Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Fortschritt E 512: Východoněmecká ikona sklízí obilí přes půl století

Zveřejněno: 8. 1. 2019

V roce 2017 oslavila sklízecí mlátička Fortschritt E 512 půl století. V současné době není snad nikdo, kdo by tento ikonický stroj neznal. Dokonce i dnes je po 50 letech v mnoha soukromých farmách stále k vidění při sklizni. Není překvapením, že model E 512 byl průkopníkem ve sklizni ve východním Německu.

Fortschritt E 512 při sklizni.

Dodnes se do žní zapojují sklízecí mlátičky Fortschritt, a to i přes to, že od jejich výroby uplynulo přes padesát let. Důvodů může být mnoho, tak například fakt, že je stále zapotřebí levná a nízkonákladová sklízecí mlátička, kterou doma opraví každý zemědělec. A takových strojů je velmi málo.

Sklízecí mlátičky Fortschritt vyráběl kombinát VEB Kombinat Fortschritt Landmaschinen, největší výrobce zemědělské techniky v 60. letech minulého století, který mimochodem, byť v upravené podobě, funguje dodnes. Od roku 1953 byl ve výrobě typ sklízecí mlátičky E 170, který byl v Československu sotva znám. Model akutně potřeboval modernizaci, která měla spočívat mimo jiné ve zvýšení výkonu. V roce 1964 byl vyroben modernizovaný prototyp E 510, což byl vylepšený model typu E 175 - měl vyšší výkon. Po řadě testů v únoru 1964 vedení odmítlo tento model vyrábět. Současně byli inženýři instruováni, aby v krátké době vytvořili mnohem modernější a výkonnější mlátičku na zcela novém základě.

O dva roky později byl testován prototyp, který získal typové označení E 512 a nepřipomínal žádnou formu předchozího vývoje. Jak se později ukázalo, vývoj měl smysl, protože nový typ E 512 se stal jedním z nejmodernějších sklízecích mlátiček na světě v 60. letech minulého století. Není překvapením, že model E-512 byl průkopníkem ve sklizni ve východním Německu. Během dvou desetiletí výroby bylo vyrobeno více než 51 000 kusů.

Testy v roce 1967 přinesly příznivé výsledky. V tomto roce byla vyrobena deseti kusová ověřovací série. E-512 disponovala estetickým a moderním vzhledem. Základní verze E-512 neměla kabinu, pouze stříšku jako ochranu proti slunci. První kabina byla velmi primitivní, v roce 1968 byla zahájena sériová výroba modernizované kabiny kvůli zpřísnění bezpečnostních norem. Do Československa byla mlátička dovážena od roku 1968 a o rok později získala zlatou medaili na brněnském veletrhu. Mlátičce dávali čeští zemědělci přednost před sovětskými typy SK-5 Niva a SK-6 Kolos. Výkon sklízecí mlátičky činil 105 koňských sil. Výkon dodával čtyřválcový dieselový 6,56litrový motor IFA při 2000 ot./min.V malém množství byla vyráběna i verze se svahovým vyrovnáváním pro použití v hornatém terénu - E 512 AL. Tato speciální verze byla osazena motorem Perkins o výkonu 158 koní.

Ve druhé polovině sedmdesátých let se do roku 1978 každý rok vyrábělo téměř 3 000 mlátiček E-512. Uvedením nového modelu E-516 na trh se výroba modelu E-512 snížila o polovinu a poptávka dále klesala až do roku 1988, kdy byla výroba zastavena.

Následující dobové fotografie pocházejí z německého archivu a znázorňují život se sklízecími mlátičkami Fortschritt. Fotografie byly převážně pořízeny v letech 1970 až 1980.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Německý archiv

Tématické tagy

Nové

Koncept Multiline nyní s možností setí meziplodin

Zveřejněno 21.1. Koncept Multiline sdružuje kompaktní talířové brány nebo kultivátor se secím strojem. Výsledkem je nákladově efektivní a extrémně výkonná souprava. Koncept Multiline slibuje obrovský potenciál pro traktory s nižším výkonem. Multiline je poprvé k… jít na článek

Sověti v 50. letech postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Vynález nyní znovu objevuje světový výrobce

Zveřejněno 21.1. S čím dál větší dostupností elektřiny v Sovětském svazu, v 50. letech minulého století postavili elektrický traktor s napájecím kabelem. Podobné řešení, byť v autonomní verzi, nedávno představil americký výrobce John Deere! jít na článek

První autonomní postřikovač do ovocných sadů. Kupodivu nejezdí na elektřinu

Zveřejněno 18.1. Kalifornská společnost Crinklaw Farm Services Inc představila po třech letech vývoje a testování první autonomní postřikovač na světě, který lze použít do sadů. Ač je trendem autonomních zemědělských vozidel jejich elektrifikace, tento projekt sází… jít na článek