Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 19.4. – svátek slaví Rostislav

Prudký jed na hraboše otráví českou přírodu, zaznělo v reportáži, která pobouřila zemědělce i ministerstvo

Zveřejněno: 19. 2. 2020

Už přes rok se čeští zemědělci potýkají s přemnoženými hraboši ničící úrodu. Po mírné zimě ani letos nebude situace lepší a očekává se opět nárůst populace hrabošů. Podle odhadu Zemědělského svazu ČR letošní škody způsobené přemnoženými hraboši mohou dosáhnout až trojnásobku současných více než 1,6 miliardy korun. Populaci hrabošů je možné regulovat chemicky, tato možnost ale rozděluje českou laickou i odbornou veřejnost na několik táborů.

Hraboš patří mezi největší nepřítele zemědělců

Chemickému boji proti hrabošům a především přípravku Stutox II se věnovala jedna z posledních reportáží pořadu A dost! v čele s moderátorem Honzou Tunou. Reportáž ihned po odvysílání pobouřila mnohé zemědělce a především odbornou veřejnost. Podle nich v reportáži zaznělo mnoho nepravd, polopravd a lží. „Zmíněná reportáž je velmi jednostranná. Je škoda, že nedostal prostor žádný zástupce z nevládních zemědělských organizací, ať už naše komora, Zemědělský svaz ČR nebo Asociace soukromého zemědělství ČR. Proč také nebyl osloven někdo z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, kde Stutox II vznikl, či vědci z Univerzity Palackého?,“ ptá se Agrární komora České republiky na své Facebook stránce. Zároveň zveřejnila informace, které vyvrací ty z pořadu A dost!: „Účinná látka Stutox II se v půdě uvolní a vlhkem úplně rozloží na přirozené látky, které se v půdě běžně vyskytují. Nepředstavuje žádné nebezpečí pro půdu, vodu, ani pěstovanou produkci. Dokonce EFSA konstatovala, že riziko aplikace tohoto přípravku je pro druhotné organismy minimální. Argument o drahé orbě je naprosto lichý. Orba vyjde přibližně na 800 korun/hektar, zatímco aplikace rodenticidu přes 2 000 korun/hektar. Proč by zemědělci vyhazovali na pole více peněz? Je to zcela nelogické, zemědělci vůbec nechtějí dávat na svá pole více chemie, než je nutné. Je fajn, že téměř celý národ zná pojem hluboká orba, ale ví skutečně někdo, co dokáže orba provést s půdou v době sucha? S tvrzením, že zajíce a čápy zabil Stutox II, polemizuje ve svém článku Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Ten jasně píše, že nebylo možné prokázat, zda byl úhyn důsledkem otravy, nebo z jiných příčin.“ Agrární komora České republiky se dlouhodobě snaží na svém Facebook profilu zlepšit obraz českého zemědělství mezi laickou veřejností. I k vyjádření k reportáži závěrem dodala: „Vážení, apelujeme na vás, abyste si poslechli i názory odborné veřejnosti z řad zemědělců a vědeckých pracovníků. Problematika je složitá, to nepopíráme. Točit ale reportáže jen proto, aby vzbudily emoce lidí, vůbec ničemu nepomůže. Věcná diskuze nad emoce!“

Své vyjádření k reportáži zveřejnil i Zemědělský svaz České republiky. „Tento naprosto tendenční a jednostranně zaměřený příspěvek za pomoci polopravd a lží vytváří dojem, že se zemědělci chystají zničit českou krajinu. Prakticky celá reportáž je nepravdivá,“ uvádí svaz s tím, že dokonce podal podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Stejně tak učinilo Ministerstvo zemědělství: „V pořadu zaznělo několik nepravdivých výroků, které záměrně a přitom nepodloženě vyvolávají paniku a mají charakter poplašné zprávy. Odvysílaný pořad je neobjektivní, v některých částech lživý a zkresluje fakta. Kvůli těmto lživým tvrzením, a také jednoznačné nevyváženosti pořadu, kdy je dán prostor téměř výhradně odpůrcům aplikace Stutoxu II, podá Ministerstvo zemědělství podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, aby prověřila objektivitu pořadu a její možné porušení.“

