50 let Kubota v Evropě. Akční nabídka modelů řad M5 a M5N.
Dnes je 12.4. – svátek slaví Julius

New Holland T6.180 si pana Konečného získal účinnou převodovkou DynamicCommand

Zveřejněno: 1. 9. 2020

New Holland jako jediný na trhu vyvinul traktor se šestiválcovým motorem o jmenovitém výkonu 135 koní, a to mimo jiné díky patentovanému systému pro úpravu spalin Hi-eSRC bez filtru pevných částic. Pan Martin Konečný si pořídil mechanicky koncipovanou verzi tohoto traktoru spolu s převodovkou DynamicCommand nabízející užitečné funkce, které mu usnadní práci na poli a silnici.

Traktor se vyznačuje výbornou manévrovatelností a snadnou obsluhou

Martin Konečný hospodaří v malé obci Lovčice nedaleko Ždánic na Kyjovsku. Hospodářství převzal po svých rodičích. U třech krav a deseti hektarů ale dlouho nezůstal a farmu začal rozvíjet. Postavil nové skladovací haly, výměru rozšířil na dosavadních šedesát hektarů a začal se věnovat pouze rostlinné výrobě. V osevním postupu jsou zastoupené tyto plodiny: pšenice, ječmen, kukuřice, brambory a velkou nadějí je nyní pro něj sója, která ve zdejších podmínkách dosahuje velmi dobrých výsledků. Brambory se s úspěchem daří prodávat místním obyvatelům. Výrazný podíl aktivit zaujímá i poskytování zemědělských služeb.

„Hlavním impulzem pořízení nového traktoru byla dvouspojková převodovka DynamicCommand. Je to známé a osvědčené řešení. Řadí rychle a má efektivnější přenos výkonu.”
Martin Konečný, soukromý zemědělec

Strojový park tvoří jak starší, tak novější zemědělské stroje střední velikosti, které dostačují na menší pole – největší má výměru zhruba dvanáct hektarů. Půdy jsou tu těžké a nachází se v kopcovitém terénu. O staré stroje pečuje otec pana Konečného a o novější traktory sám majitel spolu s firmou AGROTECHNIC MORAVIA a.s. Ratíškovice. Firma před šesti lety dodala New Holland T4.85 (využíván je nejčastěji s postřikovačem, návěsem, mulčovačem, obracečem a větším smykem) a v listopadu loňského roku New Holland T6.180 DynamicCommand. Ale jak majitel říká, traktory New Holland nevyžadují tolik servisních zásahů ve srovnání se starými stroji: „Traktory New Holland vyžadují jen běžnou péči, jako je vyfukování filtrů, chladičů, mazání, čištění apod. U New Hollandu T6 se po 600 mth mění motorový olej, menší filtr v převodovce po 600 mth a větší až po 1200 mth, což je ještě lepší interval výměny, než mám u New Hollandu T4.“ New Holland T6 nahradil traktor z minulého století. Ten už velmi často vyžadoval větší servisní zásahy a pohodlí v něm přestalo být vyhovující. Závěsná technika, kterou majitel doposud využíval, vhodně pasuje i za New Holland T6. Traktor zastane veškerou práci na farmě včetně tahově náročných prací. Využíván je ve spojení s radličkovým a diskovým podmítačem, předseťovým kompaktorem, lisem na kulaté balíky a nově i s třímetrovým secím strojem spolu s rotačními branami. I když je nově pořízený traktor o tunu těžší, než byl jeho předchůdce, na poli je díky širokým pneumatikám šetrnější k půdě. Sám majitel pozoruje, že nezanechává vyjeté koleje a souvratě tolik neutužuje. Široké pneumatiky nedělají problém ani při orbě v brázdě.

