Iveco Traktor
Dnes je 29.1. – svátek slaví Zdislava

Nejhůře a nejlépe hodnocené značky traktorů v roce 2018. Vrchol patří Japoncům a Němcům

Zveřejněno: 23. 12. 2018

Mezinárodní organizace dovozců a prodejců zemědělské techniky Climmar opět provedla průzkum ‘European dealer satisfaction survey‘, což znamená – spokojenost prodejců s danou značkou (Dealer Satisfaction Index - DSI). Pro rok 2018 se objevilo několik zajímavých zjištění – hodnotilo se v rámci několika kategorií.

Ilustrační foto.
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Průzkumu se neúčastnili majitelé traktorů, nýbrž prodejci zemědělské techniky. Celkem se průzkumu účastnilo 931 prodejců, což je o 19 % méně, než minulý rok. Prodejci pocházeli ze zemí - Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Polsko, Nizozemsko, Spojené království a od letošního roku také nově z Maďarska a Rakouska. Průzkum probíhal letos od června do konce července a hodnotí kvalitu vztahů mezi výrobci zemědělských strojů a jejich prodejci ve 14 kategoriích. Výsledky průzkumu jsou velmi podobné těm z roku 2017. Ještě zmíníme, že nejvíce odpovědí přišlo z Německa.

Vývoj počtu odpovědí podle zemí

Odpovědi pro rok 2018 podle značky a země

1 – Celkový obraz značky na trhu

Z grafu, který znázorňuje celkový obraz značky na trhu je zřejmé, že vede Fendt. Těsně za ním je John Deere a dobře si vede i Kubota. Hůře na tom je Deutz a Same. Největší propad oproti loňskému roku má Deutz, Claas a Massey Ferguson.

2 – Marketing

Z pohledu marketingu je na tom nejlépe Fendt, Kubota a Valtra, přičemž Kubota se o pár desetin propadla oproti roku 2017. Hůře je na tom Claas a Same. Nejvíce se propadl oproti roku 2017 Claas a Massey Ferguson. Naopak, polepšil si nejvíce Case IH.

3 – Marketing prodeje náhradních dílů

Náhradní díly také potřebují marketing. Na tom je nejlépe Kubota, Fendt a Claas. Nejhůře je na tom New Holland. Největší propad oproti roku 2017 zažil New Holland a největší růst Case IH.

4 – Poprodejní servis a záruka

V tomto případě vede Kubota, John Deere a Fendt. Hůře je na tom už Deutz a Same. Největší propad oproti roku 2017 zažil Deutz, Kubota či Massey Ferguson. Největší růst zaznamenal Fendt.

5 – Počítačové služby

I počítače jsou nedílnou součástí techniky. Zde je na prvních pozicích Kubota, Fendt a John Deere. Poslední je Massey Ferguson a Same. Největší propad zažil Same a Massey Ferguson. Nejvíce rostl Case IH.

6 – Materiál pro reklamu a podporu prodeje

Opět vede Kubota, Fendt, ale i Valtra. Hůř je na tom Massey Ferguson či Same. Největší propad měl Massey Ferguson a nejvíce rostla Valtra.

7 - Administrace a platební podmínky

Kubota, Fendt a John Deere – ti jsou v této kategorii nejlepší. Poslední místa patří značce Deutz či Same. Největší propad měl Massey Ferguson a nejvíce rostl Fendt.

8 – Školení

V oblasti školení vede Kubota, Fendt a Valtra. Poslední je Deutz a Same. Největší propad měl Massey Ferguson a polepšila si nejvíce Valtra.

9 – Management

Management má nejlepší Fendt, Kubota a Valtra. Horší už pak Same. Propad zaznamenal Massey Ferguson a největší růst John Deere.

10 – Vztahy prodejců s obchodními partnery

Vztahy prodejců s obchodními partnery má nejlepší Kubota, Fendt a Valtra. Poslední příčka patří Same. Největší propad oproti roku 2017 má Massey Ferguson a největší růst Fendt.

11 – Možnosti zvýšení ziskovosti

Na tom je nejlépe Fendt, Kubota a Valtra. Hůře opět Same. Největší propad oproti roku 2017 zaznamenal Deutz a růst Valtra.

12 – Zlepšování

Ochota ve zlepšování je nejlepší u Kuboty, pak Fendtu a John Deeru. Posledním je Same. Největší propad zaznamenal Deutz a největší zlepšení je u značky John Deere.

13 – Financování

V oblasti financování je na tom nejlépe Kubota, Case IH a Valtra. Největší propad oproti roku 2017 zaznamenal Massey Ferguson. Největší zlepšení je patrné u značek John Deere a Kubota.

14 – Ochrana proti krádeži

V tomto ohledu vede Fendt, John Deere a Valtra. Největší propad oproti roku 2017 zaznamenal Massey Ferguson a největší zlepšení John Deere.

Výsledný průměr

Jak je vidět, oproti roku 2017 nedošlo k výrazným změnám v průměru. Celkovým vítězem se tedy stává opět Kubota a Fendt.

Kategorie u jednotlivých značek (vývoj v letech 2011 až 2018)

Vývoj obecného průměru v letech 2011 až 2018

Autor: Milan Jedlička
Foto: Archiv

Tématické tagy

Nové

Traktor Arbos 5130 MY 2020 je všestrannější a vstupuje do světa inteligentního zemědělství

Zveřejněno 29.1. Návštěvníci veletrhu Agritechnica si na výstavní ploše italské firmy Arbos mohli prohlédnout prototyp traktoru Arbos 5130 pro rok 2020. Klíčovou vlastností nového traktoru je všestrannost a schopnost pracovat v rámci inteligentního zemědělství. jít na článek

Teleskopické manipulátory Merlo Turbofarmer s inovacemi v oblasti ovládání a bezpečnosti

Zveřejněno 29.1. Řada teleskopických manipulátorů Merlo Turbofarmer byla uvedena na trh v roce 1996 a dodnes zahrnuje všestranné stroje standardní, střední a těžší kategorie speciálně vyvinuté pro zemědělce. Do roku 2020 přichází mnoho modelů s inovacemi v oblasti… jít na článek

Nová generace velkých kompaktních diskových kypřičů Certos s pracovním záběrem 4 m až 7 m

Zveřejněno 28.1. Amazone představuje druhou generaci velkých kompaktních diskových kypřičů Certos s pracovním záběrem 4 m až 7 m. V řadě nalezneme konkrétně modely Certos 4002-2TX, 5002-2TX, 6002-2TX a 7002-2TX. jít na článek