SGEF - Financování dopravní techniky
Dnes je 21.5. – svátek slaví Monika

Po dvou letech vývoje míří na Kostariku první samojízdný ananasový sklízeč na světě

Zveřejněno: 8. 3. 2019

Světlo světa spatřil po relativně krátkém vývoji první samojízdný ananasový sklízeč, který paradoxně nemá funkci sklízet samotné plody. Poprvé se představil na zemědělské výstavě Farm Machinery Show v Irsku.

Ananasový sklízeč.

Irský výrobce Cross Agricultural Engineering vystavil na jedné z tamních výstav zemědělské techniky velmi nevšední stroj, který u návštěvníků budil patřičnou pozornost.

Společnost poslední dva roky strávila vývojem a výrobou historicky prvního ananasového samojízdného sklízeče na světě. Přestože je označován jako ananasový sklízeč, skutečnou funkcí stroje je sklízet zbytky rostlin z ananasu. Samotný ananas se sklízí ručně. Avšak z každého hektaru rostlin s ananasem zbyde po sklizni několik tun zeleného materiálu.

Tento materiál je pomocí dopravníků vytažen ze země a poté je dopraven do řezací jednotky a poslední fází je vykládka do odvozního prostředku. Posklizňové zbytky mohou posloužit ke kompostování.

Sklízeč má speciální úzký pásový podvozek, aby se vešel do řádků ananasu. Stroj pohání motor FPT o výkonu 240 koní. První vyrobený kus míří do Kostariky.

Stroj vyvinula již zmíněná společnost Cross Agricultural Engineering, která byla založena v roce 1985. V současné době vyrábí rozmetadla a aplikační cisterny, techniku na zpracování půdy a třídiče.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Cross Agricultural Engineering

Tématické tagy

Nové

Zetor 6911 v chatrném stavu kompletně rozebral a zrenovoval. Výsledek je nádherný

Zveřejněno 19.5. Traktor Zetor 6911 spadal do tzv. třetí modernizace. V této modernizaci byla u pozdějších modelů novinkou mechanicky pružinou odpružená sedačka. Traktory také měly pro snazší řazení převodových stupňů převodovku vybavenou zařízením pro přibrzďování… jít na článek

Američan vyrobil plně elektrický traktor, který slibuje mnohé. Od roku 2020 s ním chce dobýt celý svět

Zveřejněno 18.5. Americký výrobce Solectrac, jehož zakladatel má prý téměř třicetileté znalosti v oblasti elektrifikace, vyvinul a vyrobil plně elektrický traktor, se kterým chce od roku 2020 dobýt celý svět. Již nyní je v prodeji v Americe. Podívejte se, jakých… jít na článek

6215 TTV Warrior: Limitovaná edice míří do kompaktní třídy traktorů

Zveřejněno 15.5. Již v roce 2017 představil německý výrobce traktorů Deutz-Fahr dva modely traktorů ve speciálním černém lakování - 9340 TTV a 7250 TTV Warrior. Vzhledem k vysoké poptávce je nyní k dispozici limitovaná edice kompaktního modelu 6215 TTV Warrior s… jít na článek