Dnes je 17.12. – svátek slaví Daniel

Kolik tun kukuřice sklidí kombajn za 12 hodin? To zjistili Američané a výsledek se zapsal do knihy rekordů

Zveřejněno: 28. 11. 2018

Americká rodinná farma Stewart Farms z Illinois pokořila světový rekord ve sklizni kukuřice na zrno, a to hned dvakrát a v ne moc příznivých sklizňových podmínkách. Rekordní sklizeň byla provedena s polopásovou sklízecí mlátičkou Claas Lexion 760 Terra Trac.

Claas Lexion 760 Terra Trac měl výkonnost téměř 135 tun za hodinu.

Na rodinné farmě se povedlo letos v září za dvanáct hodin sklidit neuvěřitelných 1620 tun kukuřice. To je první rekord. Druhým rekordem je 1111 sklizených tun kukuřice za 8 hodin! To vše zvládla nejmodernější sklízecí mlátička Claas Lexion 760 (verze Tier IV Final) s polopásovým podvozkem Terra Trac.

Farma Stewart Farms má zkušenost s rekordní sklizní, protože už v roce 2010 sklidili za deset hodin 1300 tun kukuřice. Sklizeň provedla opět sklízecí mlátička Claas Lexion. Při letošní sklizni byla však použita daleko modernější verze s vyšším výkonem, větším zásobníkem a účinnějším chladicím systémem, díky čemuž bylo daleko jednodušší rekordu dosáhnout, než v roce 2010. Sklízecí mlátička použitá při rekordu využívá systém automatického nastavování Cemos Automatic. Kromě přizpůsobení všech nastavení mlácení, systém automaticky určuje rychlost sklizně díky programu Cruise Pilot, který optimalizuje výkon mlátičky za všech okolností.

Nutné je také zmínit, že se za tu dobu značně změnila pravidla pro zapsání do knihy rekordů (Guinnessova kniha rekordů). Současná pravidla umožňují zapsat rekordy z osmihodinové a dvanáctihodinové sklizni.

V Americe jsou takové soutěže v rekordní sklizni oblíbené. Například v roce 2001 společnost Caterpillar použila vlastní sklízecí mlátičkou Lexion 485 (v Evropě pod označením Claas Lexion 480) k rekordní sklizni, kde bylo za osm hodin sklizeno 487,62 tun kukuřice.

135 tun každou hodinu

Rekordní sklizeň se uskutečnila 26. září letošního roku. Sklízecí mlátička Lexion 760 Terra Trac byla vybavena 16řádkovým adaptérem pro sklizeň kukuřice na zrno. Stroj řídil Bob Stewart. Sklizňové podmínky nebyly ideální, protože den před sklizní napršelo 12 mm, takže bylo vlhko. První sklizené tuny kukuřice měly obsah vlhkosti 17-18 %. Vzhledem k vysoké výkonnosti mlátičky bylo výzvou i nasazení vhodného počtu odvozců. Od sklízecí mlátičky odvážel zrno několik traktorů Claas Xerion s překládacím vozem na pásovém podvozku. Na okraji pole bylo zrno vyloženo do kamionů. Každý 12 minut pole opustil jeden kamion!

Autor: Milan Jedlička
Foto: Claas

Nové

Jeden z největších přepravníků na světě jezdí v Austrálii. Za zády máte až 200 tun obilí

Zveřejněno 17.12. Australský výrobce překládacích návěsů Coolamon vyrobil jeden z největších překládacích vozů na světě. Vůz má osm řiditelných náprav se šestnácti koly a uveze téměř 200 tun obilí. jít na článek

Elektrické hadice místo hydraulických. Weidemann ukázal plně elektrické řešení nakladače a nástroje

Zveřejněno 17.12. Elektrifikací se zabývá řada zemědělských výrobců techniky. Plná elektrifikace má zatím největší potenciál u malých strojů. Weidemann na veletrhu EuroTier představil plně elektrický nakladač s agregovaným předním nástrojem – též na elektrický pohon. jít na článek

Jediný svého druhu v Česku. Speciál pro práci v chřestu jezdí na Mělnicku

Zveřejněno 14.12. Traktory jsou většinou koncipovány jako univerzální trakční prostředky. Speciální provozy a pěstování některých specifických plodin ale mnohdy vyžaduje speciální techniku, která je často drahá a málo dostupná. Vhodnou alternativou se jeví úprava… jít na článek