Kramp - Náhradní díly na dosah ruky
Dnes je 30.9. – svátek slaví Jeroným

John Deere 7R v novém kabátě a s praktickými vylepšeními

Zveřejněno: 12.06.2020

John Deere uvedl novou modelovou řadu 7R poprvé v říjnu minulého roku, zanedlouho poté ji představil i veřejnosti na mezinárodním zemědělském veletrhu Agritechnica 2019 v Hannoveru. Nebýt pandemie koronaviru, jeden ze zástupců nové řady 7R by se prezentoval i na letošním veletrhu Techagro v Brně. Počkat jsme si ale museli na první výjezd do pole. Naše redakce měla možnost spatřit nový traktor 7R 290 modelového roku 2020 na polích jižní Moravy během května, kdy došlo k jeho představení produktovým manažerem firmy Strom Praha – inženýrem Pavlem Fialou.

Nový John Deere 7R 290 modelového roku 2020

Traktory modelové řady 7R, vyráběné od roku 2011, patří mezi univerzální stroje vhodné na pole i na silnici. Téměř desetiletý vývoj přinesl zásadní změny týkající se motoru, převodovky, hydraulických okruhů či tříbodového závěsu, a proto je současná pozornost zaměřena spíše na praktické detaily a komfort obsluhy (jež sdílí s novou modelovou řadou traktorů 8R).

V prvé řadě je nutné poznamenat, že řada nyní obsahuje novou vlajkovou loď 7R 330 s maximálním výkonem 363 koní. 373 koní pak nabídne s navýšením výkonu. Naopak nejslabší model má 250 koní jmenovitého výkonu. Řada se skládá z pěti modelů: 7R 250, 7R 270, 7R 290, 7R 310 a 7R 330, které u nás budou prodávané ve výbavové verzi Premium a Ultimate (jednotlivé prvky výbavy bude možné kombinovat i mezi sebou). Předváděný model ve verzi Ultimate měl například 22 LED světel, elektricky stavitelná, vyhřívaná a teleskopická zrcátka… Jak nápravou, tak pneumatikami a zčásti i motorem se od sebe těchto pět modelů nijak výrazně neliší: Dva nejslabší modely mají motor PSS (dvě turbodmychadla) se zdvihovým objemem 6,8 l a zbylé tři modely mají motor PVS se zdvihovým objemem 9,0 l (jedno turbodmychadlo s variabilní geometrií).

Jednou z dalších změn je umístění filtru pevných částic (DPF) spolu s SCR katalyzátorem k výfuku (jako nyní u nové řady 8R), zatímco u předešlé generace bylo DPF umístěno až nad motorem. Užitečným konstrukčním vylepšením je také plechový tunel nacházející se pod kabinou. Vede jím veškerá důležitá kabeláž (elektrika od kabiny, motoru apod.), která je nyní lépe chráněná před blátem a mechanickým poškozením.

Příjemnou vychytávkou je servisní osvětlení kolem kabiny, jež ozařuje okolí traktoru. Na rozdíl od jiných řešení, kde se k osvětlení okolí využívají pracovní světla stroje, je toto řešení pohodlnější. Optimalizován byl i vstup do kabiny – schody jsou širší a klika dveří se nachází v jejich spodní části (dříve byla svislá). Pro případné snazší čištění kabiny jsou madla umístěna na druhé straně kabiny.

Na první pohled se traktor od předešlé generace liší celkovým designem. Na větší traktory 8R navazuje jak svým vnějším provedením, které nese podpis studia BMW Designworks, tak i provedením interiéru. Konstrukce kabiny se nezměnila, zajímavou novinkou je však další dotyková obrazovka uvnitř - v horní části po pravé straně. Leč nejde o pouhé dotykové rádio, ale o zařízení, které mimo to nabízí i tzv. infotainment s možností připojení mobilního telefonu přes Apple CarPlay a využití příslušných schválených mobilních aplikací umožňujících poslech hudby, navigaci apod. Samozřejmostí je Bluetooth, handsfree, hlasové ovládání (zatím v anglickém jazyce) a kompatibilita traktoru s nejnovějšími systémy John Deere, jako je prediktivní údržba Expert Alerts či technologie precizního zemědělství JDLink. U traktorů lze volit plně mechanickou převodovku e23 nebo – jako tomu bylo u předváděného modelu – plynulou převodovku Autopowr. Zákazník si může vybrat, zda chce klasické ovládání s malou páčkou nebo pokročilou multifunkční páku CommandPRO, která je totožná s tou, jež se už od roku 2017 využívá v traktorech řady 6R.

Jak je z fotografií patrné, traktor nemá v zadních kolech závaží. To proto, že používá flexibilní přídavné závaží EZ Ballast francouzské firmy LaForge připevněné na spodní části traktoru. Závaží se připojuje nebo odpojuje bez nutnosti vysedání z kabiny traktoru a celý proces trvá pouhých pár sekund. Vhodné je tak zejména pro ty, kteří používají během dne traktor na poli (kde je závaží nutné), ale i na silnicích (kde závaží nutné není). Výhodou je rovněž to, že je zachováno rozložení hmotnosti traktoru.

Přečtěte si také

Autor příspěvku: Milan Jedlička
Autor fotografií/videa: Milan Jedlička

Tématické tagy

  • John Deere
  • traktory