Dnes je 15.11. – svátek slaví Leopold

Zetory nově míří do Texasu, v Severní Americe se využívají na farmách i při práci na silnici

Zveřejněno: 7. 11. 2019

České traktory Zetor využívají zemědělci po celém světě. Od 80. let si drží silné postavení také v Severní Americe, kde se rozšiřují do stále většího množství států. Zatím posledním z odškrtnutých polí na mapě je Texas.

Zetor Forterra

Prvopočátky působení Zetoru na severoamerickém kontinentu spadají do konce 60. let. Před uvedením traktorů ze zahraničí muselo totiž dojít k otestování jejich kvality na některém z renomovaných pracovišť. V tomto případě se jednalo o zkušebnu na americké University of Nebraska v Lincolnu.

Další stopu zanechaly české traktory v Severní Americe, konkrétně v Kanadě, ve druhé polovině 70. let a ve větším rozsahu na počátku let 80. Společnost Motokov Canada Inc. v Torontu se stala výhradním dovozcem těchto traktorů s ročním prodejem kolem 500 kusů.

Ve Spojených státech amerických má Zetor stabilní základnu od roku 1983. S prodejem zde začala společnost American Jawa Ptd. ve městě Plainview ve státě New York. Hned v prvním roce se zde prodalo tři tisíce traktorů a obchodní síť se rozšířila na 50 dealerů. Za téměř čtyřicetileté působení se zde prodalo více než 27 tisíc traktorů Zetor.

V současné době zastupuje Zetor v Severní Americe dceřiná společnost ZETOR NORTH AMERICA, Inc. Na tamějším trhu jsou k dispozici modelové řady Major, Proxima a Forterra o výkonech od 45 do 150 koní. Díky široké síti dealerů se traktory snáze dostávají přímo ke koncovým zákazníkům v jednotlivých zemích. Naposledy navázala společnost spolupráci letos v červenci s dealerem v Texasu.

Zákazníky v Severní Americe si traktory Zetor získaly zejména díky nízkým provozním nákladům, spolehlivosti strojů, dlouhé živostnosti a jednoduchému ovládání. Využívají se tu zejména v chovatelství, mlékárenství a při údržbě silnic.

Zetor si prostřednictvím dceřiné společnosti nenechává ujít příležitosti, jak být blízko koncovému zákazníkovi. Už patnáct let se proto účastní únorového veletrhu National Farm Machinery Show v Louisville v Kentucky, který patří k největším veletrhům s agrární technikou v USA s každoroční účastí více než 300 tisíc návštěvníků. Letos se zde představil Major HS 80 v novém designu. Nenechává si však ujít ani menší akce, jako například Labour Day v Jacksonvillu na Floridě připomínajícím náročnost práce farmářů v USA a Kanadě.

Působení českého zemědělského segmentu podporuje v Severní Americe také česká ambasáda. V loňském roce uspořádala ve městě Washington České farmářské dny s cílem pomoci českým firmám s propagací a navázání spolupráce s potenciálními obchodními partnery.

Zetor příští rok chystá řadu modernizací svých traktorů a vstup na nové exotické trhy.

Autor: Redakčně upravil Milan Jedlička
Foto: Zetor

Tématické tagy

Nové

Stroj roku 2020 zná vítěze. V jedné z kategorií fanoušci rozhodli pro nejlepší traktor roku

Zveřejněno 15.11. Šestnácti nejmodernějším strojům bylo v průběhu konání mezinárodního zemědělského veletrhu Agritechnica 2019 uděleno ocenění Stroj roku 2020. V soutěži hodnotilo stroje dvacet odborných redaktorů z jedenácti zemí. jít na článek

Němci vyvinuli nosič nářadí, který ohromí svojí univerzálností. Inspiruje se nejrychlejšími traktory

Zveřejněno 15.11. Fuß Spezialfahrzeugbau GmbH se sídlem v Schönebeck se specializuje na výrobu multifunkčních speciálních víceúčelových vozidel. Výrobce nedávno představil nový nosič nářadí, který nabízí nekonečné možnosti kombinací různého příslušenství do komunálu,… jít na článek

Speciál na lisování vlhké píce, Kverneland 6500F s pevnou lisovací komorou

Zveřejněno 14.11. Kverneland představil novou generaci lisu na válcové balíky. Oproti svému předchůdci byl lis kompletně přepracován, avšak jedna funkce byla zachována. Lis je především určen na lisování vlhkého materiálu v těžkých podmínkách. jít na článek