Soukromý zemědělec Martin Konečný u loni pořízeného traktoru New Holland T6.180 s převodovkou DynamicCommand
Soukromý zemědělec Martin Konečný u loni pořízeného traktoru New Holland T6.180 s převodovkou DynamicCommand

Pružný motor

„Hlavním impulzem pořízení nového traktoru byla dvouspojková převodovka DynamicCommand. Poprvé jsem ji zahlédl na veletrhu v Brně, poté jsem si půjčil čtyřválcový New Holland s tímto typem převodovky. Dvouspojková převodovka je známé a osvědčené řešení, neboť řadí rychle a má efektivnější přenos výkonu. V praxi nepozoruji ztráty výkonu,“ seznámil nás se svými zkušenostmi majitel, který si nakonec rozhodl pořídit model se šestiválcovým motorem – vyvíjí o 12 % větší točivý moment než čtyřválec a maximální točivý moment 740 Nm při 1500 ot/min, ve srovnání se 700 Nm u čtyřválce. Díky tomu je zvýšena účinnost brzdění motorem při jízdě z kopce. Motor se navíc vyznačuje příznivou spotřebou paliva. Pan Konečný ale spotřebu příliš neřeší: „Spotřeba je u New Hollandu nižší ve srovnání se starým traktorem, u kterého jsem musel vytáčet motor do vysokých otáček, což se negativně projevovalo na spotřebě,“ dodal majitel s tím, že na italské motory nedá dopustit – má je jak v nových strojích, tak ve staré sklízecí mlátičce Fiatagri Integrale. New Holland T6.180 pohání 6,7l motor NEF (FPT Industrial) o jmenovitém výkonu 145 koní a maximálním výkonu (se systémem navyšování výkonu EPM) 175 koní. Navýšení výkonu motoru se aktivuje při překročení rychlosti nad 25 km/h, práci s hydraulikou nebo vývodovou hřídelí. Úprava spalin včetně vstřikování AdBlue je u motoru řešena přes osvědčenou technologii Hi-eSCR bez filtru pevných částic.

Šestiválcový motor je podle majitele pružný a dokáže na vývodové hřídeli nabídnout až o deset koní více ve srovnání se čtyřválcem. Traktor má zatím odpracováno 190 motohodin
Šestiválcový motor je podle majitele pružný a dokáže na vývodové hřídeli nabídnout až o deset koní více ve srovnání se čtyřválcem. Traktor má zatím odpracováno 190 motohodin

To nejlepší z obou světů

Kromě převodovky DynamicCommand lze u traktorů New Holland modelové řady T6 volit i mechanickou převodovku ElectroCommand nebo plynulou převodovku AutoCommand. Majitel si přál DynamicCommand a jednodušší úroveň výbavy traktoru. I tak převodovka poskytuje řadu zajímavých a užitečných funkcí. Jde například o volbu rychlostních stupňů a rozsahů za pomocí stisknutí tlačítka na páce v pevném provedení. Traktor dokáže před řazením sladit otáčky motoru tak, aby bylo řazení co nejhladší. Možností je i nastavení volby rychlostního stupně pro rozjezdy, což majitel oceňuje zejména v dopravě při tahání těžkého vleku. Pro ekonomiku provozu je také významná aktivace automatiky řazení rychlostních stupňů a udržování stálé pracovní rychlosti. Užitečnou funkcí je zastavení bez sešlápnutí spojkového pedálu. Tuto funkci pan Konečný začne používat při lisování kulatých balíků, kdy je nutné často a velmi rychle zastavovat. Kdo plánuje pracovat s čelním nakladačem, přijde vhod možnost uložit rychlostní stupeň pro jízdu vpřed, vyvolá se následně změnou směru jízdy přes reverzační páku. Při souběžné jízdě třeba vedle řezačky, sklízecí mlátičky nebo v době, kdy je nutné se rychle rozjet, je možné uplatnit funkci umožňující při maximálním sešlápnutí plynového pedálu převodovce řadit do té doby, než se motor dostane do otáček, ve kterých má maximální výkon.

