Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 20.7. – svátek slaví Ilja

Postřikovače AMAZONE s inteligentním systémem AmaSelect pro úsporu nákladů na ošetřování rostlin a ochranu životního prostředí

Zveřejněno: 9. 4. 2020

Německý výrobce zemědělských strojů, společnost AMAZONE, není mezi zemědělci známa pouze jako výrobce strojů pro zpracování půdy a setí. V letošním roce to bude již více než 50 let, co se tato značka pustila do výroby strojů pro ochranu rostlin.

Oblibu si mezi zemědělci získávají tažené postřikovače UX

Na českém a slovenském trhu patří rozmetadla této značky mezi nejprodávanější v daném segmentu, skvělou příčku v prodejích si udržují taktéž samochodné postřikovače Pantera a velkou oblibu si mezi zemědělci získávají tažené postřikovače UX. O tom, že jdou postřikovače AMAZONE s dobou, jsou kvalitní a inovativní, svědčí i řada ocenění pro tuto techniku.

Inteligentní postřikovače UX a Pantera

Mezi jeden z inovativních systémů výbavy tažených postřikovačů UX a samochodných postřikovačů Pantera lze zařadit systém AmaSelect. Tento systém společnost AMAZONE představila v roce 2011 a po jeho uvedení na trh získala pro tento systém dvě stříbrné medaile na veletrhu AGRITECHNICA. Ve své podstatě se jedná o elektronické spínání jednotlivých trysek a jejich kombinace, které jsou umístěny na držáku v počtu čtyř trysek. Spínání jednotlivých trysek AmaSelect se skládá ze 4násobného držáku trysky s elektrickým zapínáním a vypínáním a dodatečným přepínáním kombinací trysek. Znamená to, že dle přednastavených hodnot dokáže systém AmaSelect přepnout nebo zapnout další trysku dle tlakového rozsahu dané trysky.

Skvělou příčku v prodejích si udržují samochodné postřikovače Pantera
Skvělou příčku v prodejích si udržují samochodné postřikovače Pantera

Jednotlivé držáky s tryskami jsou standardně na postřikovacích ramenech umístěny ve vzdálenosti 50 cm od sebe, pro speciální potřeby je k dostání výbava pro přesazení držáků do vzdálenosti 25 cm od sebe.

Neustálé inovace systému AmaSelect

Systém prochází neustálou inovací. O tom svědčí i fakt, že pro rok 2020 je tento systém na postřikovačích UX a Pantera obohacen o další tři funkce se specifickými názvy AmaSelect Spot (cílená aplikace postřiku), AmaSelect Row (řádková aplikace postřiku) a AmaSelect CurveControl (optimalizace postřiku při jízdě v zatáčkách). Všechny tyto funkce tak primárně přispívají k lepší aplikaci postřiku, optimalizaci dávek, úspoře nákladů a ochraně životního prostředí.

Funkce AmaSelect Spot představuje cílenou aplikaci herbicidu pouze na místo na pozemku, kde se nachází plevele. Software pro tuto funkci byl vyvinut společností AMAZONE s jejím partnerem DroneLink, který pro mapování stavu o zaplevelení pozemku využívá dron.

Nejprve je nutné plánovanou oblast nebo pozemek pro ošetření zmapovat pomocí dronu, na základě sestavení souhrnného mapového snímku pozemku dojde k analýze zaplevelení. Specifické vlastnosti systému dokáží rozlišit kulturní plodinu od plevele. Pro cílenou aplikaci je vhodné využít speciálních trysek SpotFan 40-03 umístěných ve výšce přibližně 50 cm s postřikovacím úhlem trysek 40°. Toto nastavení zaručuje přesnou aplikaci herbicidu a zároveň 100 % ochranu rostlin. V závislosti na zaplevelení pozemku je díky tomuto systému možné uspořit až 80 % nákladů na aplikaci herbicidů v daném podniku.

Mapování pozemku za pomocí dronu. Na základě sestavení souhrnného mapového snímku pozemku dojde k analýze zaplevelení.
Mapování pozemku za pomocí dronu. Na základě sestavení souhrnného mapového snímku pozemku dojde k analýze zaplevelení.

Další neméně zajímavou funkci představuje AmaSelect Row neboli funkce řádkové aplikace postřiku. Pro využívání této funkce je nezbytné, aby byl postřikovač osazen speciálními tryskami SpotFan. Tyto trysky pracují bez překrývání a aplikují 100 % postřiku po celé šířce kužele. Trysky jsou standardně umístěny ve vzdálenosti 50 cm a 75 cm, dodatečnou výbavou pak lze trysky umístit na libovolnou meziřádkovou vzdálenost. Při zadání meziřádkové rozteče do ovládacího terminálu se automaticky aktivují příslušné jednotlivé trysky. Stisknutím tlačítka na terminálu pak lze snadno přepínat mezi řádkovou a plošnou aplikací. Tato funkce představuje zajímavé využití hlavně pro aplikaci chemických přípravků v široce rostoucích plodinách, jako je například kukuřice, slunečnice, brambory nebo cukrová řepa. Vzhledem k použité rozteči trysek lze dosáhnout úspor v rozmezí 40 až 65 %.

AmaSelect Row - řádková aplikace postřiku.
AmaSelect Row - řádková aplikace postřiku.

Zejména na členitých pozemcích, popřípadě pozemcích s velkým množstvím souvratí a překážek dochází mnohdy k nadměrnému přestříkávání určitých částí pozemku (dle zkušeností se může jednat až o 300% dávku postřiku) na vnitřní straně ramen, a naopak k nedostatečné aplikaci postřiku na vnější straně ramen.

Vlevo postřikovač bez funkce AmaSelect CurveControl
Vlevo postřikovač bez funkce AmaSelect CurveControl

Funkce AmaSelect CurveControl tak dokáže eliminovat oslabení rostlin nebo jejich úplné zničení nadměrnou dávkou postřiku, popřípadě nedokonalé ošetření postřikem a šíření plevelných rostlin do pole z okrajových částí. Tento systém na základě výpočtu jednotlivých senzorů a schopnosti automatické změny trysek a jejich kombinací určuje poloměr zatáčení a díky tomu zajišťuje rovnoměrnou aplikační dávku. Funkce AmaSelect CurveControl tak dokáže přizpůsobit aplikovaní množství výběrem jedné ze čtyřech trysek na držáku nebo jejich kombinací.

Funkce AmaSelect CurveControl  dokáže přizpůsobit aplikovaní množství výběrem jedné ze čtyřech trysek na držáku nebo jejich kombinací.
Funkce AmaSelect CurveControl dokáže přizpůsobit aplikovaní množství výběrem jedné ze čtyřech trysek na držáku nebo jejich kombinací.

V dnešní době, kdy je na zemědělce kladena velká zátěž, tak dokáží tyto nové funkce uceleného systému AmaSelect od společnosti AMAZONE přispívat k optimálnímu využívání chemických přípravků, snižovat náklady a zátěž na životní prostředí.

Autor: Mgr. Liliana Geisselreiterová
Foto: AMAZONE

Tématické tagy