Dnes je 21.7. – svátek slaví Vítězslav

Ruské kombajny Rostselmash získávají důvěru u českých a slovenských farmářů

Zveřejněno: 17. 4. 2019

Červeno-bílé sklízecí mlátičky největšího výrobce sklizňových strojů na světě, ruské společnosti Rostselmash, se pomalu, ale jistě zabydlují na trhu v celé Evropě. Přispívá k tomu bohatá základní výbava, rozumná cena a řada originálních konstrukčních řešení, na kterých výrobce pracuje již od roku 1929.

RSM 161 využívá dvoububnový systémem výmlatu, s hlavním bubnem, domlacovačem a podávačem umístěným mezi nimi.

Za výrazným rozšířením sklízecích mlátiček Rostselmash na slovenském a českém trhu stojí výhradní dovozce, společnost KomAgrartechnik s.r.o., se sídlem v Marcelové na jihu Slovenska, která má s prodejem zemědělské techniky dvacetileté zkušenosti. Silné zázemí společnosti a jejich partnerů zajišťuje péči o zákazníky v podobě profesionálního servisu, údržby či poradenských služeb.

Z pomocí svých poboček a sítí smluvních partnerů jak v Česku, tak na Slovensku se podařilo prodat již desítky kusů sklízecích mlátiček všech velikostí a různých typů. Jen na Slovensku si našlo majitele dvacet pět kusů a první prodané kusy ovládnou i česká pole. V reakci na měnící se ekonomické prostředí, kdy se jedním z hlavních kritérií stále častěji stává pořizovací cena, je hlavním cílem této značky nabídnout zákazníkům spolehlivý a především cenově dostupný produkt. Ta reflektuje přání zákazníků a usiluje o nalezení optimálního poměru kvality a ceny.

Pozitivním aspektem jsou možnosti dodání náhradních dílů. Veškeré potřebné součásti a komponenty, které nejsou uloženy skladem, je možné objednat z centrálního skladu Rostselmash, který se nachází v blízkosti Marcelové v Maďarsku. Všechny procesy jsou nastaveny již řadu let a vykonává je zkušený tým pracovníků. V neposlední řadě jsou všechny sklízecí mlátičky vyrobeny v souladu s normami EU a splňují tak samozřejmě i požadavky pro provoz v ČR a SR.

Je jen na zákazníkovi, na které parametry klade největší důraz

Z produktové nabídky Rostselmash si vybere téměř každý, ať už se jedná o soukromého zemědělce, středně velký zemědělský podnik nebo podnik služeb.

Pro prvně jmenovanou sortu zákazníků je určen obratný a 4-vytřasadlový model NOVA. Je umístěn ve výkonnostní kategorii 129 kW/175 k - výkon dodává osvědčený motor Cummins. Doménou modelu je unikátní dvousekční mláticí ústrojí s velkou mláticí a separační plochou o velikosti 0,93 m², což je v této výkonnostní kategorii výjimečné. Celková plocha sít činí 3,59 m². Už ve standardu je kabina vybavena řadou komfortních prvků včetně palubního počítače Adviser II.

Model Nova vyplňuje mezeru na trhu s cenově dostupnými, spolehlivými a kompaktními sklízecími mlátičkami.
Model Nova vyplňuje mezeru na trhu s cenově dostupnými, spolehlivými a kompaktními sklízecími mlátičkami.

O něco větším modelem je 4-vytřasadlový VECTOR. Ten má větší průměr mláticího bubnu - 800 mm a šířku 1 200 mm, výrobce uvádí, že je největší na světě. K dispozici má též zvláštní nezávislý domlaceč, který vylepšuje efektivitu výmlatu a snižuje zatížení hlavního mláticího bubnu. Nechybí ani velký separační koš pro maximální separaci různých druhů plodin. Horní síta jsou vybavena patentovaným řešením, které poskytuje rovnoměrnější distribuci toku vzduchu a předchází ulpívání materiálu na sítech. Šikmý dopravník je delší, aby byl lepší výhled na žací ústrojí a bylo možné pracovat s více řádkovými adaptéry.

Vytřásadla u modelu VECTOR umožní maximální separaci různých kultur. O minimalizování ztrát se postará zvláštní zařízení pro druhý výmlat.
Vytřásadla u modelu VECTOR umožní maximální separaci různých kultur. O minimalizování ztrát se postará zvláštní zařízení pro druhý výmlat.

Kategorii 5-vytřasadlových sklízecích mlátiček zastupuje model ACROS, který je osazen rovněž mláticím bubnem o průměru 800 mm, ale o šířce 1 480 mm. Stroj je vybaven dvoustupňovým čisticím systémem složeného ze sekce předčištění a z dalších dvou zón, kterými profukuje vzduch. Toto řešení poskytuje vyšší výkonnost při stejné délce sít. Celková plocha sít je tím zvýšená ze 4,74 m² na 5,2 m². Dalším prvkem ke zvýšení výkonnosti a čistoty zrna je dvousekční ventilátor se zónou sání. Ventilátor vytváří silné a rovnoměrné proudění vzduchu nezávisle na množství hmoty. Jednou z patentovaných technologií u tohoto modelu je systém vyprazdňování zásobníku. Systém postupně uvádí do činnosti jednotlivé dopravníky v řadě, což zabraňuje počátečnímu přetížení, vypadávání zrna při sklápění a umožňuje vyprazdňování zásobníku v jakékoliv pozici výložníku. Prodloužený šikmý dopravník disponuje urychlovacím bubnem pro rovnoměrnější a rychlejší tok materiálu.