Jak je u New Hollandu typické, traktor má dvě oddělená čerpadla pro hydraulický systém a řízení
Jak je u New Hollandu typické, traktor má dvě oddělená čerpadla pro hydraulický systém a řízení

Řazení u převodovky DynamicCommand probíhá ve třech skupinách (A, B a C) po osmi rychlostech. Převodovka si při přechodu mezi skupinami dokáže automaticky zařadit nejvýhodnější převodový poměr. Překrývající se stupně automatika sama přeskakuje. Majitel potvrzuje, že přechod v rámci skupin nedělá žádné problémy a vystačí si s osmi rychlostmi pro všechny běžné práce. „Vždy si najdu optimální rychlost, většinou na práci na poli je to skupina A nebo B. Je tam velký rozsah stupňů, málokdy přeřazuji mezi skupinami. Jak začnu prvním rychlostním stupněm, pokračuji až do osmého, a to bez problému i s naloženým auto-vlekem. Převodovka je velmi dobře odstupňovaná. Do skupiny B řadím nejčastěji při couvání, kdy je potřeba pomalá rychlost. Když dojde na řazení mezi skupinami za jízdy, lze slyšet pouhé cvaknutí, nic neškube, jen je přeřazení o půl sekundy delší. Převodovka je tichá, řazení měkké a rychlé,“ řekl majitel.

Interiér traktoru s jednoduše koncipovaným ovládacím panelem s pevnou pákou a menším monitorem
Interiér traktoru s jednoduše koncipovaným ovládacím panelem s pevnou pákou a menším monitorem

Traktory New Holland T6 s vyšším stupněm výbavy nabídnou obsluze ještě větší komfort ovládaní: Řazení se pak provádí buď tlačítky na pohyblivé multifunkční páce, nebo pohybem pákou dopředu/dozadu. Když se páka podrží dlouze vpředu, dojde k zařazování vyšších rychlostních stupňů a přitažením k sobě k podřazování. Převodovka také nabízí možnost nastavení cílové rychlosti v rámci skupiny. Automatika řazení pracuje tak, že se stisknutím tlačítka na páce spojí dvě skupiny (např. B a C), převodovka pak automaticky řadí v rámci šestnácti rychlostí. Výhodou je, že když obsluha v automatickém režimu zařadí manuálně, automatika se nevypne. Převodovka je natolik chytrá, že vyhodnocuje styl řazení v manuálním režimu, podle toho se učí a pak vhodně přeřazuje v automatickém režimu. S lepší výbavou se pojí kromě multifunkční páky také monitor nabízející další funkce, jako je navigace, automatické otáčení traktoru na souvrati atd. Vedle páky se může nacházet i multifunkční joystick pro ovládání předních ramen tříbodového závěsu, nakladače, vnějších hydraulických okruhů a lze s ním také volit rychlostní stupně. U vyšších stupňů výbavy se celá řada funkcí traktoru ovládá elektronicky, tomu je také přizpůsobeno provedení integrovaného ovládacího panelu. Modely T6 DynamicCommand mohou být vybaveny systémem ISOBUS umožňující komunikaci mezi nářadím a traktorem.

Na fotografii můžeme vidět ovládací panel z vyššího stupně výbavy traktoru New Holland T6
Na fotografii můžeme vidět ovládací panel z vyššího stupně výbavy traktoru New Holland T6

Jak je z řádků výše patrné, New Holland umí nabídnout celou řadu modelů v různém provedení tak, aby vyhovovaly rozmanitému okruhu zákazníků – od soukromých zemědělců, vyžadující jednoduché a mechanické traktory, až po zemědělské podniky vyžadující technologie na nejvyšší úrovni. Pan Konečný si také pochvaluje logické ovládání, pohodlí v kabině a odpruženou nápravu: „Pneumaticky odpružené sedadlo s možností natočení se mi hodí při lisování. Sedadlo včetně volantu je možné jakkoliv nastavovat. Ovládání je příjemné v tom, že se mohu pohodlně opřít o loketní opěrky. Dříve jsem musel v horkých dnech orat v noci, kdy byly příjemnější venkovní teploty, nyní můžu pracovat díky klimatizované kabině celý den.“

Se šest let starým traktorem New Holland T4.85 je majitel taktéž spokojený
Se šest let starým traktorem New Holland T4.85 je majitel taktéž spokojený
Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička

Tématické tagy


Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.
Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.