Sklízecí řezačky CLAAS JAGUAR
Dnes je 19.1. – svátek slaví Doubravka

Bobcat inovoval teleskopické manipulátory a pásové nakladače. Motory nabídnou nižší spotřebu a vyšší točivý moment

Zveřejněno: 18. 6. 2020

Bobcat uvádí na trh nové teleskopické manipulátory a nové verze kompaktních pásových nakladačů řady M T450 a T590. Všechny nové produkty splňují požadavky emisní normy Stage V a zahrnují řadu nových funkcí a možností.

Nový teleskopický manipulátor Bobcat Stage V

Pohon nových strojů zajišťují dieselové motory Bobcat D34 a D24 s vysokým točivým momentem, které byly navrženy speciálně pro kompaktní stroje Bobcat. Oba nové Stage V motory jsou založeny na osvědčených konstrukcích, které již využívají tisíce strojů Bobcat po celém světě.

Snazší používání a vyšší účinnost

Díky novému systému s filtrem pevných částic (DPF) umožňuje motor D34 zákazníkům používat teleskopické manipulátory v oblastech s regulovanými emisemi. Motor navíc nevyužívá selektivní katalytickou redukci (SCR), není tedy nutné doplňovat aditivum AdBlue®. Klíčovým prvkem motoru D34 Stage V je nový autonomní systém následného zpracování – regenerace DPF probíhá automaticky, aniž by ovlivňovala výkon – obsluha se tak může bez obav soustředit výhradně na prováděnou práci.

„Díky atraktivní ceně a jednoduchosti údržby je motor s výkonem 75 koní využíván především stavebními společnostmi a půjčovnami strojů, přičemž dokáže poskytnout dostatečný výkon pro všechny úkony, které jsou od něj na staveništi vyžadovány,“ vysvětluje Quentin D’Hérouël, produktový manažer společnosti Doosan Bobcat pro teleskopické manipulátory.

Motor D34 Stage V s výkonem 56 kW (75 k), jímž jsou nové teleskopické manipulátory vybaveny, poskytuje v průměru o 7 % nižší spotřebu paliva a nabízí o 14 % vyšší točivý moment motoru než předchozí motory úrovně Stage IV. To znamená vyšší výkon při nižších otáčkách a rychlejší obnovení výkonu.

K dispozici je výběr z 11 různých modelů o výkonu 56 kW (75 k) s rozsahem maximální nosnosti od 2,6 do 4,1 tuny při výšce zdvihu od 6 do 18 m:

Kompaktní teleskopické nakladače TL26.60, TL30.60 a TL30.70

Teleskopické manipulátory se středním zdvihem T35.105, T35.105L a T36.120SL

Teleskopické manipulátory T35.130S a T35.140S určené pro sektor půjčoven

Teleskopické manipulátory s vysokým zdvihem T35.130SLP, T41.140SLP a T40.180SLP

Nové provedení kapoty motoru pro lepší viditelnost

Teleskopické manipulátory úrovně Stage V jsou mají nový tvar kapoty motoru, což zvyšuje viditelnost a zmenšuje mrtvý úhel na pravé straně stroje až o 15 %. Byl rovněž vylepšen přístup k prostoru motoru, takže provádění údržby je teď ještě jednodušší.

„Po nových teleskopických manipulátorech s výkonem 56 kW (75 k) budou následovat další modely Stage V poháněné motorem D34 ve verzích s výkonem 74,5 kW (100 k) a 97 kW (130 k). Jejich uvedení na trh plánujeme v roce 2021. Bude se jednat o zcela novou generaci teleskopických zařízení s výrazným vylepšením možností použití a také nižšími náklady na vlastnictví,“ dodává Quentin D’Hérouël.

Na všechny teleskopické manipulátory Bobcat se vztahuje standardní záruka na dobu tří let / 3000 hodin s možností rozšíření na pět let / 6000 hodin. Kompletní řada teleskopických manipulátorů Bobcat je navrhována a vyráběna v závodě v Pontchâteau ve Francii.

Nové kompaktní pásové nakladače řady M

Po nedávno uvedených nových modelech smykem řízených nakladačů začínají emisní normu Stage V splňovat i pásové nakladače. Nové verze oblíbených modelů T450 a T590 řady M poskytují operátorům zvýšený výkon, vyšší pohodlí a optimalizované nároky na údržbu. Nové nakladače patří mezi první modely v řadě kompaktních zařízení Bobcat v Evropě s novým „3D“ designem.

„Díky vynikající práci našich konstruktérů jsme dokázali při použití Stage V motorů Bobcat zachovat stejné rozměry a rozsah zvedacích ramen i u nových verzí kompaktních pásových nakladačů T450 a T590. Tím je zajištěna skutečně kompaktní velikost a nízká hmotnost. Díky tomu lze snadno pracovat a manévrovat v těsných prostorech a stroje snadno přepravovat,“ vysvětluje Jiří Karmazín, produktový manažer společnosti Doosan Bobcat pro nakladače.

Díky novému motoru jsme snížili hladiny hlučnosti pro strojníky i okolí. Významné snížení vibrací dále zvyšuje pohodlí obsluhy. První interval výměny motorového oleje byl prodloužen na 500 hodin, zlepšená filtrace paliva umožňuje méně častou výměnu filtrů, což snižuje provozní náklady. Kromě toho je využita nová technologie následného zpracování s filtrem DPF, která funguje automaticky bez nutnosti zásahu během normálního provozu.

Vylepšený výkon i pohodlí

Nový motor Bobcat D24 se systémem vstřikování paliva Bosch zlepšuje celkový výkon stroje, přičemž zajišťuje dodržení těch nejpřísnějších požadavků emisní normy Stage V. V případě nakladačů T450 i T590 se navíc podařilo optimalizovat poměr výkonu motoru k jeho hmotnosti.

Nové nakladače úrovně Stage V jsou nyní standardně vybaveny dříve volitelným ovládacím panelem Deluxe, který nabízí výběr různých jazyků a telematiky pro ochranu strojů a sledování jejich výkonu. Díky bezklíčkovému startování panel Deluxe rovněž snižuje riziko neoprávněného použití.

Technická data
Technická data

Přečtěte si také

Autor: Pavel Svoboda1)
Foto: Bobcat

1) z podkladů Bobcat