Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Elektrické hadice místo hydraulických. Weidemann ukázal plně elektrické řešení nakladače a nástroje

Zveřejněno: 17. 12. 2018

Elektrifikací se zabývá řada zemědělských výrobců techniky. Plná elektrifikace má zatím největší potenciál u malých strojů. Weidemann na veletrhu EuroTier představil plně elektrický nakladač s agregovaným předním nástrojem – též na elektrický pohon.

Elektrický nakladač nalezne využití zejména v uzavřených budovách.

Na německém veletrhu EuroTier se představil plně elektrický nakladač eHoftrac 1160. Nutno podotknout, že Weidemann, německý výrobce nakladačů, tento elektrický model vyrábí již řadu let. Nyní výrobce pokračuje v jeho rozvoji. Zajímavostí tak byl na vystaveném modelu agregovaný zametač/kartáč.

Společnost Weidemann začala spolupracovat s firmou Bema. Firmy společně na veletrhu představily zametací kartáč, který je poháněn elektricky. Elektrický kabel tak nahrazuje hydraulické hadice. Elektrický kabel vede od samotného nakladače k přednímu nástroji, v tomto případě kartáči/zametači. Tento kabel přenáší energii z baterií do elektromotorů pohánějících hlavní kartáč, boční zametač a válce. Výrobce udává, že stroj na jedno nabití dokáže pracovat tři hodiny.

Vystavený prototyp na veletrhu naznačuje, že Weidemann má v úmyslu dále rozvíjet a rozšiřovat sortiment elektricky poháněných přídavných zařízení.

Vystavený prototyp na veletrhu
Vystavený prototyp na veletrhu

S prvním elektricky poháněným nakladačem 1160 eHoftrac udělala společnost Weidemann v roce 2014 úspěšný krok směrem k pohonu budoucnosti. Od dubna 2015 je stroj vyráběn sériově a je o něj velký zájem. Standardní baterie má 48 V a kapacitu 240 Ah, baterie dostupná jako volitelné příslušenství má při 48 V kapacitu 310 Ah. Baterie nabízí vyšší stupeň účinnosti a lepší předávání výkonu při stejné kapacitě, stejně jako zvýšenou schopnost rekuperace (zpětné získávání energie). Nabíjení je bez problémů možné z každé zásuvky 230 V s trvalým proudovým zatížením 16 A. Kdykoliv je možné průběžné nabíjení.

Stroje na elektrický pohon naleznou velké využití v uzavřených prostorech nebo tam, kde je zkrátka hluk nepřípustný (práce se zvířaty atd.).

Autor: Milan Jedlička
Foto: Weidemann

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek