Dnes je 21.7. – svátek slaví Vítězslav

Nový John Deere řady 9000 v ČR! První fotky z pole

Zveřejněno: 31.08.2018

Ihned po světové premiéře se rozbíhá předvádění nové modelové řady řezaček John Deere 9000. Nová řezačka jako první dorazila do České republiky, kde se chvíli zdrží a předvede se zájemcům, pak bude pokračovat dále do zahraniční. První zastávkou byl Suchdol nad Odrou, kde se řezačka představila na pozemcích zemědělského podniku Agrosumak.

Nová řezačka John Deere řady 9000 při sklizni kukuřice.

Ač řezačka, která je nyní v ČR, nemá viditelné typové označení, mělo by se jednat o model 9800i. Nová řada 9000 zahrnuje celkem čtyři modely – 9600 (625 PS), 9700 (770 PS), 9800 (870 PS) a 9900 (970 PS). Nejslabší model má motor John Deere (13,5 l) a všechny ostatní mají nově motor Liebherr V12 (24 l).

Jak můžete z fotografií poznat, nové modely se snadno od řady 8000 rozeznají díky dvojici výfuků a lehkému „faceliftu“, za kterým opět stojí bývalý designér automobilky Porsche, Matthias Schönherr.

Modely s motorem Liebherr mají pouze jeden systém - SCR, nutný pro čištění výfukových plynů. Nemají tedy filtry pevných částic proto, aby byla splněna emisní norma Stage V. Motor Liebherr pracuje v nízkých otáčkách. K dispozici je maximální počet otáček až 1800 ot/min, což zajistí dostatek rezervy točivého momentu až do 1400 ot/min. Při sklizni doporučuje John Deere pracovat při 1500 ot/min, aby měl motor dostatečnou rezervu. Nízké otáčky motoru a k tomu přizpůsobená čerpadla a zesílené pohony jsou společností John Deere shrnuty pod názvem HarvestMotion.

Celkově jsou nové řezačky úspornější a výkonnější, a to i díky novému zrnovému procesoru XStream (průměr válců 250 mm) pro zpracování kukuřice. Výkon až 220 kW přenáší do zrnového procesoru devíti drážková pryžová páska. Systém XStream byl vyvinut společně s americkou společností Scherer a je k dispozici s různými provedeními povrchu. XStream má též vestavěný systém sledování teploty ložisek.

Na fotografiích můžete vidět, jak si s kukuřicí poradil. Délka řezanky činila 11 mm. John Deere nadále zůstává věrný koncepci čtyř nožů umístěných v řadě.

Řezačka ke sklizni využívala také nový adaptér 490plus, se kterým dokázala naráz sklízet 12 řádků kukuřice. John Deere prý zatím neplánuje větší záběry. Adaptér je od výrobce Kemper. Plodiny je možné sklízet bez ohledu na rozteč řádků a směru sklizně. Řezný list adaptéru má vyměnitelné segmenty. Kromě kukuřice lze sklízet širokou škálu plodin, jako je čirok.

Na komíně řezačky byl vidět nový systém Harvest Lab 3000 NIR, který dokáže v reálném čase měřit hodnoty sklízeného materiálu, jako je vlhkost, bílkoviny, škrob, cukr či vlákniny.

Autor příspěvku: Milan Jedlička
Autor fotografií/videa: Milan Jedlička

Tématické tagy

Nové

Horsch představuje novou generaci samojízdného postřikovače Leeb PT, jehož funkce lze ovládat přes mobil

Zveřejněno 19.7. Německý výrobce techniky na zpracování půdy, setí a ochranu rostlin, v rámci představení novinek pro následující rok, prezentoval novou generaci samojízdného postřikovače Leeb PT. K dispozici budou konkrétně dva modely Leeb PT 6.300 a Leeb PT 8.300. jít na článek

Bělorusové ve spolupráci s Němci vyrobili historicky nejvýkonnější traktor Belarus 5022, který odstartuje novou éru MTZ

Zveřejněno 19.7. Běloruský výrobní závod v Minsku, který produkuje legendární traktory MTZ, respektive Belarus, funguje už přes sedmdesát let. V rámci loňských oslav výročí, výrobce představil historicky svůj nejvýkonnější traktor standardní koncepce. Je jím MTZ… jít na článek

Carraro Agritalia uvádí na trh novou řadu speciálních traktorů Compact

Zveřejněno 18.7. Italský výrobce náprav a speciálních traktorů Carraro uvádí na trh nové traktory řady Compact o výkonu 45, 50 a 55 kW. Traktory jsou k dispozici ve verzi V o šířce 1005 až 1340 mm a verzi VLB o šířce 1360 až 1460 mm. jít na článek