50 let Kubota v Evropě. Akční nabídka modelů řad M5 a M5N.
Dnes je 29.3. – svátek slaví Taťána

Příspěvky na téma „Starší stroje“

Téma „Starší stroje“ – třídění:

Čmelák Z-37 DM-SNK prošel pečlivou renovací, k vidění bude v Kunovicích. Ve vzduchu strávil nejvíce letových hodin

(4.1.2022) Čmelák Z-37 DM-SNK se opět oblékl do svých původních barev, v nichž před více než padesáti lety opustil Československo a zamířil do NDR. Završil se tak proces náročného restaurování a konzervace, s cílem navrátit jej z depozitáře zpět do expozice…

Z dílů kombajnu Stalinec-4 vznikl v Sovětském svazu i samojízdný lis. Proč se neprosadil?

(3.1.2022) V zemědělství stále hrají důležitou roli hospodářská zvířata. Dobytek je potřeba něčím krmit. Během sovětské historie vzniklo obrovské množství strojů, z nichž většina nedosáhla sériové výroby. Ale experimentů bylo mnoho! Jedním z pokusů o zefektivnění…

Pro vznikající Agro Tatru bylo nutné vyvinout přívěs pro jízdu v terénu. Úkolu se ujali v Senici na Hané

(31.12.2021) Brandýské strojírny a slévárny vyvinuly řadu moderních návěsů, odpovídajících perspektivním požadavkům na dopravu v Československu. Odštěpný závod Senice na Hané v 70. letech pracoval na přívěsu P 1001.S pro vznikající automobil Tatra 815 Z (pro provoz v…

I revoluční nosič NeXaT má svého předchůdce! Sověti vkládali naději do Agromostů

(27.12.2021) Zemědělce po celém světě nedávno uchvátil nosič nářadí NeXaT od německého výrobce. Za své schopnosti získal zlatou medaili veletrhu Agritechnica. Stroj je prezentován jako budoucnost zemědělské techniky. Když se podíváme hlouběji do historie, zjistíme,…

Zetor tak trochu jinak. Mistrál 2000 byl odpovědí na italské samojízdné rosiče

(24.12.2021) Stroje na ochranu chmele byly ještě v roce 1988 v Československu velkou bolestí. Do ČSSR se dovážely převážně italské samojízdné rosiče Tifone. V tuzemsku se výrobou samojízdných rosičů zabývalo JZD Blšany. Zde vyvinuli postřikovač Mistrál 2000 určený do…

Svahový speciál Kabar 132, unikátní stroj zaujme i dnes. Měl kotvu, věž i systém vyrovnávání!

(20.12.2021) Pro práci na velmi svažitých pozemcích byl v Československu vyvinut speciální samojízdný stroj Kabar 132 s adaptérem na drcení křovin a rovnání povrchu. Ve svém době byl se svým zaměřením a technickým řešením jediný svého druhu na světě.

Traktor Muir-Hill 121 série III měl „kosmickou kabinu“. Svým vzhledem vyčníval

(17.12.2021) Traktor Muir-Hill 121 série III z roku 1978 si zákazníci kupovali pro jeho robustnost, systém pohonu čtyř kol a luxusní „kosmickou kabinu“ („Spacecab“).

Samojízdné stroje Krone uchvátily veřejnost, do sériové výroby se nikdy nedostaly

(13.12.2021) Krone je známo výrobou samojízdných žacích strojů a sklízecích řezaček. Pokud nahlédneme hlouběji do historie tohoto německého výrobce, zjistíme, že vyvinul ještě zajímavější stroje.

Už v 50. letech v SSSR vyjel na pole traktor s automatickým řízením. Jeho konstruktér své znalosti využil při Černobylské havárii

(6.12.2021) Loginov Ivan Grigorjevič byl sovětský vynálezce a průkopník automatizace v zemědělství. Stojí za konstrukcí pásového traktoru vybaveného automatickým systémem řízení. Systém byl testován na konci 50. let minulého století.

Traktory Dutra D4K jako náhrada za nepohodlné pásové traktory. V bývalé NDR se jich dochovalo málo, většina byla sešrotována ze smutného důvodu

(3.12.2021) Dutra D4K je traktor s pohonem všech kol z maďarského traktorového závodu „Roter Stern“. D4K byl nástupcem traktoru UE-28 s pohonem všech kol a vyráběl se ve dvou verzích: D4K a D4K B.

Vedle tanků vznikaly pásové traktory ČKD T60. Pohánět je měl poloviční motor z Tatry 111

(26.11.2021) ČKD (původně zkratka z Českomoravská-Kolben-Daněk, po znárodnění podniku se zkratka nerozepisovala) byl jeden z významných strojírenských československých podniků vzniklých v druhé polovině 19. století. Se značkou je úzce spjata výroba pásových vozidel…

Fortschritt T 174 z NDR budoval české zemědělství

(5.11.2021) Nakladač Fortschritt T 174 byl široce používán v zemědělství a stavebnictví. V těchto sektorech jej později vytlačily teleskopické manipulátory. Dodnes je ale pomocníkem na mnohých uhelných skladech.

První evropská sklízecí mlátička CLAAS MDB slaví 85. výročí, při práci nahradila desítky mužů

(1.11.2021) V roce 1936 uvedla rodinná společnost CLAAS na trh svůj první stroj, který znamenal revoluci ve sklizni obilí v Evropě. U příležitosti tohoto výročí byl veřejnosti prakticky představen zrestaurovaný model ve skanzenu LWL v Detmoldu.