AGROMEX - Prodej a servis zemědělských strojů a zahradní techniky.
Dnes je 15.4. – svátek slaví Anastázie

Ruské kombajny Rostselmash získávají důvěru u českých a slovenských farmářů

Zveřejněno: 17. 4. 2019

Červeno-bílé sklízecí mlátičky největšího výrobce sklizňových strojů na světě, ruské společnosti Rostselmash, se pomalu, ale jistě zabydlují na trhu v celé Evropě. Přispívá k tomu bohatá základní výbava, rozumná cena a řada originálních konstrukčních řešení, na kterých výrobce pracuje již od roku 1929.

RSM 161 využívá dvoububnový systémem výmlatu, s hlavním bubnem, domlacovačem a podávačem umístěným mezi nimi.

Za výrazným rozšířením sklízecích mlátiček Rostselmash na slovenském a českém trhu stojí výhradní dovozce, společnost KomAgrartechnik s.r.o., se sídlem v Marcelové na jihu Slovenska, která má s prodejem zemědělské techniky dvacetileté zkušenosti. Silné zázemí společnosti a jejich partnerů zajišťuje péči o zákazníky v podobě profesionálního servisu, údržby či poradenských služeb.

Z pomocí svých poboček a sítí smluvních partnerů jak v Česku, tak na Slovensku se podařilo prodat již desítky kusů sklízecích mlátiček všech velikostí a různých typů. Jen na Slovensku si našlo majitele dvacet pět kusů a první prodané kusy ovládnou i česká pole. V reakci na měnící se ekonomické prostředí, kdy se jedním z hlavních kritérií stále častěji stává pořizovací cena, je hlavním cílem této značky nabídnout zákazníkům spolehlivý a především cenově dostupný produkt. Ta reflektuje přání zákazníků a usiluje o nalezení optimálního poměru kvality a ceny.

Pozitivním aspektem jsou možnosti dodání náhradních dílů. Veškeré potřebné součásti a komponenty, které nejsou uloženy skladem, je možné objednat z centrálního skladu Rostselmash, který se nachází v blízkosti Marcelové v Maďarsku. Všechny procesy jsou nastaveny již řadu let a vykonává je zkušený tým pracovníků. V neposlední řadě jsou všechny sklízecí mlátičky vyrobeny v souladu s normami EU a splňují tak samozřejmě i požadavky pro provoz v ČR a SR.

Je jen na zákazníkovi, na které parametry klade největší důraz

Z produktové nabídky Rostselmash si vybere téměř každý, ať už se jedná o soukromého zemědělce, středně velký zemědělský podnik nebo podnik služeb.

Pro prvně jmenovanou sortu zákazníků je určen obratný a 4-vytřasadlový model NOVA. Je umístěn ve výkonnostní kategorii 129 kW/175 k - výkon dodává osvědčený motor Cummins. Doménou modelu je unikátní dvousekční mláticí ústrojí s velkou mláticí a separační plochou o velikosti 0,93 m², což je v této výkonnostní kategorii výjimečné. Celková plocha sít činí 3,59 m². Už ve standardu je kabina vybavena řadou komfortních prvků včetně palubního počítače Adviser II.

Model Nova vyplňuje mezeru na trhu s cenově dostupnými, spolehlivými a kompaktními sklízecími mlátičkami.
Model Nova vyplňuje mezeru na trhu s cenově dostupnými, spolehlivými a kompaktními sklízecími mlátičkami.

O něco větším modelem je 4-vytřasadlový VECTOR. Ten má větší průměr mláticího bubnu - 800 mm a šířku 1 200 mm, výrobce uvádí, že je největší na světě. K dispozici má též zvláštní nezávislý domlaceč, který vylepšuje efektivitu výmlatu a snižuje zatížení hlavního mláticího bubnu. Nechybí ani velký separační koš pro maximální separaci různých druhů plodin. Horní síta jsou vybavena patentovaným řešením, které poskytuje rovnoměrnější distribuci toku vzduchu a předchází ulpívání materiálu na sítech. Šikmý dopravník je delší, aby byl lepší výhled na žací ústrojí a bylo možné pracovat s více řádkovými adaptéry.

Vytřásadla u modelu VECTOR umožní maximální separaci různých kultur. O minimalizování ztrát se postará zvláštní zařízení pro druhý výmlat.
Vytřásadla u modelu VECTOR umožní maximální separaci různých kultur. O minimalizování ztrát se postará zvláštní zařízení pro druhý výmlat.

