SGEF - Financování dopravní techniky
Dnes je 21.5. – svátek slaví Monika

Nejlepší zemědělská zařízení současnosti. Podívejte se na oceněné exponáty SIMA Innovation Awards 2019

Zveřejněno: 23. 11. 2018

Vývoj zemědělské techniky jde neúprosně kupředu. Nejnovější trendy v zemědělské technice a zařízení se představí příští rok na veletrhu SIMA v Paříži. Pokaždé jsou v rámci veletrhu oceňovány exponáty, které získají zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medaili.

Ocenění se uděluje jednou za dva roky.

Veletrh SIMA 2019, který se koná každé dva roky, již zná vítěze cen Innovation Awards 2019. Jak je z názvu patrné, hodnotí se inovace.

V letošním roce porota 26 odborníků vybrala 27 exponátů z celkových 120 přihlášených. Hodnotilo se v rámci tří kategorií – pohodlí, bezpečnost a digitalizace.

Zlatá medaile

Zlatou medaili získal Claas a jeho polopásová řezačka Jaguar 960 Terra Trac. Medaili získal konkrétně za použitou pásovou jednotku, která umí, svou přední část v závislosti na určitém poloměru otáčení, zvednout. Tím je zabezpečeno šetrné působení na půdu například během otáčení řezačky.

Další zlatou medaili si odnesla společnost Laforge za svůj závěsný systém Dynatrac. Tento systém, určen původně jen pro americký trh, se agreguje do zadního závěsu traktoru. Důmyslný systém založený na hydraulických válcích koriguje k němu připojenou závěsnou techniku. Satelitní navigace může být nejpřesnější, ale vždy v reálných podmínkách, a to zejména při práci na svahu, má závěsná technika (podmítač či secí stroj) vždy odchylku doprava/doleva – a tomu zamezuje právě systém Dynatrac.

Stříbrná medaile

Airbus Defence and Space a John Deere představují systém Live NBalance, což je dynamické sledování dusíku pomocí satelitních snímků a snímačů. Tento systém zajišťuje velmi přesné a pravidelné monitorování spotřeby dusíku v rámci plodin. Detekuje počáteční anomálie plodin a přesně vyváží příjem a spotřebu dusíku. Kombinuje vzdáleně zjišťovaná data a data shromážděná na stroji.

Další medaili získal opět John Deere, za on-line podporu, kde se kombinují vysoce rizikové detekce včasného varování s prioritou údržby a údržby v rámci prodejního místa.

Bosch France získal stříbrnou medaili za dynamické monitorování vegetace pomocí senzorů. Systém kombinuje polní senzory a zdroje dat získané ze vzdáleného snímání. Ve své podstatě umožňuje sledování plodin v reálném čase a nabízí řadu denních tipů pro optimální správu pozemků.

Stříbrnou medaili získal Kuhn za virtuální asistentku a systém Redvista. Tento systém využívá technologii rozšířené reality, která pomáhá uživateli stroje nebo technikovi při údržbě stroje. Bude možné přes smartphone (Android, IO) provádět plnou údržbu strojů.

Poslední stříbrnou medaili získala společnost Sodijantes za kolo, které má integrovaný vzduchový zásobník. Za pomocí systému dálkového ovládání Agriwin a zásobníkem vzduchu v kole, může systém Tank Air Wheel umožnit nafouknutí zemědělských pneumatik během jedné minuty. Toto řešení je až desetkrát rychlejší než systémy, které používají kompresor nebo externí hydraulický kompresor. Nová technologie Sodijantes TAW je integrována přímo do ráfku ve formě vzduchového zásobníku s maximálním tlakem 6 barů.

Bronzová medaile

Bronzovou medaili získal systém Windcontrol společnosti Amazone. Jedná se o systém pro monitorování a kompenzaci vlivu větru při aplikaci umělých hnojiv. Systém měří v reálném čase charakteristiky větru a během toho mění nastavení rozmetadla. Kvalita aplikace tak zůstává konstantní navzdory účinkům mírného větru.

Medaili získal též Arbos za postřikovač Blaster, který má nezávisle zavěšená kola a kloubový podvozek. Díky tomu je poloměr otáčení výrazně snížen (méně než 4 metry).

Dalším oceněným kouskem je Beiser Environnement a jeho vůz Fourrage Lib pro přepravu dobytka. Vůz má integrovaný krmný pozinkovaný žlab a váhu. Vůz je vhodný pro chovatele v horách. Díky energeticky úsporným senzorům umožňuje vůz v reálném čase měřit krmivo a nastavovat jeho dávkování. Umožní i denní záznam spotřeby krmiva (čas a množství).

