VF TractorMaster Hybrid. Inteligentní pneumatika určená pro silnice, tvrdé i měkké půdy
Dnes je 17.9. – svátek slaví Naděžda

Vynálezci kompaktního nakladače Bobcat byli uvedeni do národní síně slávy vynálezců USA

Zveřejněno: 31. 1. 2023

Bratři Cyril a Louis Kellerovi, kteří vynalezli první kompaktní nakladač na světě (později známý jako smykem řízený nakladač Bobcat), byli v roce 2023 uvedeni do Národní síně slávy vynálezců (National Inventors Hall of Fame, NIHF) v USA. Tato prestižní instituce každoročně oceňuje vynálezce, podporuje kreativitu a rozvíjí ducha inovací a podnikání.

S pohonem všech čtyř kol se model M400 stal prvním opravdovým smykem řízeným nakladačem na světě.

V 50. letech 20. století bratři Cyril a Louis společně provozovali malou dílnu a kovárnu v Minnesotě v USA, ve které vyráběli a opravovali stroje pro místní farmáře. Jeden z farmářů je oslovil s potřebou samohybného nakladače, který by byl dostatečně lehký, aby se dal zvednout do druhého patra stodoly, a dostatečně malý, aby dokázal sbírat materiál kolem opěrných sloupů stodoly. V roce 1957 zkonstruovali Kellerovi tříkolový nakladač se dvěma hnacími koly vpředu a kolečkem vzadu – předchůdce moderního smykem řízeného nakladače.

Nakladač zaujal pozornost společnosti Melroe Manufacturing Company (nyní Bobcat), která Kellerům nabídla, aby předvedli svůj vynález na jejím stánku na státním veletrhu v Minnesotě v roce 1958. Po úspěšném předvedení na veletrhu získala společnost Melroe Manufacturing Company exkluzivní výrobní práva na stroj na základě licenčních poplatků a najala bratry Kellerovy, aby doladili konstrukci a uvedli stroj do výroby.

V roce 1957 zkonstruovali Kellerovi tříkolový nakladač se dvěma hnacími koly vpředu a kolečkem vzadu – předchůdce moderního smykem řízeného nakladače.
V roce 1957 zkonstruovali Kellerovi tříkolový nakladač se dvěma hnacími koly vpředu a kolečkem vzadu – předchůdce moderního smykem řízeného nakladače.

Pro vylepšení konstrukce nakladače byla v roce 1960 přidána druhá sada hnacích kol v zadní části stroje. S pohonem všech čtyř kol se model M400 stal prvním opravdovým smykem řízeným nakladačem na světě. Řízení smykem (anglicky „skid-steer“) popisuje jedinečný systém řízení, který umožňuje otáčení stroje v rozsahu své vlastní délky. Později byla zavedena značka Bobcat symbolizující houževnatost, rychlost a hbitost stroje.

Joe Keller, Louisův syn, uvedl: „Nakladač Bobcat pozitivně ovlivnil životy tisíců zaměstnanců firmy, prodejců a obchodních partnerů a především zákazníků, kteří ho každý den používají při své práci. I když si nemusíme dopad tohoto stroje vždy uvědomovat, je nedílnou součástí našeho každodenního života – od použití v zemědělství, přes údržbu obcí, až po stavebnictví.“

Zleva – Cyril Keller a Louise Keller.
Zleva – Cyril Keller a Louise Keller.

Bobcat letos slaví 65 let od vynálezu stroje, který dal vznik oboru kompaktních zařízení, a nadále pokračuje ve vytváření budoucnosti průmyslu prostřednictvím inovací a progresivních myšlenek.

Bobcat nyní nabízí více než 100 produktů v oblasti kompaktních strojů, zařízení pro údržbu pozemků a průmyslových strojů a vyrábí více než 150 druhů příslušenství.

Další ocenění vynálezci

Mezi další uvedené do síně NIHF v roce 2023 patří Rory Cooper, který vynalezl technologii invalidního vozíku, Luis von Ahn, který spoluvytvořil bezpečnostní program webových stránek reCAPTCHA, Angela Hartley Brodieová, která objevila a vyvinula třídu léků nazývaných inhibitory aromatázy, které zastavují produkci hormonů podporujících růst rakovinných buněk, a 14 dalších inovátorů. V letošním roce si připomínáme 50. výročí založení NIHF v roce 1973, kdy byl jediným oceněným Thomas Edison.

Joe Keller, který cenu převzal jménem svého otce a strýce, řekl: „Toto uznání je velkou ctí pro rodinu mého otce i Cyrila, nenáleží však jen nám. Je to uznání pro všechny bývalé i současné zaměstnance společnosti Bobcat, kteří pomohli z malého „Kellerova nakladače“ vytvořit stroj Bobcat, kterým je dnes. Bylo mi velkou ctí, že jsem mohl doslova z první řady sledovat, jak tento vynález způsobil revoluci ve způsobu vykonávání práce po celém světě.“