Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 20.7. – svátek slaví Ilja

Postřikovač nakreslil na louku obří Monu Lisu, zapíše se do knihy rekordů. Demonstroval tím přesnost aplikace hnojiv

Zveřejněno: 12. 2. 2021

Postřikovač dokázal prostřednictví svých trysek nakreslit slavný obraz Mony Lisy od malíře Leonarda da Vinciho. Pokud už toto dokáže moderní postřikovač, proč by nemohl velmi přesně aplikovat umělá hnojiva na rostliny?

„Kreslení“ se uskutečnilo u nizozemské vesnice Zuidveen. Zdroj foto - tisková zpráva Agrifac / agrifac.nl

Právě tato myšlenka byla hlavním impulzem pro uskutečnění tohoto zajímavého pokusu. Moderní systémy samojízdného postřikovače spolu s možností vypínání sekcí a jednotlivých trysek dokážou velmi přesně a cíleně aplikovat potřebné množství chemických látek přímo na rostliny. Toto řešení je přívětivé k životnímu prostředí a pro zemědělce je nákladově efektivní. Výrobce postřikovačů Agrifac tuto technologii vyvíjí a nabízí již od roku 2016. Po celém světě nyní s touto technologií jezdí stovky postřikovačů Agrifac.

Monu Lisu na louku pokrytou sněhem „nakreslil“ samojízdný postřikovač Agrifac Condor. Zdroj foto - tisková zpráva Agrifac / agrifac.nl
Monu Lisu na louku pokrytou sněhem „nakreslil“ samojízdný postřikovač Agrifac Condor. Zdroj foto - tisková zpráva Agrifac / agrifac.nl

Monu Lisu na louku pokrytou sněhem „nakreslil“ samojízdný postřikovač Agrifac Condor. Tento postřikovač používá aplikační mapu na určení optimální dávky a zajištění správného množství postřiku aplikovaného na to pravé místo. Veškerá práce se provádí plně automaticky. Řidič nemusí věnovat pozornost dávkování a může se více soustředit na svou práci a kontrolu plodin. Díky tomu je postřikování účinnější a efektivnější. Za pomocí trysek, aplikační mapy (v tomto případě obrázek Mony Lisy) a GPS navigace byl na louku nakreslen tento světoznámý obraz. Postřikovač samozřejmě k aplikaci nepoužil chemii, ale ekologické barvivo. Zasněžená louka byla vybrána záměrně, aby výsledný obraz vypadal efektně.

„Kreslení“ se uskutečnilo u nizozemské vesnice Zuidveen. Celý obraz měřil 132 X 200 metrů a podle výrobce postřikovače zabíral plochu 31 000 metrů čtverečních. Dosavadní rekord byl 12 000 metrů čtverečních, takže se Agrifac nejspíše s tímto počinem zapíše do Guinessovy knihy rekordů.

Skutečná Mona Lisa, Leonardo da Vinci. Zdroj foto - wikipedia.org / Leonardo da Vinci / Volné dílo
Skutečná Mona Lisa, Leonardo da Vinci. Zdroj foto - wikipedia.org / Leonardo da Vinci / Volné dílo