Celé vyjádření Ministerstva zemědělství, pod které se podepsal Vojtěch Bílý - tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství: „Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody v pořadu uvedl, že se z granulí Stutoxu II po kontaktu s vodou uvolní jedovatý plyn, který zahubí vše v nejbližším okolí. To je lež. Účinná látka přípravku Stutox II se v půdě uvolní a vlhkem se úplně rozloží na přirozené látky, které se v půdě běžně vyskytují. Tato látka tak nepředstavuje žádné nebezpečí pro půdu, vodu, ani pěstovanou produkci. Konkrétně se účinná látka fosfid zinku rozloží na malé množství plynu fosfanu, který unikne do atmosféry, kde se rychle rozloží na netoxické látky a zinek, který je přirozenou součástí půdy. Zcela jednoznačně fosfan neotráví žádné zvíře, které se ocitne poblíž. Látka působí pouze cíleně v trávicím traktu po pozření granule. V pořadu také zazněla ničím nepodložená spekulace, že by se přípravek musel rozsypat po celé České republice, což by způsobilo genocidu. Nic takového ale nikdo nenařizuje a nepovoluje. Povolení k užití přípravku bude vydané na konkrétní zemědělský pozemek, nikoliv na celý katastr, okres nebo jiné větší celky. Povrchová aplikace bude možná pouze tam, kde nežije křeček nebo sysel, a pozemky které nejsou v národních parcích, chráněných krajinných oblastech, zvláště chráněných územích a lokalitách soustavy Natura 2000. Aplikaci smí provádět pouze proškolená osoba, zaměstnanci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského zkontrolují situaci přímo na konkrétním poli. Reportér Jan Tuna uvádí, že ministr zemědělství Toman je sám velkopodnikatel v zemědělství. To není pravda. Miroslav Toman nemá žádné podíly v žádném zemědělském podniku. Označit ho tedy za velkopodnikatele v zemědělství je jednoznačná lež. Jan Tuna také uvádí, že Miroslav Toman slíbil zákaz používání glyfosátu na polích, ale ve skutečnosti ze zákazu zůstalo jen torzo. Přitom už od začátku roku 2019 začal díky iniciativě Ministerstva zemědělství platit zákaz použití glyfosátu na všechny plodiny potenciálně určené pro potravinářské účely, tedy na obiloviny a řepku. Česká republika se tak stala jednou z prvních evropských zemí, která vůbec k omezení přípravku přistoupila. Pořad odvysílaný TV Seznam je neobjektivní, v některých částech lživý a zkresluje fakta. Kvůli těmto lživým tvrzením, a také jednoznačné nevyváženosti pořadu, kdy je dán prostor téměř výhradně odpůrcům aplikace Stutoxu II, podá Ministerstvo zemědělství podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, aby prověřila objektivitu pořadu a její možné porušení.“

Zemědělský svaz České republiky si dal ještě větší práci a jednotlivé body reportáže rozebral a uvedl na pravou míru. Celý rozbor se nachází ve fotogalerii pod tímto článkem. Sám předseda Zemědělského svazu ČR se k reportáži vyjádřil takto: „Musím říct, že jen máloco mě tak dokázalo v poslední době nadzvednout jako naprosto neobjektivní a jednostranná reportáž panu Tuny v pořadu A dost! okolo aplikace přípravků na hraboše. Snaha vyvolat dojem, že celá krajina bude zasypána bojovým jedem, který po styku s vodou otráví v okolí vše živé atd. jenom s cílem, co nejvíce zaujmout a připoutat pozornost. Je mi smutno z toho, kolik špíny, se snaží pan Tuna a ředitel Svazu ochránců zvířat naházet na zemědělce. Že by dostal prostor někdo ze zástupců zemědělců prostor se k tomu vyjádřit? Ani náhodou. To se totiž nehodí. Vrcholem objektivity bylo, když se na Facebooku pořadu A dost! objevila naprosto lživá zpráva, že výrobce přípravku Stutox II společnost Agrochema Studenec je z holdingu Agrofert. Když jsem v diskusi na tuto lživou informaci upozornil, tak byla okamžitě vymazána stejně jako můj příspěvek… Zkrátka, názor, který se nehodí nebo ukazuje na nějakou lež, co nejrychleji vymazat. Takhle se dnes dělá nezávislá žurnalistika.“

Reportáž přišla zrovna ve chvíli, kdy se projekt Zemědělství žije! (projekt Zemědělského svazu ČR) snaží prostřednictvím videí z cyklu - Mýty a pověry o zemědělství - laickou veřejnost seznámit s realitou českého zemědělství.

Závěrem přikládáme zajímavé video na téma „Populační dynamika hraboše polního“ – na otázky odpovídá Prof. MVDr. Emil Tkadlec, CSc., Přírodovědecká fakulta UP - Katedra ekologie a životního prostředí.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Dieter TD, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Tématické tagy


Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.
Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.