Časopis Agroportal24h.cz
Dnes je 18.2. – svátek slaví Gizela

Nový John Deere řady 9000 v ČR! První fotky z pole

Zveřejněno: 31.08.2018

Ihned po světové premiéře se rozbíhá předvádění nové modelové řady řezaček John Deere 9000. Nová řezačka jako první dorazila do České republiky, kde se chvíli zdrží a předvede se zájemcům, pak bude pokračovat dále do zahraniční. První zastávkou byl Suchdol nad Odrou, kde se řezačka představila na pozemcích zemědělského podniku Agrosumak.

Nová řezačka John Deere řady 9000 při sklizni kukuřice.

Ač řezačka, která je nyní v ČR, nemá viditelné typové označení, mělo by se jednat o model 9800i. Nová řada 9000 zahrnuje celkem čtyři modely – 9600 (625 PS), 9700 (770 PS), 9800 (870 PS) a 9900 (970 PS). Nejslabší model má motor John Deere (13,5 l) a všechny ostatní mají nově motor Liebherr V12 (24 l).

Jak můžete z fotografií poznat, nové modely se snadno od řady 8000 rozeznají díky dvojici výfuků a lehkému „faceliftu“, za kterým opět stojí bývalý designér automobilky Porsche, Matthias Schönherr.

Modely s motorem Liebherr mají pouze jeden systém - SCR, nutný pro čištění výfukových plynů. Nemají tedy filtry pevných částic proto, aby byla splněna emisní norma Stage V. Motor Liebherr pracuje v nízkých otáčkách. K dispozici je maximální počet otáček až 1800 ot/min, což zajistí dostatek rezervy točivého momentu až do 1400 ot/min. Při sklizni doporučuje John Deere pracovat při 1500 ot/min, aby měl motor dostatečnou rezervu. Nízké otáčky motoru a k tomu přizpůsobená čerpadla a zesílené pohony jsou společností John Deere shrnuty pod názvem HarvestMotion.

Celkově jsou nové řezačky úspornější a výkonnější, a to i díky novému zrnovému procesoru XStream (průměr válců 250 mm) pro zpracování kukuřice. Výkon až 220 kW přenáší do zrnového procesoru devíti drážková pryžová páska. Systém XStream byl vyvinut společně s americkou společností Scherer a je k dispozici s různými provedeními povrchu. XStream má též vestavěný systém sledování teploty ložisek.

Na fotografiích můžete vidět, jak si s kukuřicí poradil. Délka řezanky činila 11 mm. John Deere nadále zůstává věrný koncepci čtyř nožů umístěných v řadě.

Řezačka ke sklizni využívala také nový adaptér 490plus, se kterým dokázala naráz sklízet 12 řádků kukuřice. John Deere prý zatím neplánuje větší záběry. Adaptér je od výrobce Kemper. Plodiny je možné sklízet bez ohledu na rozteč řádků a směru sklizně. Řezný list adaptéru má vyměnitelné segmenty. Kromě kukuřice lze sklízet širokou škálu plodin, jako je čirok.

Na komíně řezačky byl vidět nový systém Harvest Lab 3000 NIR, který dokáže v reálném čase měřit hodnoty sklízeného materiálu, jako je vlhkost, bílkoviny, škrob, cukr či vlákniny.

Autor příspěvku: Milan Jedlička
Autor fotografií/videa: Milan Jedlička

Tématické tagy

Nové

Návěsy UMEGA SPC navazují na tradici skořepinových návěsů u nás

Zveřejněno 17.2. Mezi více jak padesáti různými typy modelů návěsů, sklápěčů a rozmetadel od litevského výrobce UMEGA AGRO své místo pevně zaujímají skořepinové návěsy SPC 14 a SPC 16 v žádané kategorii s nosností 14.000 kg, respektive 16.000 kg pro traktory do… jít na článek

Nová generace inteligentních náprav ADR Teknoax 2.0 pro chytré zemědělské návěsy

Zveřejněno 18.2. Výrobce ADR, globální hráč na trhu s nápravami pro samojízdné stroje, návěsy a přívěsy, představil novou generaci inteligentních náprav Teknoax 2.0 pro zemědělské návěsy. Kromě toho, že nápravy disponují pokročilejšími mechanickými vlastnostmi,… jít na článek

Největší lis na světě postavili v Americe. Jeden balík má průměr skoro tři metry

Zveřejněno 16.2. Američané tvrdí, že postavili největší lis na světě a nejspíše mají pravdu, je to ohromné monstrum. Slisuje velké množství jakéhokoliv materiálu do válcového balíku o rozměru téměř tři metry! jít na článek