Dnes je 16.9. – svátek slaví Ludmila

Věrnost švýcarské kvalitě. Střih a řez nůžkami FELCO

Zveřejněno: 12. 6. 2019

„Chtělo by to nové nůžky,“ říká s každoroční pravidelností nejeden uživatel držíc v ruce poškozený nástroj „nebo prodat zahradu“. Současná doba a samotné zájmy výrobců přesunuly některé produkty určené podstatou k dlouhodobějšímu používání do oblasti obyčejné spotřeby. S nadsázkou řečeno se některé nůžky svojí životností podobají potravinám a jejich spotřebě. Držme však na chvíli ruce od nekvalitního nářadí dále a podívejme se, jak vypadá nářadí, které uznávají a používají lidé na střih a řez profesionálně zaměření. Nářadí švýcarské společnosti FELCO SA.

Nůžky FELCO.

Švýcarská společnost FELCO se věnuje výrobě profesionálních nůžek pro práci ve vinohradech a sadech již od roku 1945. V roce 1947 uvedla na trh svůj druhý model nůžek s označením FELCO 2, který znamenal v dané době revoluci na poli ručních nůžek. Pokrokové bylo použití kovaného hliníku při výrobě rukojetí a chytrý systém mikrometrického seřízení stříhací hlavice. Oba prvky se osvědčily a jsou i dnes stále nedílnou součástí výrobků FELCO. V dalších letech došlo k vývoji ručních nůžek s důmyslnou otočnou rukojetí, dále nůžek pneumatických a v současnosti moderních nůžek elektrických.

Mikrometrické seřízení
Mikrometrické seřízení

Slovíčko „kovaná“ je podstatné

Hliníková rukojeť s sebou přináší výhodu v podobě nízké hmotnosti. Je-li navíc technologicky dobře zpracována a vykuta pod obrovským tlakem, získává tato zdánlivě obyčejná rukojeť vysokou pevnost. Mnozí výrobci dělají neprávem hliníku špatné jméno, jelikož rukojeti pouze odlévají do formy. Takové rukojeti jsou následně měkké, náchylné k ohnutí a po několikerém použití se snadno lámou. Společnost FELCO si za kvalitou zpracování svých rukojetí stojí a na důkaz poskytuje zákazníkům na tento prvek doživotní záruku. Z kovaného hliníku je kupříkladu vyrobeno také tělo elektrických nůžek, kde je doživotní záruka platná rovněž.

Dostupnost náhradních dílů

Máte-li k dispozici nástroj, který je svými kvalitami předurčen pro dlouhou životnost v řádu let až desetiletí, bylo by nežádoucí snižovat jeho použitelnost nedostupností náhradních dílů. Mnohé nůžky končí v popelnici prostě z toho důvodu, že na ně není k sehnání náhradní díl v hodnotě pár desítek korun. Modely nůžek FELCO lze v případě potřeby rozebrat do posledního šroubku a každý opotřebený díl zakoupit a snadno vyměnit.

Náhradní díly
Náhradní díly

K nemoci i ke zdraví

Nůžky jsou pouhým prostředkem pro ustřižení větve, tím skutečným nástrojem vykonávajícím práci je při střihu lidská ruka. Dlouhodobé používání nekvalitních nebo také nevhodných nůžek se dříve či později na lidském zdraví odrazí v podobě zánětů šlach a zvýšeného opotřebení pohybového aparátu.

Zdraví ohrožující jsou například nárazy, ke kterým dochází při dostřihu větve. Nůžky by tak měly být ideálně vybavené tlumícími dorazy, které absorbují tento náraz a chrání ruku uživatele. Pár nárazů zajisté nemusí představovat téměř žádné riziko. Při intenzivnější práci je však s ručními nůžkami člověk schopen během dne vykonat okolo 4.000 – 7.000 střihů, což převedeno na tvrdé nárazy již není nijak zanedbatelné.

Tlumící dorazy
Tlumící dorazy

Pro vysoce intenzivní práci ve vinohradech bývají nejčastěji používány modely s otočnou rukojetí. Prvek otočná rukojeť snižuje vynaloženou námahu při práci až o 30 %. Na konci pracovního dne tak uživatel citelně pozná, zda použil nůžky s otočnou rukojetí či nikoliv. Mezi modely s otočnou rukojetí patří FELCO 7, FELCO 10, FELCO 12 a FELCO 17.

Model nůžek s otočnou rukojetí FELCO 7
Model nůžek s otočnou rukojetí FELCO 7

Široký výběr nůžek má důvod

S nůžkami je to jako s obuví. Stejně jako si člověk dobrovolně nenazuje obě boty levé, či nezryje zahrádku v holínkách o tři velikosti menší, měl by také volit nůžky, které mu do ruky prostě padnou. Muži mívají dlaň mohutnější, ženy drobnější, levák se s praváckými nůžkami popasuje jenom velmi těžce. Sortiment nůžek FELCO je sestaven z množství modelů, ze kterých má každý možnost vybrat model vhodný právě pro svou ruku.

