Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 18.7. – svátek slaví Drahomíra

Krone Vendro: Noví multitalenti mezi obraceči pro úpravu píce a obracení

Zveřejněno: 19. 8. 2020

Ruku v ruce s novými žacími stroji řady Highland představuje Krone i nové obraceče pod označením Vendro, které byly navrženy speciálně pro nasazení v alpských podmínkách. Navazují na nové žací lišty Krone Highland. Vedle čtyřrotorového modelu Vendro Highland 420 a šestirotorového modelu Vendro Highland 620 nabízí Krone i Vendro Highland 820. Je to první osmirotorový obraceč, který byl speciálně vyvinut do horských podmínek.

Nový obraceč Krone Vendro

Tři moderně designované obraceče Highland okouzlí kompaktní a lehkou konstrukcí, kdy je obraceč velmi blízko na traktoru. To je umožněno díky zkrácené koncepci připojovacího rámu (se dvěma pozicemi), který byl vyvinut speciálně pro horské a kompaktní traktory. Výsledkem této konstrukce je minimální odlehčení přední nápravy traktoru. Všechny obraceče Highland jsou vybaveny rotory o průměru 1,38 m a jsou osazeny pěti rameny.

V základní výbavě jsou tyto stroje vybaveny hydraulickými tlumícími vzpěrami. Ty zajišťují maximální stabilitu na svahu a také klidné a hladké následování obraceče za traktorem. Praktická je i komfortní, z kabiny řaditelná, souvraťová poloha. Zabraňuje vícenásobnému zpracování píce a zajišťuje její rovnoměrný průběh zavadání.

U nových obracečů Highland Krone poprvé představuje také novou koncepci rotorů OptiTurn. Díky kombinaci kopírovacích kol umístěných velmi blízko prstů rotoru s novými, patentovanými prsty OptiTurn, je výsledkem perfektní kopírování pozemku. Nové, patentované, třírozměrně tvarované prsty Krone OptiTurn zajišťují příkladně čisté nabírání a precizní rozprostření píce.

Tyto nové obraceče bodují i po ukončení práce. Lze je rychle a bezpečně odpojit díky přední, široké odstavné noze. Zadní opěrná noha je uložena pohyblivě a vyrovnává tak dráhu zasunutí předních hydraulických vzpěr při odpojování. Díky této koncepci zůstávají kola rotorů v parkovací pozici bez zatížení.

Robustní hlavní rám všech obracečů Highland má tvar „V“ a je vyroben z obdélníkových profilů. To zajišťuje příkladné zachycení působících sil, maximální stabilitu, klidné chování při práci a prvotřídní obratnost.

Nově vyvinut byl náběhově řízený připojovací rám obraceče. I zde sází Krone na „V“ design a na čtyři pozice horního táhla tříbodového závěsu. Pro nasazení s předním kopírovacím kolem je k dispozici jedna podélná díra. Výkyvné zavěšení, včetně pohyblivých připojovacích bodů spodních ramen, zajišťují nejlepší možné přizpůsobení rámu a ramen obraceče ke konturám pozemku. Současně zajišťují snadné připojení k tříbodovému závěsu a nejlepší možné vlastnosti při přepravě i u malých traktorů.

Díky hydraulickým tlumícím vzpěrám obraceč na svahu traktor následuje přesně, klidně a stabilně. Tím je dosaženo bezvadného rozhození a rovnoměrného zpracování píce i v extrémních podmínkách. Při zvednutí stroje do transportní popř. souvraťové polohy se automaticky vyrovná a stabilizuje. Nenaklání se směrem ze svahu. Při zvedání působí i hydraulické vzpěry, které zajistí, že se prsty po nadzvednutí nakloní dopředu a nahoru, čímž nedojde k jejich kontaktu s pozemkem.

Pro novou řadu Vendro Highland je k dispozici hydraulický systém hraničního obracení. Ovládá se pohodlně z místa řidiče. Pomocí jednoho centrálního hydraulického válce se natočí všechna kopírovací kola. Komfortní plynulé přestavení úhlu kopírovacích kol zleva doprava umožňuje obracení na svahu a současně aktivně působí proti síle, která působí na obraceč. Díky tomu je píce i na nejprudších svazích obrácena a rozložena po celém pracovním záběru.

Stejně jako u jiných obracečů, sází Krone u řady Highland na kompletně mechanický systém pohonu, který byl speciálně optimalizován pro nasazení na svahu. Došlo k optimalizaci hmotnosti a příkonu. Hlavními prvky pohonu jsou hlavní převodovka s volnoběžkou, hnací hřídele, prstové spojky OctoLink a převodovky rotorů. Místo běžně používaných křížových kloubů, které je nutné mazat, používá Krone bezúdržbové osmiprstové spojky nazvané OctoLink. Tyto jsou v neustálém záběru a pracují spolehlivě v jakékoli pozici. I hermeticky uzavřené převodovky rotorů jsou, stejně jako u všech obracečů Krone, bezúdržbové a naplněny tekutým mazivem. Tím jsou požadavky na údržbu redukovány na minimum. Hmotnostně optimalizované díly nesnižují pouze celkovou hmotnost stroje, nýbrž zajišťují i mimořádně lehký chod, bez toho aniž by obracečům vzali nutnou stabilitu a funkčnost.

U nových obracečů Highland je v základní výbavě Krone OptiTurn koncepce rotorů. Kopírovací kolo je umístěno velmi blízko hlavního pracovního prostoru prstů, což zajišťuje příkladné kopírování a minimální ztráty. Zabraňuje znečištění píce obzvlášť ve velmi členitých podmínkách. I nový třírozměrný tvar prstů s různou délkou prstů garantuje čisté nabírání píce a zajišťuje její precizní rozhození. Relativně malý průměr rotorů 1,38 m přispívá k přesnému přizpůsobení k pozemku. Dalším plusovým bodem koncepce Krone OptiTurn je, že lze volit k jakému účelu má být stroj použit. Zda ke zpracování a nalámání píce nebo k obracení píce. Pro dosažení požadovaného efektu je možné ve čtyřech stupních nastavit různý úhel obraceče. Strmý úhel slouží k intenzivnímu zpracování píce. Plochý úhel pro klasické obracení píce.

Ke všem modelům Vendro Highland nabízí Krone souvraťové zvedání. Podle modelu je buď základní, nebo příplatkovou výbavou. Stroj se na souvrati zvedne do předem nadefinované pozice, čímž se zabrání „vícenásobného zpracování píce“. Při obracení na souvrati je hmotnost stroje přenášena na traktor. To snižuje riziko klouzání traktoru nebo poškozování travního drnu při jízdě ve svahu Další výbavou na přání jsou varovné tabule s LED osvětlením (s integrovaným logem Krone). Značně zvyšují bezpečnost při pohybu po pozemních komunikacích. K dostání je i přídavné přední kopírovací kolo, pro nasazení ve zvlášť členitém a vlnitém terénu. Zlepší schopnost kopírování obraceče v takto složitých podmínkách. Mimo jiné nabízí Krone i převodovku pro noční shrnování. Tato převodovka redukuje otáčky a každý pár rotorů pak vytváří „řádek“. Tato varianta se doporučuje při produkci sena. Vytvořením pomyslných řádků se snižuje plocha materiálu a tím minimalizuje vliv rosy. Zkracuje se doba potřebná pro proces usychání píce.

Firma Krone nedávno představila také dva jednorotorové shrnovače a čelní žací stroje EasyCut-Highland.