Dnes je 8.12. – svátek slaví Květoslava

Dny precizního zemědělství AGRI-PRECISION ve Velichovkách. O čem byla řeč

Zveřejněno: 28. 11. 2024

Za redakci Agroportal24h.cz jsme se vydali do hotelu K-Triumf ve Velichovkách, kde se 21.11. konala jedna z pěti zastávek Dnů precizního zemědělství 2024 (pořadatelé dále vybrali Myslovice, Předboj, Velkou Bystřici a Ostrovačice, poznámka redakce). Na programu byly přednáškové bloky, které se postupně věnovaly agroevidenci, legislativě týkající se opatření proti půdní erozi a problematice pachtovních smluv. Následovala část týkající se praktických zkušeností s polními roboty v ČR.

Polní robot Naïo Oz se uplatní například v zelinářství, šlechtění, zahradnictví a školkařství.

Po akreditaci a seznámení se věcmi kolem organizace akce se slova ujal Ing. Michal Krutiš, jednatel AGRI-PRECISION, který krátce představil společnost. Poté dostali prostor zbylí pořadatelé - Radek Šmoldas ml., produktový manažer společnosti MJM Agro, a.s. a Jan Palas, jednatel společnosti AG info, s.r.o., přičemž i oni krátce uvedli, čím se konkrétně zabývají.

Evidence, legislativa

V rámci prvního bloku přednášek zaměřených na agroevidenci se všichni zúčastnění měli například šanci dozvědět podrobnosti o programu Agronom vyvíjeným firmou AG info, který usnadňuje vedení různých zemědělských agend a zjednodušuje tak každodenní fungování na podniku. Jedná se o evidenci osevů, hnojení, postřiků atd. přičemž vše je provázáno s aktuální legislativou a zohledňuje veškeré předpisy, které se vážou na aplikaci přípravků na ochranu rostlin. Jednodušší agronomickou evidencí představuje agroevidence luk a pastvin. Jedná se o program pro ty zemědělce, kteří hospodaří pouze na trvalých travních porostech a pasou zvířata.

Jedna z pěti zastávek Dnů precizního zemědělství 2024 se konala v hotelu K-Triumf
Jedna z pěti zastávek Dnů precizního zemědělství 2024 se konala v hotelu K-Triumf

Dále Jan Palas ve stručnosti zmínil i další činnosti, kterým se věnují: „Zabýváme se i problematikou vystavování pachtových a podpachtovních smluv, k čemuž slouží program evidence půdy. Před šesti lety jsme se vydali na pole telematiky a montujeme GSP jednotky do zemědělské techniky a sledujeme pohyb zemědělských strojů, vyhodnocujeme jejich práci. Programy však nejsou orientovány pouze na rostlinou výrobu, ale mají i přesah do výrovy živočišné - jedná se o evidenci skotu, která je komplexní zooveterinární evidencí.“ Kromě zemědělství má AG info v nabídce též programy určené pro honitby, ve kterých se dá komplexně zpracovat agenda honebního společenstva.

Prvni tři bloky přednášek se věnovaly agroevidenci, legislativě týkající se opatření proti půdní erozi a problematice pachtovních smluv.
Prvni tři bloky přednášek se věnovaly agroevidenci, legislativě týkající se opatření proti půdní erozi a problematice pachtovních smluv.

Druhý blok byl zaměřený na erozi půdy a organizaci provozu jako takového. Jak uvádí legislativa, budou se totiž půdní bloky muset dělit ještě více, než je tomu doposud. Od dalšího roku se povinné půdoochranné technologie nevyhnou ani úzkořádkovým plodinám. Zmenšuje se též výměra od které nastane povinnost věc řešit. Pokud se s tímto uživatel nebude chtít zaobírat, postačí prozatím zmenšit díly bloků na 2 ha. Minimálně do té doby, než proběhnou další změny týkající se příslušné legislativy.

