Dnes je 8.12. – svátek slaví Květoslava

Zetory nově míří do Texasu, v Severní Americe se využívají na farmách i při práci na silnici

Zveřejněno: 7. 11. 2019

České traktory Zetor využívají zemědělci po celém světě. Od 80. let si drží silné postavení také v Severní Americe, kde se rozšiřují do stále většího množství států. Zatím posledním z odškrtnutých polí na mapě je Texas.

Zetor Forterra

Prvopočátky působení Zetoru na severoamerickém kontinentu spadají do konce 60. let. Před uvedením traktorů ze zahraničí muselo totiž dojít k otestování jejich kvality na některém z renomovaných pracovišť. V tomto případě se jednalo o zkušebnu na americké University of Nebraska v Lincolnu.

Další stopu zanechaly české traktory v Severní Americe, konkrétně v Kanadě, ve druhé polovině 70. let a ve větším rozsahu na počátku let 80. Společnost Motokov Canada Inc. v Torontu se stala výhradním dovozcem těchto traktorů s ročním prodejem kolem 500 kusů.

Ve Spojených státech amerických má Zetor stabilní základnu od roku 1983. S prodejem zde začala společnost American Jawa Ptd. ve městě Plainview ve státě New York. Hned v prvním roce se zde prodalo tři tisíce traktorů a obchodní síť se rozšířila na 50 dealerů. Za téměř čtyřicetileté působení se zde prodalo více než 27 tisíc traktorů Zetor.

V současné době zastupuje Zetor v Severní Americe dceřiná společnost ZETOR NORTH AMERICA, Inc. Na tamějším trhu jsou k dispozici modelové řady Major, Proxima a Forterra o výkonech od 45 do 150 koní. Díky široké síti dealerů se traktory snáze dostávají přímo ke koncovým zákazníkům v jednotlivých zemích. Naposledy navázala společnost spolupráci letos v červenci s dealerem v Texasu.

Zákazníky v Severní Americe si traktory Zetor získaly zejména díky nízkým provozním nákladům, spolehlivosti strojů, dlouhé živostnosti a jednoduchému ovládání. Využívají se tu zejména v chovatelství, mlékárenství a při údržbě silnic.

Zetor si prostřednictvím dceřiné společnosti nenechává ujít příležitosti, jak být blízko koncovému zákazníkovi. Už patnáct let se proto účastní únorového veletrhu National Farm Machinery Show v Louisville v Kentucky, který patří k největším veletrhům s agrární technikou v USA s každoroční účastí více než 300 tisíc návštěvníků. Letos se zde představil Major HS 80 v novém designu. Nenechává si však ujít ani menší akce, jako například Labour Day v Jacksonvillu na Floridě připomínajícím náročnost práce farmářů v USA a Kanadě.

Působení českého zemědělského segmentu podporuje v Severní Americe také česká ambasáda. V loňském roce uspořádala ve městě Washington České farmářské dny s cílem pomoci českým firmám s propagací a navázání spolupráce s potenciálními obchodními partnery.

Zetor příští rok chystá řadu modernizací svých traktorů a vstup na nové exotické trhy.

Autor: Redakčně upravil Milan Jedlička
Foto: Zetor

Tématické tagy

Nové

Nejhůře a nejlépe hodnocené značky traktorů za rok 2019 podle prodejců z deseti vyspělých států

Zveřejněno 6.12. CLIMMAR (Mezinárodní organizace dovozců a prodejců zemědělské techniky) každoročně zkoumá vztah prodejců traktorů k daným značkám. Průzkum nese název Dealer Satisfaction Index (DSI). jít na článek

Aeon: nový top model mezi taženými postřikovači Hardi je připraven na požadavky budoucnosti

Zveřejněno 6.12. Jeden z předních dánských výrobců techniky na ochranu rostlin, firma Hardi, prezentoval při příležitosti konání zemědělského veletrhu Agritechnica 2019 v Hannoveru jednak své vize budoucnosti, jednak technické novinky. Oboje bylo zhmotněno do… jít na článek

Dodavatel náhradních dílů AGROAD příští rok oslaví 25 let na trhu

Zveřejněno 5.12. Firma AGROAD v roce 2020 oslaví 25 let působení na trhu náhradních dílů na traktory a zemědělskou techniku. Bohaté zkušenosti společnosti mělo a má možnost využívat široké portfolio zákazníků z nejrůznějších zemí světa. Po dobu své existence si… jít na článek