Ocenění dostal i Berthoud za službu Rent, což je dlouhodobá nabídka pronájmu, která kombinuje kompletní servis monitorování, řízení a údržby postřikovače. Smlouva zahrnuje výměnu opotřebovaných částí (včetně trysek). Dvě roční návštěvy jsou poskytovány prodejcem a technikem společnosti Berthoud.

Nedávno koncern CNH Industrial oznámil spolupráci se společností Zasso. A již nyní představili společný projekt Case IH XPower. Jedná se o elektrické zařízení, které ničí plevel elektrickým proudem, aniž by byl použit postřik.

Stříbrnou medaili si odnesla i flexibilní žací lišta Claas Convio Flex, která umožňuje sklízet všechny druhy plodin (zejména hrach, řepku, sóju, čočku).

Další výrobek od Claasu získal ocenění, a to kolový nakladač Claas Torion Sinus, který kromě kloubové koncepce má i zadní natáčecí nápravu. Tím se výrazně zlepšuje manévrovatelnost, stabilita a bezpečnost obsluhy.

Ocenění má i Climate Fieldview, což je digitální zemědělská platforma pro analýzu agronomických dat pro optimalizaci výnosu. Integruje zařízení pro automatizovaný sběr dat bez ohledu na použité stroje. Analyzuje shromážděná data a kombinuje výkonné nástroje pro agronomickou analýzu. Má velmi zjednodušené a intuitivní rozhraní.

U systémů a senzorů zůstaneme. Ocenění má i Sangosse Limacapt za autonomní senzor pro měření a sledování slimáků. Umožňuje počítat a sledovat činnost slimáků celou noc za pomocí kamery s infračerveným osvětlením.

Bezpečnost řeší Hydrokit Kit 3E, za což získal medaili. Jedná se o hydraulický závěs a hnací hřídel traktoru. Používá motorový naviják, který pomáhá uživateli připevnit a uvolnit zadní tyč a hnací hřídel.

Isagri Fernand Asistent je denní asistent pro farmáře, založený na rozpoznávání řeči a umělé inteligenci. Umožňuje jednoduchý a rychlý přístup prostřednictvím smartphonu k základním informacím obsaženým v softwaru. Jeho cílem je zjednodušit a usnadnit často časově náročné úkoly.

Ocenění získal i uzamykací systém do stájí.

Karnott sleduje aktivity a sleduje zásahy na poli. Jeho algoritmy zpracovávají údaje o poloze, aby odvodily činnost zařízení. Zjednodušuje editaci objednávek a fakturaci.

Kverneland Mikrogranulátor a jeho systém vyprazdňování omezuje usazování mikroskopických granulí v násypce a znečištění vody, ovzduší a půdy.

Oceněný systém Manitou Eco Stop vypíná motor, když obsluha opustí kabinu stroje. Tím omezuje dobu chodu volnoběhu. Umožňuje výrazné snížení spotřeby a prodlužuje životnost motoru.

Manitou získal další ocenění za organizační, ekonomický a environmentální přístup, jehož cílem je opětovné využití součástek při výrobě.

New Holland získal ocenění za systém Dynamic Feed Roll.

Rabaud je rádiem řízené zařízení pro čištění.

Poslední dvě ocenění získala společnost Trimble. První za aplikaci A-100 Asset Tag a Auto Asset Selection App. Ta sleduje činnost zemědělských zařízení.

Poslední oceněnou aplikací je Trimble AutoSync, což je synchronizace a automatické sdílení dat. Tato technologie zjednodušuje výměnu dat mezi počítačem používaným pro správu a terminálem traktoru.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Archiv výrobců

Tématické tagy

Nové

Zetor 6911 v chatrném stavu kompletně rozebral a zrenovoval. Výsledek je nádherný

Zveřejněno 19.5. Traktor Zetor 6911 spadal do tzv. třetí modernizace. V této modernizaci byla u pozdějších modelů novinkou mechanicky pružinou odpružená sedačka. Traktory také měly pro snazší řazení převodových stupňů převodovku vybavenou zařízením pro přibrzďování… jít na článek

Američan vyrobil plně elektrický traktor, který slibuje mnohé. Od roku 2020 s ním chce dobýt celý svět

Zveřejněno 18.5. Americký výrobce Solectrac, jehož zakladatel má prý téměř třicetileté znalosti v oblasti elektrifikace, vyvinul a vyrobil plně elektrický traktor, se kterým chce od roku 2020 dobýt celý svět. Již nyní je v prodeji v Americe. Podívejte se, jakých… jít na článek

6215 TTV Warrior: Limitovaná edice míří do kompaktní třídy traktorů

Zveřejněno 15.5. Již v roce 2017 představil německý výrobce traktorů Deutz-Fahr dva modely traktorů ve speciálním černém lakování - 9340 TTV a 7250 TTV Warrior. Vzhledem k vysoké poptávce je nyní k dispozici limitovaná edice kompaktního modelu 6215 TTV Warrior s… jít na článek