SGEF - Financování dopravní techniky
Dnes je 21.5. – svátek slaví Monika

Kolik tun kukuřice sklidí kombajn za 12 hodin? To zjistili Američané a výsledek se zapsal do knihy rekordů

Zveřejněno: 28. 11. 2018

Americká rodinná farma Stewart Farms z Illinois pokořila světový rekord ve sklizni kukuřice na zrno, a to hned dvakrát a v ne moc příznivých sklizňových podmínkách. Rekordní sklizeň byla provedena s polopásovou sklízecí mlátičkou Claas Lexion 760 Terra Trac.

Claas Lexion 760 Terra Trac měl výkonnost téměř 135 tun za hodinu.

Na rodinné farmě se povedlo letos v září za dvanáct hodin sklidit neuvěřitelných 1620 tun kukuřice. To je první rekord. Druhým rekordem je 1111 sklizených tun kukuřice za 8 hodin! To vše zvládla nejmodernější sklízecí mlátička Claas Lexion 760 (verze Tier IV Final) s polopásovým podvozkem Terra Trac.

Farma Stewart Farms má zkušenost s rekordní sklizní, protože už v roce 2010 sklidili za deset hodin 1300 tun kukuřice. Sklizeň provedla opět sklízecí mlátička Claas Lexion. Při letošní sklizni byla však použita daleko modernější verze s vyšším výkonem, větším zásobníkem a účinnějším chladicím systémem, díky čemuž bylo daleko jednodušší rekordu dosáhnout, než v roce 2010. Sklízecí mlátička použitá při rekordu využívá systém automatického nastavování Cemos Automatic. Kromě přizpůsobení všech nastavení mlácení, systém automaticky určuje rychlost sklizně díky programu Cruise Pilot, který optimalizuje výkon mlátičky za všech okolností.

Nutné je také zmínit, že se za tu dobu značně změnila pravidla pro zapsání do knihy rekordů (Guinnessova kniha rekordů). Současná pravidla umožňují zapsat rekordy z osmihodinové a dvanáctihodinové sklizni.

V Americe jsou takové soutěže v rekordní sklizni oblíbené. Například v roce 2001 společnost Caterpillar použila vlastní sklízecí mlátičkou Lexion 485 (v Evropě pod označením Claas Lexion 480) k rekordní sklizni, kde bylo za osm hodin sklizeno 487,62 tun kukuřice.

135 tun každou hodinu

Rekordní sklizeň se uskutečnila 26. září letošního roku. Sklízecí mlátička Lexion 760 Terra Trac byla vybavena 16řádkovým adaptérem pro sklizeň kukuřice na zrno. Stroj řídil Bob Stewart. Sklizňové podmínky nebyly ideální, protože den před sklizní napršelo 12 mm, takže bylo vlhko. První sklizené tuny kukuřice měly obsah vlhkosti 17-18 %. Vzhledem k vysoké výkonnosti mlátičky bylo výzvou i nasazení vhodného počtu odvozců. Od sklízecí mlátičky odvážel zrno několik traktorů Claas Xerion s překládacím vozem na pásovém podvozku. Na okraji pole bylo zrno vyloženo do kamionů. Každý 12 minut pole opustil jeden kamion!

Autor: Milan Jedlička
Foto: Claas

Nové

Zetor 6911 v chatrném stavu kompletně rozebral a zrenovoval. Výsledek je nádherný

Zveřejněno 19.5. Traktor Zetor 6911 spadal do tzv. třetí modernizace. V této modernizaci byla u pozdějších modelů novinkou mechanicky pružinou odpružená sedačka. Traktory také měly pro snazší řazení převodových stupňů převodovku vybavenou zařízením pro přibrzďování… jít na článek

Američan vyrobil plně elektrický traktor, který slibuje mnohé. Od roku 2020 s ním chce dobýt celý svět

Zveřejněno 18.5. Americký výrobce Solectrac, jehož zakladatel má prý téměř třicetileté znalosti v oblasti elektrifikace, vyvinul a vyrobil plně elektrický traktor, se kterým chce od roku 2020 dobýt celý svět. Již nyní je v prodeji v Americe. Podívejte se, jakých… jít na článek

6215 TTV Warrior: Limitovaná edice míří do kompaktní třídy traktorů

Zveřejněno 15.5. Již v roce 2017 představil německý výrobce traktorů Deutz-Fahr dva modely traktorů ve speciálním černém lakování - 9340 TTV a 7250 TTV Warrior. Vzhledem k vysoké poptávce je nyní k dispozici limitovaná edice kompaktního modelu 6215 TTV Warrior s… jít na článek