Vytřásadlová mlátička ACROS představuje jednoduchý a spolehlivý stroj.
Vytřásadlová mlátička ACROS představuje jednoduchý a spolehlivý stroj.

Pro náročnější uživatele vyžadující vyšší výkonnost a komfort je tady 6-vytřasadlový model RSM s nový patentovaný dvoububnový systémem výmlatu, s hlavním bubnem, domlacovačem a podávačem umístěným mezi nimi. Výmlat probíhá v pěti fázích. Šířka mláticího bubnu činí 1 650 mm, průměr mláticího bubnu 800 mm a separačního bubnu 750 mm. Vytřásadla mají velkou separační plochu na úrovni 6,1 m² a plocha dvoustupňového čisticího systému činí 7,1 m². Zajímavostí je, že síta lze nastavovat jak elektronicky z kabiny, tak ručně. Jedním z nejnovějších majitelů tohoto typu se stal slovenský podnik služeb PMagro s.r.o. Konkrétní stroj s devítimetrovým adaptérem Float Stream byl vystaven na letošním veletrhu Agrosalón v Nitře.

RSM 161 patří do rodiny axiálních sklízecích mlátiček schopných sklízet jakoukoliv plodinu. Využívat může jak řádkové adaptéry, tak sběrače řádků a žací stoly Power Stream II se záběrem 7 a 9 metrů
RSM 161 patří do rodiny axiálních sklízecích mlátiček schopných sklízet jakoukoliv plodinu. Využívat může jak řádkové adaptéry, tak sběrače řádků a žací stoly Power Stream II se záběrem 7 a 9 metrů

Pro zastánce axiální neboli rotorové sklízecí mlátičky je určen inovovaný model TORUM. K výmlatu nepoužívá rotor s pevným košem, kde je využívána jen jeho částečná plocha (snižuje se výkonnost výmlatu a při sklizni vlhkého materiálu se horní část ucpává), ale rotor s rotujícím košem - zabezpečuje výmlat po celém obvodě, úhel opásání činí 360°. Výše zmíněné nevýhody tak odpadají, protože je také vybaven třemi sekcemi mláticích latěk. Při každém otočení rotoru dochází k trojitému výmlatu hmoty. Mezera mezi rotorem a košem se nastavuje v jednotlivých sekcích.

Průřez modelem TORUM. Zásobník na zrno pojme 12 300 litrů a vyprázdní 120 litrů za sekundu. Možné je elektricky nastavit síta, jakož i přepážky v drtiči slámy tak, aby bylo možné dokonale rozložit slámu na pole.
Průřez modelem TORUM. Zásobník na zrno pojme 12 300 litrů a vyprázdní 120 litrů za sekundu. Možné je elektricky nastavit síta, jakož i přepážky v drtiči slámy tak, aby bylo možné dokonale rozložit slámu na pole.

Rostselmash nejsou jen sklízecí mlátičky, ale i samojízdné řezačky. Na evropský trh je dodáván model RSM 1403 s motorem Mercedes-Benz o jmenovitém výkonu 368/500 kW/PS. Vkládací ústrojí je tvořeno hydraulicky poháněnými čtyřmi bubny. Délka řezanky je nastavitelná - 4,7,10,17 mm. Řezací ústrojí tvoří buben o průměru 630 mm a nože jsou uspořádány do tvaru V. Průměr drticího válce činí 190 mm. Standardní výbavou je automatické broušení nožů. Řezací buben využívá přímý pohon. V kabině se nachází loketní opěrka, ovládací joystick, palubní počítač a výstupy z kamer. V nejbližší době se očekává příchod výkonnějšího modelu RSM F 2650.

Drtič, centrální mazání a videokontrola je v ceně řezačky.
Drtič, centrální mazání a videokontrola je v ceně řezačky.

Podívejte se, jak to vypadalo na rekordní výstavní ploše společnosti KomAgrartechnik s.r.o. na letošním veletrhu Agrosalón v Nitře.

— kontakty —

KomAgrartechnik s.r.o.

Hlavná 1444, 946 32 Marcelová

E: cimpa@komagrartechnik.sk   T: +420 727 827 878   WWW: https://rostselmashcz.cz/

Autor: Milan Jedlička
Foto: Rostselmash

Nové

Horsch představuje novou generaci samojízdného postřikovače Leeb PT, jehož funkce lze ovládat přes mobil

Zveřejněno 19.7. Německý výrobce techniky na zpracování půdy, setí a ochranu rostlin, v rámci představení novinek pro následující rok, prezentoval novou generaci samojízdného postřikovače Leeb PT. K dispozici budou konkrétně dva modely Leeb PT 6.300 a Leeb PT 8.300. jít na článek

Bělorusové ve spolupráci s Němci vyrobili historicky nejvýkonnější traktor Belarus 5022, který odstartuje novou éru MTZ

Zveřejněno 19.7. Běloruský výrobní závod v Minsku, který produkuje legendární traktory MTZ, respektive Belarus, funguje už přes sedmdesát let. V rámci loňských oslav výročí, výrobce představil historicky svůj nejvýkonnější traktor standardní koncepce. Je jím MTZ… jít na článek

Carraro Agritalia uvádí na trh novou řadu speciálních traktorů Compact

Zveřejněno 18.7. Italský výrobce náprav a speciálních traktorů Carraro uvádí na trh nové traktory řady Compact o výkonu 45, 50 a 55 kW. Traktory jsou k dispozici ve verzi V o šířce 1005 až 1340 mm a verzi VLB o šířce 1360 až 1460 mm. jít na článek