Dnes je 18.6. – svátek slaví Milan

To nejlepší z Pradědečkova traktoru

Zveřejněno: 4. 6. 2018

V současném zemědělství, kdy je využívána moderní technika, nejednoho nadšence či pamětníka nadchne událost, jako je Pradědečkův traktor, jež se každoročně koná v Čáslavi.

Zetor 3017 jako novinka v Čáslavském muzeu.

NZM Praha - Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi připravilo na sobotu 2. a neděli 3. června předváděcí akci "Pradědečkův traktor". Oblíbená dvoudenní akce opět přilákala velké množství fanoušků historické zemědělské techniky. Rok od roku je možné vidět stále více tradičních, ale i raritních kousků. Pár z nich si ukážeme v tomto příspěvku.

Kromě ukázky historické zemědělské techniky byl k dispozici i další doprovodný program.

Zetor za svoji bohatou historii vyrobil i traktory, které jsou už dnes prakticky nedohledatelné nebo se dochovaly pouze v jediném známém exempláři. Jeden takový kousek byl také k vidění - traktor Zetor 26. V Čáslavi jej kompletně zrenovovali, výsledek stojí za to.

Dalším velmi zajímavým představeným traktorem byl svahový Zetor 3017. Tento traktor je modifikací traktoru Zetor 3011, který je jedním ze základních typů unifikované řady I vyráběné v letech 1960–1967. Traktor 3017 má snížené těžiště, což předznamenalo jeho nasazení do horských a podhorských terénů. Byl vyráběn od roku 1965.

Dalším tahákem akce byl parní válec Škoda.

bobrahaklrajce.net

Pozoruhodný a dnes již prakticky neznámý samojízdný univerzální nosič nářadí PkUS 45 od výrobce Agrostroj Prostějov (rok 1962).

Zde si můžete prohlédnout obsáhlou fotogalerie z Pradědečkova traktoru 2018 včetně vnitřních expozic muzea.

Akce byla součástí oslav stoletého výročí založení Národního zemědělského muzea a Československé republiky. Koná se pod záštitou ministra zemědělství Jiřího Milka.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Zemědělské muzeum Čáslav

Tématické tagy

Nové

Tažený postřikovač Jumbo. Novinka českého výrobce se zabydlela na Vysočině

Zveřejněno 12.6. Zajeli jsme se podívat do obce Nížkov ležící v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina. Tam sídlí Zemědělské družstvo Nížkov, které bylo založeno v roce 1993. V zemědělském družstvu provozují rostlinnou a živočišnou výrobu. Letos došlo k obměně… jít na článek

Land Rover nečekaně ukázal prototyp pracovního vozidla. Jako základ posloužilo luxusní SUV

Zveřejněno 17.6. Land Rover představil tzv. Rediscovery během slavné akce Legends event in Bicester. Pracovní vozidlo má stejné rozměry, jako automobil Discovery. Jako první o tom informoval server fginsight.com jít na článek

Řepkový olej jako palivo pro traktory v dlouhodobém testu obstál, zaskočilo to i kritiky

Zveřejněno 17.6. Řepkový olej se osvědčil jako palivo pro dieselové motory v traktorech. Je to zřejmé z desetiletého výzkumu na devíti traktorech v Bavorsku, informuje Top Agrar. jít na článek