Kramp - Náhradní díly na dosah ruky
Dnes je 29.9. – svátek slaví Michal

Amazone 30 let provozuje podporu a teď vydává mobilní aplikaci pro správné nastavení rozmetadla hnojiv

Zveřejněno: 10. 3. 2020

Každý, kdo kalibroval rozmetadlo umělých hnojiv, uzná, že mobilní aplikace může ušetřit čas, nemluvě o ekonomických výhodách – správně nastavené rozmetadlo sníží plýtvání a zlepší výnos plodin.

Mobilní aplikace umí správně nastavit rozmetadlo hnojiv
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Téměř tři desetiletí se německý výrobce techniky na ochranu rostlin Amazone věnuje problematice správného nastavení rozmetadla umělých hnojiv. Již v roce 1992 se firma Amazone zavázala poskytovat poradenství v oblasti hnojiv. V té době bylo zjištěno, že u široké škály typů hnojiv je pro zemědělce nemožné najít ideální nastavení rozmetadla pro každé hnojivo. I stejné typy hnojiv nebo hnojiva se stejným názvem mohou mít odlišné vlastnosti. Vlastnosti hnojiva se mohou změnit i špatným skladováním. Amazone od té doby zemědělcům poskytuje poradenství. Zemědělci mohou zdarma zasílat vzorky vlastních hnojiv nebo kontaktovat servisní podporu na telefonu.

Rozvoje chytrých mobilních telefonů se chytila i firma Amazone. V roce 2011 byla představena první mobilní aplikace umožňující přímo na poli najít správné hodnoty nastavení rozmetadla v závislosti na typu hnojiva. Zemědělci a výrobci hnojiv každoročně do Amazone zasílají velké množství vzorků hnojiv. Amazone tak může mobilní aplikaci udržovat stále aktuální.

V roce 2015 na veletrhu Agritechnica byl představen systém EasyCheck pro kontrolu a zlepšení příčného rozhozu hnojiva. Systém zajistí optimální rovnoměrnost příčného rozhozu, a to i v případě hnojiv, které nejsou v rozmetacích tabulkách. Celý systém sestává ze 16 lehkých gumových rohoží a mobilní aplikace EasyCheck. „V aplikaci se musí nejprve založit profil rozmetadla – zadat konkrétní typ, namontované rozmetací kotouče a pracovní záběr. Následně se pořídí fotografie hnojiva, zadá se jeho název a vybere skupina hnojiv. Při samotném použití se gumové rohože rozmístí v dané vzdálenosti od kolejového řádku a následně se provede rozmetání hnojiva v příslušných kolejových řádcích. S pomocí chytrého telefonu se jednotlivé rohože se zachyceným hnojivem vyfotografují. Aplikace pak automaticky porovná, kolik hnojiva se zachytilo v jednotlivých rohožích a provede srovnání výsledků dosažených v jednotlivých řadách. Nebude-li výsledek rozmetání optimální, aplikace navrhne úpravu nastavení rozmetadla. Při pořizování fotografií jednotlivých rohoží je nutné dbát na to, aby neobsahovaly cizí předměty a byly rovnoměrně osvětleny. V opačném případě by aplikace mohla chybně vyhodnotit vstupní data,“ uvádí společnost Agrotec.

Výhody obou výše zmíněných aplikací nyní kombinuje nová mobilní aplikace Amazone mySpreader. V této aplikaci lze snadno najít a vybrat správné hnojivo. Aplikace poslouží i ke kontrole rohoží EasyCheck. Získaná data jsou pak přiřazena hnojivu použitému pro optimalizaci. Každý uživatel si může vytvořit vlastní databázi hnojiv, ve které může kdykoli vyvolat vlastnosti hnojiva, výsledky rozmetání a nastavení rozmetání. Pomocí aplikace je také možné kontaktovat servisní podporu. Nastavené hodnoty a výsledky mohou být snadno předány odborníkům. Kromě toho aplikace obsahuje nabídku k provedení kalibrace. Uživatel je doprovázen bod po bodu manuální kalibrací.

Všechna nastavení rozmetadla lze nově přes bluetooth přenést z aplikace mySpreader do rozmetadla. Po tomto přenosu dat se rozmetadlo automaticky nastaví. Výhodou je úspora času, eliminace chyb během nastavování a vyšší pohodlí.

Celý systém „all-in-one“ funguje takto: Otevřete aplikaci a vyberte hnojivo, data se odešlou do terminálu traktoru, nastavíte testovací sadu EasyCheck, aplikujete zkušebně hnojivo na rohože umístěné na poli, otevřete mobilní aplikaci a jednotlivé rohože vyfotíte a data odešlete do terminálu.

Autor: Milan Jedlička1)
Foto: Amazone

1) čerpáno z materiálů Amazone