Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 27.3. – svátek slaví Dita

Po dvou letech vývoje míří na Kostariku první samojízdný ananasový sklízeč na světě

Zveřejněno: 8. 3. 2019

Světlo světa spatřil po relativně krátkém vývoji první samojízdný ananasový sklízeč, který paradoxně nemá funkci sklízet samotné plody. Poprvé se představil na zemědělské výstavě Farm Machinery Show v Irsku.

Ananasový sklízeč.

Irský výrobce Cross Agricultural Engineering vystavil na jedné z tamních výstav zemědělské techniky velmi nevšední stroj, který u návštěvníků budil patřičnou pozornost.

Společnost poslední dva roky strávila vývojem a výrobou historicky prvního ananasového samojízdného sklízeče na světě. Přestože je označován jako ananasový sklízeč, skutečnou funkcí stroje je sklízet zbytky rostlin z ananasu. Samotný ananas se sklízí ručně. Avšak z každého hektaru rostlin s ananasem zbyde po sklizni několik tun zeleného materiálu.

Tento materiál je pomocí dopravníků vytažen ze země a poté je dopraven do řezací jednotky a poslední fází je vykládka do odvozního prostředku. Posklizňové zbytky mohou posloužit ke kompostování.

Sklízeč má speciální úzký pásový podvozek, aby se vešel do řádků ananasu. Stroj pohání motor FPT o výkonu 240 koní. První vyrobený kus míří do Kostariky.

Stroj vyvinula již zmíněná společnost Cross Agricultural Engineering, která byla založena v roce 1985. V současné době vyrábí rozmetadla a aplikační cisterny, techniku na zpracování půdy a třídiče.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Cross Agricultural Engineering

Tématické tagy

Nové

První plně automatický systém ostření nožů byl vylepšen

Zveřejněno 25.3. Claas pro rok 2019 představil inovovaný systém pro ostření nožů s názvem AQUA NON STOP COMFORT, který disponuje vnitřním LED osvětlením a oplachovací komorou. Systém zajistí ostření nožů, které se používají v lisech a víceúčelových návěsech. jít na článek

Case IH Versum CVXDrive: Výhody plynulé převodovky v kompaktních rozměrech

Zveřejněno 24.3. Nové modely Versum CVXDrive od Case IH jsou navrženy jako prémiové stroje. Nabízejí vybavení a komfortní vlastnosti velkých traktorů, přesto jsou snadno ovladatelné. Nejmenší traktory s plynulou převodovkou naleznou uplatnění v mnoha typech… jít na článek

Sběrací ústrojí Kemper bude pasovat na řezačky Jaguar

Zveřejněno 22.3. Německý výrobce sklizňových adaptérů Kemper na veletrhu SIMA v Paříži představil prototyp sběracího ústrojí, které je určeno pro samojízdné řezačky Jaguar od výrobce Claas. jít na článek