Kategorii 5-vytřasadlových sklízecích mlátiček zastupuje model ACROS, který je osazen rovněž mláticím bubnem o průměru 800 mm, ale o šířce 1 480 mm. Stroj je vybaven dvoustupňovým čisticím systémem složeného ze sekce předčištění a z dalších dvou zón, kterými profukuje vzduch. Toto řešení poskytuje vyšší výkonnost při stejné délce sít. Celková plocha sít je tím zvýšená ze 4,74 m² na 5,2 m². Dalším prvkem ke zvýšení výkonnosti a čistoty zrna je dvousekční ventilátor se zónou sání. Ventilátor vytváří silné a rovnoměrné proudění vzduchu nezávisle na množství hmoty. Jednou z patentovaných technologií u tohoto modelu je systém vyprazdňování zásobníku. Systém postupně uvádí do činnosti jednotlivé dopravníky v řadě, což zabraňuje počátečnímu přetížení, vypadávání zrna při sklápění a umožňuje vyprazdňování zásobníku v jakékoliv pozici výložníku. Prodloužený šikmý dopravník disponuje urychlovacím bubnem pro rovnoměrnější a rychlejší tok materiálu.

Vytřásadlová mlátička ACROS představuje jednoduchý a spolehlivý stroj.
Vytřásadlová mlátička ACROS představuje jednoduchý a spolehlivý stroj.

Pro náročnější uživatele vyžadující vyšší výkonnost a komfort je tady 6-vytřasadlový model RSM s nový patentovaný dvoububnový systémem výmlatu, s hlavním bubnem, domlacovačem a podávačem umístěným mezi nimi. Výmlat probíhá v pěti fázích. Šířka mláticího bubnu činí 1 650 mm, průměr mláticího bubnu 800 mm a separačního bubnu 750 mm. Vytřásadla mají velkou separační plochu na úrovni 6,1 m² a plocha dvoustupňového čisticího systému činí 7,1 m². Zajímavostí je, že síta lze nastavovat jak elektronicky z kabiny, tak ručně. Jedním z nejnovějších majitelů tohoto typu se stal slovenský podnik služeb PMagro s.r.o. Konkrétní stroj s devítimetrovým adaptérem Float Stream byl vystaven na letošním veletrhu Agrosalón v Nitře.

RSM 161 patří do rodiny sklízecích mlátiček schopných sklízet jakoukoliv plodinu. Využívat může jak řádkové adaptéry, tak sběrače řádků a žací stoly Power Stream II se záběrem 7 a 9 metrů
RSM 161 patří do rodiny sklízecích mlátiček schopných sklízet jakoukoliv plodinu. Využívat může jak řádkové adaptéry, tak sběrače řádků a žací stoly Power Stream II se záběrem 7 a 9 metrů

Pro zastánce axiální neboli rotorové sklízecí mlátičky je určen inovovaný model TORUM. K výmlatu nepoužívá rotor s pevným košem, kde je využívána jen jeho částečná plocha (snižuje se výkonnost výmlatu a při sklizni vlhkého materiálu se horní část ucpává), ale rotor s rotujícím košem - zabezpečuje výmlat po celém obvodě, úhel opásání činí 360°. Výše zmíněné nevýhody tak odpadají, protože je také vybaven třemi sekcemi mláticích latěk. Při každém otočení rotoru dochází k trojitému výmlatu hmoty. Mezera mezi rotorem a košem se nastavuje v jednotlivých sekcích.

Průřez modelem TORUM. Zásobník na zrno pojme 12 300 litrů a vyprázdní 120 litrů za sekundu. Možné je elektricky nastavit síta, jakož i přepážky v drtiči slámy tak, aby bylo možné dokonale rozložit slámu na pole.
Průřez modelem TORUM. Zásobník na zrno pojme 12 300 litrů a vyprázdní 120 litrů za sekundu. Možné je elektricky nastavit síta, jakož i přepážky v drtiči slámy tak, aby bylo možné dokonale rozložit slámu na pole.

Rostselmash nejsou jen sklízecí mlátičky, ale i samojízdné řezačky. Na evropský trh je dodáván model RSM 1403 s motorem Mercedes-Benz o jmenovitém výkonu 368/500 kW/PS. Vkládací ústrojí je tvořeno hydraulicky poháněnými čtyřmi bubny. Délka řezanky je nastavitelná - 4,7,10,17 mm. Řezací ústrojí tvoří buben o průměru 630 mm a nože jsou uspořádány do tvaru V. Průměr drticího válce činí 190 mm. Standardní výbavou je automatické broušení nožů. Řezací buben využívá přímý pohon. V kabině se nachází loketní opěrka, ovládací joystick, palubní počítač a výstupy z kamer. V nejbližší době se očekává příchod výkonnějšího modelu RSM F 2650.

Drtič, centrální mazání a videokontrola je v ceně řezačky.
Drtič, centrální mazání a videokontrola je v ceně řezačky.

Podívejte se, jak to vypadalo na rekordní výstavní ploše společnosti KomAgrartechnik s.r.o. na letošním veletrhu Agrosalón v Nitře.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Rostselmash