Prodej vstupenek na agrosalon Země živitelka 2022
Dnes je 19.8. – svátek slaví Ludvík

Rozmetadla Jeantil oslovují české zemědělce nejen svou schopností precizní aplikace

Zveřejněno: 9. 9. 2021

Rozmetadla hnojiv Jeantil umožňují přesné a rovnoměrné rozmetání statkových hnojiv, rašeliny, kompostu a dalších hnojiv na zemědělskou půdu. Svou precizností optimalizují účinnost hnojiva, a šetří tak čas a zvyšují efektivitu práce. Jsou kompatibilní s traktory vybavenými spodním závěsem a plně přizpůsobitelné na přepravu po veřejných komunikacích. Pojďme si blíže představit konkrétně modely EVR 13-10 a EVR 18-14.

Charakteristikou modelů EVR 13-10 a EVR 18-14 je úzká korba široká 1,50 m a řetězový dopravník.

Účelem hnojení je doplnění živin do půdy, zvýšení její úrodnosti a adekvátní úprava fyzikálních, chemických a biologických vlastností půdy. Hnůj a kompost jsou na povrch půdy rozptylovány rovnoměrně. Pracovní postup hnojení je specifický tím, že v relativně krátkých agrotechnických termínech je zapotřebí zajistit velký objem prací. Výběr strojů do linek pak musí splňovat kvalitativní, exploatační, ale i ekonomické ukazatele.

Výše zmíněným požadavkům vyhovují dvě i tyto dvě rozmetadla tuhých hnojiv u nás, modely EVR 13-10 a EVR 18-14 od francouzské firmy Jeantil. Jejich charakteristikou je úzká korba široká 1,50 m a řetězový dopravník. Využívají rozmetací ústrojí EPAN 5, tedy univerzální typ využitelný ve spojení se všemi materiály a se schopností rozmetat i při vysokých dávkách hnojiv. Rozmetadla jsou dodávané v jednonápravovém provedení.

Odolné provedení

Model EVR 13-10 s užitečným zatížením na poli 10 tun je k dostáním s objemem korby 12,3 m3, zatímco model EVR 18-14 s užitečným zatížením na poli 14 tun s objemem korby 17,2 m3. Oba modely disponují odpruženým závěsem (přes listová pera), přičemž podvozek je integrován ke korbě. Rozmetadla lze obout do širokých velkých pneumatik šetrných k půdě.

Korba se u rozmetadel směrem dozadu zvětšuje (rozšiřuje) – pro snadnější vyprazdňování nákladu.
Korba se u rozmetadel směrem dozadu zvětšuje (rozšiřuje) – pro snadnější vyprazdňování nákladu.

Korba se u rozmetadel směrem dozadu zvětšuje (rozšiřuje) – pro snadnější vyprazdňování nákladu. Proto mají rozmetadla Jeantil parabolický tvar a hladké stěny, což napomáhá nejen snadnějšímu vyprazdňování, ale rovněž usnadňuje údržbu a snižuje zatížení dopravníkového dna. Korba je vyrobena z odolné oceli, a je proto odolná vůči opotřebení a rázům. Na horní hraně je korba zesílená trubkou o průměru 100 mm, jež slouží jako ochrana proti deformaci.

Precizní rozmetání materiálu

Vyprazdňování materiálu je prováděno řetězovým podlahovým dopravníkem (se dvěma řetězy o průměru 14 nebo 16 mm) se šroubovanými příčkami. Jeho rychlost je regulována řidičem přímo z kabiny prostřednictvím proporcionálního elektrického terminálu. Obsluha skrze něj zasílá stroji pokyn, aby aplikoval jen takovou dávku hnojiva, která je aktuálně zapotřebí. Opční elektronický systém ovládání SMART navíc disponuje vážicím systémem a umožňuje nastavení vlastní dávky na hektar.

Materiál je posouván k rozmetacímu ústrojí, které tvoří svisle umístěné, dvě dynamicky vyvážené šnekovice s HARDOX vyhazovacími lopatkami.
Materiál je posouván k rozmetacímu ústrojí, které tvoří svisle umístěné, dvě dynamicky vyvážené šnekovice s HARDOX vyhazovacími lopatkami.

Materiál je posouván k rozmetacímu ústrojí, které tvoří svisle umístěné, dvě dynamicky vyvážené šnekovice s HARDOX vyhazovacími lopatkami. Rozmetaný materiál je jimi vrhán dozadu i do stran. Šnekovice jsou u modelů EVR 13-10 a EVR 18-14 k dostání v provedení s výškou 1,80, 2,00 nebo 2,25 m. U tohoto ústrojí je převod zajištěn soustavou převodových skříní s otáčkami 540 (pro šnekovice 1,80 m) nebo 1000 ot./min (pro šnekovice 2,00 nebo 2,25 m) s automatickým jištěním a volnoběžkou. Rozmetadla EVR 13-10 a EVR 18-14 byla testována a certifikována německou společností DLG. Jejich rozmetací ústrojí obdrželo certifikát DLG Signum a bylo vyhodnoceno jako nejpreciznější na trhu zaručující široký rozhoz a vysoký pracovní výkon. Gilotinové dveře zabraňují ucpání rozmetacích válců hnojem před jejich spuštěním a omezují případné ztráty materiálu při přepravě.

Příslušenství k rozmetadlům

Mezi další výbavu na přání patří klapky pro práci při kraji pole, které zajišťují hraniční rozmetání (aby nedocházelo k rozmetání na komunikaci, sousední pole atd.). Opěrná noha může být hydraulická nebo výkyvná mechanická. Rozmetadla mají homologaci na 25 km/h.