Dnes je 16.11. – svátek slaví Otmar

Nový John Deere řady 9000 v ČR! První fotky z pole

Zveřejněno: 31.08.2018

Ihned po světové premiéře se rozbíhá předvádění nové modelové řady řezaček John Deere 9000. Nová řezačka jako první dorazila do České republiky, kde se chvíli zdrží a předvede se zájemcům, pak bude pokračovat dále do zahraniční. První zastávkou byl Suchdol nad Odrou, kde se řezačka představila na pozemcích zemědělského podniku Agrosumak.

Nová řezačka John Deere řady 9000 při sklizni kukuřice.

Ač řezačka, která je nyní v ČR, nemá viditelné typové označení, mělo by se jednat o model 9800i. Nová řada 9000 zahrnuje celkem čtyři modely – 9600 (625 PS), 9700 (770 PS), 9800 (870 PS) a 9900 (970 PS). Nejslabší model má motor John Deere (13,5 l) a všechny ostatní mají nově motor Liebherr V12 (24 l).

Jak můžete z fotografií poznat, nové modely se snadno od řady 8000 rozeznají díky dvojici výfuků a lehkému „faceliftu“, za kterým opět stojí bývalý designér automobilky Porsche, Matthias Schönherr.

Modely s motorem Liebherr mají pouze jeden systém - SCR, nutný pro čištění výfukových plynů. Nemají tedy filtry pevných částic proto, aby byla splněna emisní norma Stage V. Motor Liebherr pracuje v nízkých otáčkách. K dispozici je maximální počet otáček až 1800 ot/min, což zajistí dostatek rezervy točivého momentu až do 1400 ot/min. Při sklizni doporučuje John Deere pracovat při 1500 ot/min, aby měl motor dostatečnou rezervu. Nízké otáčky motoru a k tomu přizpůsobená čerpadla a zesílené pohony jsou společností John Deere shrnuty pod názvem HarvestMotion.

Celkově jsou nové řezačky úspornější a výkonnější, a to i díky novému zrnovému procesoru XStream (průměr válců 250 mm) pro zpracování kukuřice. Výkon až 220 kW přenáší do zrnového procesoru devíti drážková pryžová páska. Systém XStream byl vyvinut společně s americkou společností Scherer a je k dispozici s různými provedeními povrchu. XStream má též vestavěný systém sledování teploty ložisek.

Na fotografiích můžete vidět, jak si s kukuřicí poradil. Délka řezanky činila 11 mm. John Deere nadále zůstává věrný koncepci čtyř nožů umístěných v řadě.

Řezačka ke sklizni využívala také nový adaptér 490plus, se kterým dokázala naráz sklízet 12 řádků kukuřice. John Deere prý zatím neplánuje větší záběry. Adaptér je od výrobce Kemper. Plodiny je možné sklízet bez ohledu na rozteč řádků a směru sklizně. Řezný list adaptéru má vyměnitelné segmenty. Kromě kukuřice lze sklízet širokou škálu plodin, jako je čirok.

Na komíně řezačky byl vidět nový systém Harvest Lab 3000 NIR, který dokáže v reálném čase měřit hodnoty sklízeného materiálu, jako je vlhkost, bílkoviny, škrob, cukr či vlákniny.

Autor příspěvku: Milan Jedlička
Autor fotografií/videa: Milan Jedlička

Tématické tagy

Nové

New Holland inovoval řadu speciálních traktorů

Zveřejněno 15.11. New Holland bohatou nabídku speciálních traktorů inovoval a opět nabízí technická řešení, která jsou k dispozici jen u značky New Holland. Jedná se zejména o přední nápravu SuperSteer, pásové jednotky SmartTrax či systém BlueCAB4. Společnost New… jít na článek

Krmný vůz z Izraele prokázal neuvěřitelnou odolnost. Jen těžko uhodnete počet motohodin

Zveřejněno 14.11. Technika používaná v živočišné výrobě se prakticky nezastaví. Péče o hospodářská zvířata vyžaduje každodenní nasazení techniky, což je znát na její životnosti. Některé kusy techniky se po pár letech automaticky vyměňují za nové. Jsou ale provozy,… jít na článek

Nexos s novou přední odpruženou nápravou a volbou režimů

Zveřejněno 14.11. Speciální traktor Claas Nexos je nyní k dispozici s novou přední odpruženou nápravou. Podvozek Proactiv má zajistit větší pohodlí při práci na poli a jízdě po silnici. K dispozici je pro řadu traktorů Nexos ve verzi VE, VL a F. Novinka se… jít na článek