SGEF - Financování dopravní techniky
Dnes je 21.5. – svátek slaví Monika

Agronomic Design Tour 2019 - Polní seminář moderních technologií

Zveřejněno: 22.04.2019

Během dvou dubnových dnů na pozemcích akciové společnosti ROSTĚNICE, a.s proběhla jedna z východoevropských zastávek v rámci akce Agronomic Design Tour, kterou uspořádala společnost Case IH spolu s Agri CS. Akce tentokrát nesla podtitul "Polní seminář moderních technologií". Jak je z názvu zřejmé, pozvaní návštěvníci se mohli přesvědčit o funkčnosti a výhodách precizních systémů Case IH na vlastní oči.

Simulátor souvraťového managementu.

Jedna věc je teorie, druhá věc je praxe. Case IH nejsou jen stroje, ale i služby a systémy. V praxi využívané systémy, jako je automatické navádění a otáčení, sekční kontrola a dávkování, senzory pro mapování a hnojení se právě zaměřily na tento polní seminář.

Prvnímu řešení od Case IH, jak uspořit náklady či zvýšit zisk, se věnoval marketingový specialista společnosti Agri CS, pan Ondřej Adamčík. Tradičně se technika po poli pohybuje v určitém směru, který si zvolí obsluha. Krokem k zpřesnění práce je využití automatického navádění. Case IH však nabízí ještě přesnější možnost, a sice vysoce automatizované hospodaření, které využívá tzv. „digitálních hranic pozemků“. Tyto hranice, importované do monitoru AFS Pro 700, slouží k naplánování pohybu strojů na poli, včetně automatického provádění úkonů na souvratích. Tím je zajištěna redukce přejezdů, rychlejší otáčení na souvrati a úspora času. Návštěvníkům tuto funkci demonstroval pásový traktor Case Quadtrac 540 CVXDrive s taženým podrývákem SUMO a simulátor se souvraťovým managementem druhé generace HMC II.

Souprava ve složení traktoru modelové řady Puma 240 CVXDrive s taženým postřikovačem Amazone UX 4201 zase demonstrovala sekční kontrolu, tudíž vypínání sekcí ramene, případně jednotlivých trysek nad již ošetřenou plochou či hranicemi pozemku a jejich opětovné automatické spínání. Traktor s postřikovačem komunikoval přes ISOBUS Task Controller.

Tématu senzorů pro mapování a hnojení se věnovali technici z podpory Atech. Návštěvníci zažili českou premiéru nové značky AGXTEND™, která patří koncernu CNH Industrial, a zastřešuje zejména výrobky, jako je půdní senzor SoilXPlorer, senzory a aplikace FarmXTende a senzor pro zjišťování obsahu dusíku CropXPlorer.

Půdní senzor SoilXPlorer společnosti Geoprospectors, jehož distribuci a servis má v některých zemích CNH Industrial na starosti, provádí bezkontaktní průzkum půdy ve čtyřech oblastní pracovní hloubky (mapování struktury zásobenosti půdy živinami) a případně ovládá pracovní hloubku nářadí v reálném čase (variabilní zpracování půdy, snímání zhutnění půdy, variabilní dávkování osiva při setí).

Pro agronomy přijdou vhod výrobky, jako jsou bezdrátové senzory pro on-line přenos informací o srážkách, teplotě a vlhkosti na pozemku či aplikace pro agronomická doporučení.

Představený senzor pro zjišťování obsahu dusíku ve své podstatě není novinkou, neboť v ČR je již v úspěšném provozu řadu let několik kusů. Novinkou je však označení CropXPlorer. Senzor do předního závěsu traktoru pomůže při variabilní aplikaci dusíku, aplikaci růstových regulátorů či desikantů v závislosti na množství biomasy.

Autor příspěvku: Milan Jedlička
Autor fotografií/videa: Milan Jedlička

Tématické tagy

Nové

Zetor 6911 v chatrném stavu kompletně rozebral a zrenovoval. Výsledek je nádherný

Zveřejněno 19.5. Traktor Zetor 6911 spadal do tzv. třetí modernizace. V této modernizaci byla u pozdějších modelů novinkou mechanicky pružinou odpružená sedačka. Traktory také měly pro snazší řazení převodových stupňů převodovku vybavenou zařízením pro přibrzďování… jít na článek

Američan vyrobil plně elektrický traktor, který slibuje mnohé. Od roku 2020 s ním chce dobýt celý svět

Zveřejněno 18.5. Americký výrobce Solectrac, jehož zakladatel má prý téměř třicetileté znalosti v oblasti elektrifikace, vyvinul a vyrobil plně elektrický traktor, se kterým chce od roku 2020 dobýt celý svět. Již nyní je v prodeji v Americe. Podívejte se, jakých… jít na článek

6215 TTV Warrior: Limitovaná edice míří do kompaktní třídy traktorů

Zveřejněno 15.5. Již v roce 2017 představil německý výrobce traktorů Deutz-Fahr dva modely traktorů ve speciálním černém lakování - 9340 TTV a 7250 TTV Warrior. Vzhledem k vysoké poptávce je nyní k dispozici limitovaná edice kompaktního modelu 6215 TTV Warrior s… jít na článek