise, ale i nízký hluk apod.

Šéf vývoje dále prozradil, že momentálně není možné plně elektrifikovat například vlajkovou loď, model Fendt 1000 Vario. Ten se totiž používá průměrně 12 hodin denně a musel by tedy mít baterii o výkonu 2280 kW. Takto obří baterii o hmotnosti 15 tun by bylo velmi obtížné umístit do traktoru. To je jeden z důvodů, proč Fendt představil plně elektrický traktor okolo 100 koní, protože ty se používají v průměru čtyři hodiny denně. Takové traktory vyžadují baterii o výkonu 100 kW, vážící asi 590 kg. „Traktor e100 Vario je proto také jediným elektrickým traktorem, protože nemá smysl jít domů a nabíjet baterii uprostřed rušného dne,“ vysvětlil Wolfgang Breu. I tak ale nabíjení traktoru okolo výkonu 100 koní zabere čtyři až pět hodin.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Fendt

Tématické tagy

  • Fendt
  • traktory