Dnes je 23.9. – svátek slaví Berta

Nový John Deere řady 9000 v ČR! První fotky z pole

Zveřejněno: 31.08.2018

Ihned po světové premiéře se rozbíhá předvádění nové modelové řady řezaček John Deere 9000. Nová řezačka jako první dorazila do České republiky, kde se chvíli zdrží a předvede se zájemcům, pak bude pokračovat dále do zahraniční. První zastávkou byl Suchdol nad Odrou, kde se řezačka představila na pozemcích zemědělského podniku Agrosumak.

Nová řezačka John Deere řady 9000 při sklizni kukuřice.

Ač řezačka, která je nyní v ČR, nemá viditelné typové označení, mělo by se jednat o model 9800i. Nová řada 9000 zahrnuje celkem čtyři modely – 9600 (625 PS), 9700 (770 PS), 9800 (870 PS) a 9900 (970 PS). Nejslabší model má motor John Deere (13,5 l) a všechny ostatní mají nově motor Liebherr V12 (24 l).

Jak můžete z fotografií poznat, nové modely se snadno od řady 8000 rozeznají díky dvojici výfuků a lehkému „faceliftu“, za kterým opět stojí bývalý designér automobilky Porsche, Matthias Schönherr.

Modely s motorem Liebherr mají pouze jeden systém - SCR, nutný pro čištění výfukových plynů. Nemají tedy filtry pevných částic proto, aby byla splněna emisní norma Stage V. Motor Liebherr pracuje v nízkých otáčkách. K dispozici je maximální počet otáček až 1800 ot/min, což zajistí dostatek rezervy točivého momentu až do 1400 ot/min. Při sklizni doporučuje John Deere pracovat při 1500 ot/min, aby měl motor dostatečnou rezervu. Nízké otáčky motoru a k tomu přizpůsobená čerpadla a zesílené pohony jsou společností John Deere shrnuty pod názvem HarvestMotion.

Celkově jsou nové řezačky úspornější a výkonnější, a to i díky novému zrnovému procesoru XStream (průměr válců 250 mm) pro zpracování kukuřice. Výkon až 220 kW přenáší do zrnového procesoru devíti drážková pryžová páska. Systém XStream byl vyvinut společně s americkou společností Scherer a je k dispozici s různými provedeními povrchu. XStream má též vestavěný systém sledování teploty ložisek.

Na fotografiích můžete vidět, jak si s kukuřicí poradil. Délka řezanky činila 11 mm. John Deere nadále zůstává věrný koncepci čtyř nožů umístěných v řadě.

Řezačka ke sklizni využívala také nový adaptér 490plus, se kterým dokázala naráz sklízet 12 řádků kukuřice. John Deere prý zatím neplánuje větší záběry. Adaptér je od výrobce Kemper. Plodiny je možné sklízet bez ohledu na rozteč řádků a směru sklizně. Řezný list adaptéru má vyměnitelné segmenty. Kromě kukuřice lze sklízet širokou škálu plodin, jako je čirok.

Na komíně řezačky byl vidět nový systém Harvest Lab 3000 NIR, který dokáže v reálném čase měřit hodnoty sklízeného materiálu, jako je vlhkost, bílkoviny, škrob, cukr či vlákniny.

Autor příspěvku: Milan Jedlička
Autor fotografií/videa: Milan Jedlička

Tématické tagy

Nové

Kuhn dovolil Irům používat legendární sekačku. Vznikl tak jedinečný stroj pro chovatele

Zveřejněno 22.9. Irská společnost Grass Technology podepsala s firmou Kuhn exkluzivní smlouvu, která umožňuje vyrábět víceúčelové stroje ve spojení s bubnovým žacím strojem PZ od společnosti Kuhn. První takový stroj se představil na akci National Ploughing Match v… jít na článek

Holanďan vyrobil k lisu přídavné řezání. Svým zákazníkům tak chce nabídnout to, po čem touží každý

Zveřejněno 21.9. Holandský poskytovatel zemědělských služeb Ronald Bos BV, používá přídavný řezací systém ke svému lisu, který je rovněž vybaven vlastním řezacím systémem. Přídavné řezání si vyrobil sám a nazývá jej RoBo Twin Cut. Výrobek je reakcí na stálou… jít na článek

Do Brazílie míří 18 speciálních mercedesů pro sklizeň třtiny. Jejich úprava má snížit náklady a zvýšit efektivitu

Zveřejněno 20.9. Poprvé se do brazilské sklizně třtiny zapojí první automatizované nákladní automobily značky Mercedes-Benz. Jako součást rozvojového partnerství s brazilským výrobcem zemědělských technologií GrunnerTech poskytne Mercedes-Benz 18 nákladních… jít na článek