Následovala část s příznačným názvem evidence precizně, která se věnovala správě zemědělského podniku. Bylo zdůrazňováno, že je třeba brát v úvahu (respektovat) vlastnické právo ke každé katastrální parcele, která se nachází pod produkčním blokem, nebo zemědělskou parcelou. Zemědělec proto musí mít tzv. právní důvod k užívání ke všem katastrálním parcelám. Aby mohl na pozemku hospodařit, tak každá katastrální parcela musí být buď v jeho vlastnictví, nebo na ni musí mít uzavřenou pachtovní smlouvu, popř. podpachtovní smlouvu či nějakou variantu směny. Výše uvedeným způsobem je potřeba mít vyřešeno ideálně více jak 99 % plochy produkčního bloku. Pokud tomu tak není (vlastník má právně ošetřeno méně než 90 % plochy) a přijde kotrola, vystavuje se riziku postihů, protože hospodaří na půdě, ke které nemá právní užívání. Tím mohou zemědělci mimo jiné přijít o nárokové dotace.

Pokud zemědělec tuto agendu poctivě řeší, tak bude jistě souhlasit s tím, že není vůbec jednoduché vše uhlídat. Musí se sledovat konec pachtovních smluv a evidovat, zda jsou všechny „pod smlouvou“. K uvedenému slouží program Evidence půdy, který dále umí vystavovat pachtovní a podpachtovní smluvy, provádět návrhy smluv, identifikovat katastrální parcely nacházející se pod půdními bloky vlastníka (nebo pod cizími půdními bloky).V programu se zároveň průběžně aktualizují data z katastru nemovitostí, uživatel se o tuto záležitost nemusí vůbec starat a má k dispozici neustále aktuální informace. Vše je přehledné a uživatel je schopen si jednoduše hlídat změny na listech vlastnictví u katastrálních parcel, nebo změny uživatelů u produkčních bloků. Zároveň se sleduje i výše rozebíraný právní důvod užívání a program poskytuje informaci, zda je u každého bloku vše v pořádku. Nechybí hlídání končících pachtovních smluv a samozřejmě i údaj o nákladovosti pachtů, tedy kolik se vlastně vyplácí jednotlivým vlastníku, nebo i celkově na pachtovném.

V popředí hlídkovací dron, dále dvojice snímkovacích dronů.
V popředí hlídkovací dron, dále dvojice snímkovacích dronů.

Zkušenosti s autonomními roboty v ČR

Poslední část programu se týkala letošních zkušeností z provozu specializovaných robotů Naïo Technologies. Tuto značku v České republice zastupuje společnost AGRI-PRECISION, která je průkopníkem v zavádění autonomních robotů do zemědělské praxe.

Prvním zmíněným robotem byl viniční speciál Naïo TED, který letos dostal řadu významných vylepšení. Robot jako takový je řízen GPS, přičemž nože a jiná pracovní nářadí se orientují též podle hmatačů a kmínků. Univerzální montážní rám robota, a závěs s nosností 150 kg, umožňují připojit nejrůznější příslušenství, jako rotační hvězdicová kola, plastová plecí kola, mechanickou okopávačku či diskový ozubený pluh. Podrobné informace o robotu jsme nedávno publikovali v článku Robot Naïo TED obdržel praktické inovace. Do výbavy dostal elektrickou okopávačku. Co se týká samotného provozu, tak robot může jezdit samostatně, ale prozatím praxe ukazuje, že je vhodné mít poblíž kvůli dohledu nějakého pracovníka. Daná osoba však může na místě dělat jiné činnosti, jako vyvazování, opravy drátěnky či zajišťovat práce klasickým traktorem, které tento robot neumí zastat.

Dalším zmíněným modelem je Naïo ORIO, který letošní rok pracoval v lesních školkách u Kladrub (jedná se o největšího lesního školkaře v ČR) a prováděl práce spojené s kultivací plečkováním záhonů stromečků. Tento robot je čtyřkolový, přičemž všechna kola jsou řízená a zároveň poháněná; pracovní nářadí se nalézá uprostřed a dovoluje velkou přesnost práce. Stroj je řízený GPS, nicméně u tohoto konkrétního stroje je ještě využíváno obrazu z kamery snímající řádky před robotem.

Autonomní polní robot Naïo ORIO zvládá i plečkování a setí.
Autonomní polní robot Naïo ORIO zvládá i plečkování a setí.

Do třetice byl zmíněn malý model Naïo Oz, který si našel uplatnění v polní pokusné stanici v Žabcicích u Brna spadající pod Mendelovu univerzitu. S robotem se provádějí polní pokusy na malých parcelkách. Probíhá to tam například tak, že se pomocí traktoru a secího stroje zasejou do různých pásů různé odrůdy a následně se napříč musí pročistit tzv. uličky oddělující pokusné parcelky.