Dnes je 23.5. – svátek slaví Vladimír

Česká zemědělská akademie v Humpolci se otevřela veřejnosti

Zveřejněno: 6. 12. 2017

Ve dnech 10.11.2017 a 11.11.2017 se uskutečnil Den otevřených dveří. Návštěvníci a uchazeči o studium si mohli prohlédnout prostory školy, jako jsou odborné učebny, laboratoře, dílny pro výuku praxe, školní statek, školní autoservis, svářečskou školu nebo domovy pro mládež. Na všechny dotazy ochotně odpovídali pracovníci školy. Na nedalekém školním statku na návštěvníky čekala ukázka řemesel, kynologie, jízdy na koni a výtvarná činnost. Další Den otevřených dveří se uskuteční dne 12.1. 2018.

Vybavení školního statku

V roce 2017 dovršila Česká zemědělská akademie úctyhodných 130 let svého trvání. První zmínka se datuje na 27. března 1887, kdy zemský výbor v Praze povolil zřídit zimní hospodářskou školu v Humpolci. V roce 1949 byla škola zestátněna. V 50. letech došlo ve škole i na statku k výrazným změnám. V současné době se na škole studují obory: Agropodnikání - ekologické a konvenční zemědělství, Agropodnikání - chov koní a jezdectví, Chovatelství – kynologie, Mechanizace a služby, Autoelektronika, Podnikání, Autoelektrikář, Automechanik, Karosář, Opravář zemědělských strojů, Opravářské práce, Zemědělec - Farmář, Instalatér, Zedník, Tesař, Jezdec a chovatel koní.

Vedlejší činností nabízí žákům autoškolu a svářečskou školu. Rovněž je provozován školní autoservis, stavební práce nebo možnost pronájmu sportovišť.

Úspěšná realizace projektů

Škola se aktivně a úspěšně angažuje v realizaci nejrůznějších projektů. Už nyní má za sebou přes čtrnáct uzavřených projektů a dalších pět je aktivních. Nejznámějším projektem školy je automobil Kaipan, který vznikl ve školním autoservisu. Nejnovějším počinem je ale kompletní generální oprava traktoru Zetor, který se představil na akci Vysočina Zetor Show, kterou organizovala společnost Moreau Agri Vysočina. Traktor v zuboženém stavu věnovala Krajská správa a údržba silnic Vysočiny a žáci stroj uvedli do dokonalého provozuschopného stavu. Zatímco tohle byla repase traktoru, letos má projekt pokračování. Škola převzala od Kraje Vysočina a od výrobce Zetor stavebnici modelu Zetor Proxima ve verzi cabrio. Žáci si tak budou moci postavit vlastní traktor.

Investice do moderní techniky

V posledních letech Česká zemědělská akademie v Humpolci zainvestovala do technického vybavení školy. Pro potřeby autoškoly byl zakoupen trenažér. Na školním statku pak můžeme nalézt nový předseťový kombinátor od českého výrobce Farmet Česká Skalice nebo věnovaný traktor John Deere 7610 a traktor Zetor Proxima 70. Školní statek disponuje kvalitním technickým zázemím, dbáno je na pořizování spíše menší techniky, případně s menším pracovním záběrem, aby se všichni žáci mohli při dané práci prostřídat.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička

Tématické tagy

Nové

Tento vzácný traktor v dražbě překonal svou rekordní cenou všechny ostatní

Zveřejněno 22.5. Dražební společnost Cheffins vydražila velmi vzácný traktor Ford County 1474 Long Nose za vysokou cenu a rovnou překonala svůj rekord. Vzácný Ford County je součástí impozantní sbírky traktorů Ford a Fordson, kterou nyní prodává známý irský sběratel a nadšenec Paul Cable. jít na článek

DTU, známý pod značkou Deutz-Fahr, stále žije. Konstruktéři se inspirovali ruskými traktory

Zveřejněno 20.5. Nejznámějším prototypem výrobce Deutz-Fahr se nepochybně stal čtyřnápravový kloubový traktor Agro XXL o výkonu 600 koňských sil, jež debutoval v roce 2009 na Agritechnice. Jeho historie je zajímavější, než se zdá. Kdo si myslel, že vystavením vše skončilo, z části se mýlil. jít na článek

Robustnější a univerzálnější, Steyr inovoval traktory pro komunální sektor

Zveřejněno 18.5. Rakouský výrobce Steyr má ve svém výrobním programu traktory pokrývající široký spektrum výkonů od 56 až po 300 koní. Dovolit si tedy může oslovit širokou škálu zákazníků – od zemědělců, lesníků, společností podnikající v komunálním sektoru, až po stavební firmy. Styer dokáže ke strojům nabídnout speciální úpravy hodící se pro dané nasazení. V této oblasti letos Steyr přichází s řadou novinek. jít na článek