Nůžky pro leváka jsou zrcadlově obrácené pravácké nůžky
Nůžky pro leváka jsou zrcadlově obrácené pravácké nůžky

Jste-li pravák s větší dlaní, pravděpodobně Vám bude vyhovovat např. model FELCO 2, FELCO 7, FELCO 8 nebo FELCO 11. Pro praváka s menší dlaní je vhodný model FELCO 6 či 12. Leváci s velkou dlaní volí zpravidla model FELCO 9, FELCO 10 a leváci s menší dlaní model FELCO 16 či 17.

Bezúdržbový zázrak

Tyto a ani žádné jiné nůžky nejsou. Z našich mnohaletých zkušeností v rámci prodeje a servisu ručního a elektrického nářadí FELCO máme ověřeno, že nemalá část uživatelů údržbu zanedbává, či ji řeší, až když už jsou nůžky v téměř nefunkčním stavu. Údržba samotná je přitom záležitost nenáročná. Pět minut věnovaných seřízení nástroje na konci pracovního dne postačí pro bezvadnou funkčnost a kvalitní práci ve dnech příštích. Odstranění zaschlých šťáv z ostří, jeho nabroušení, kontrola utažení stříhací hlavice a její promazání tukem. V těchto málo krocích je uložena kompletní údržba prováděná uživatelem. Servisu se jako uživatel pokud možno nebraňte, je to váš hlavní pomocník v udržení dobrého stavu nářadí.

FELCO 820 single - Elektrické nůžky
FELCO 820 single - Elektrické nůžky

Pro uživatele, kteří potřebují skutečně vysoký výkon, jsou tu nejsilnější elektrické nůžky FELCO 820 se střihem do průměru 45 mm a řadou režimů usnadňující práci. Vysoká kvalita střihu, režim polovičního rozevření stříhací hlavice a pohodlný systém popruhů zajišťující při práci volnost pohybu a bezpečnost. Tyto nůžky naleznou široké uplatnění - sady a vinohrady, parky, zahrady, komunální oblast.

Nové nůžky a pilka

V sortimentu švýcarské společnosti FELCO SA nalezneme nově i dvouruční nůžky na větve Felco 211-60 pro střih tvrdých dřevin v sadech, vinohradech, v zahradách a při péči o dřeviny v parcích. Nůžky disponují novou a obzvláště výkonnou stříhací hlavicí s velkým ostřím radiusovým tvarem a kovaným protiostřím s výrazným zakřivením. Díky této nové geometrii je větev při střihu usazena blíže ke středové ose hlavice, průnik ostří dřevem je tak snadnější a výsledný řez čistý a precizní.

Dvouruční nůžky na větve Felco 211-60
Dvouruční nůžky na větve Felco 211-60

Novinkou v oblasti pilek je FELCO 640 se zahnutým plátem o délce 27 cm. Pilka disponuje pouzdrem se zajišťujícím mechanismem proti nechtěnému vytažení.

Pilka se zahnutým plátem 27 cm - FELCO 640
Pilka se zahnutým plátem 27 cm - FELCO 640

Pro další informace o nářadí FELCO navštivte internetový obchod společnosti OSLAVAN, a.s., která je oficiálním dovozcem nářadí, náhradních dílů a poskytovatelem odborného servisu FELCO pro Českou republiku. Pro případné poradenství a konzultaci s výběrem či údržbou nářadí můžete společnost také přímo kontaktovat.

— kontakty —

OSLAVAN, a.s.

Bítešská 13, 675 71 Náměšť nad Oslavou

E: oslavan@oslavan.cz   T: +420 568 623 403   WWW: https://www.oslavan.cz/

Autor: Milan Jedlička
Foto: Felco

Tématické tagy

Nové

Nová generace traktorů New Holland řady T8 se zaměřuje na vyšší komfort a telemetrii

Zveřejněno 16.9. New Holland uvádí na trh novou generaci svého nejvýkonnějšího traktoru standardní koncepce, známého pod označením T8. Spolu s traktorem také přichází systém Precision Land Management Intelligence, který slibuje zákazníkům a prodejcům novou úroveň… jít na článek

John Deere ukáže elektromechanickou převodovku, která slibuje vyšší účinnost. Pomůže pohánět i nápravy cisterny

Zveřejněno 16.9. John Deere na mezinárodním zemědělském veletrhu Agritechnica 2019 představí převodovku eAutoPowr – což bude plynulá převodovka, kde je hydrostatická část nahrazena elektřinou. A právě tato převodovka by měla pomoci i při pohonu náprav u cisteren či… jít na článek

Za přemnožení hrabošů i jiných škůdců může také špatná detekce. S mapováním přitom mohou pomoci satelity

Zveřejněno 12.9. Letošní hrabošová kalamita mimo jiné poukazuje na zajímavou skutečnost. V českém zemědělství se stále nedostatečně využívají moderní technologie - a to včetně prevence přemnožení škůdců. Největší dodavatel digitalizačních systémů pro české… jít na článek