Kubota zemědělská technika
Dnes je 23.9. – svátek slaví Berta

Příspěvky na téma „Starší stroje“

Téma „Starší stroje“ – třídění:

Zetor tak trochu jinak. Mistrál 2000 byl odpovědí na italské samojízdné rosiče

(24.12.2021) Stroje na ochranu chmele byly ještě v roce 1988 v Československu velkou bolestí. Do ČSSR se dovážely převážně italské samojízdné rosiče Tifone. V tuzemsku se výrobou samojízdných rosičů zabývalo JZD Blšany. Zde vyvinuli postřikovač Mistrál 2000 určený do…

Svahový speciál Kabar 132, unikátní stroj zaujme i dnes. Měl kotvu, věž i systém vyrovnávání!

(20.12.2021) Pro práci na velmi svažitých pozemcích byl v Československu vyvinut speciální samojízdný stroj Kabar 132 s adaptérem na drcení křovin a rovnání povrchu. Ve svém době byl se svým zaměřením a technickým řešením jediný svého druhu na světě.

Traktor Muir-Hill 121 série III měl „kosmickou kabinu“. Svým vzhledem vyčníval

(17.12.2021) Traktor Muir-Hill 121 série III z roku 1978 si zákazníci kupovali pro jeho robustnost, systém pohonu čtyř kol a luxusní „kosmickou kabinu“ („Spacecab“).

Samojízdné stroje Krone uchvátily veřejnost, do sériové výroby se nikdy nedostaly

(13.12.2021) Krone je známo výrobou samojízdných žacích strojů a sklízecích řezaček. Pokud nahlédneme hlouběji do historie tohoto německého výrobce, zjistíme, že vyvinul ještě zajímavější stroje.

Už v 50. letech v SSSR vyjel na pole traktor s automatickým řízením. Jeho konstruktér své znalosti využil při Černobylské havárii

(6.12.2021) Loginov Ivan Grigorjevič byl sovětský vynálezce a průkopník automatizace v zemědělství. Stojí za konstrukcí pásového traktoru vybaveného automatickým systémem řízení. Systém byl testován na konci 50. let minulého století.

Traktory Dutra D4K jako náhrada za nepohodlné pásové traktory. V bývalé NDR se jich dochovalo málo, většina byla sešrotována ze smutného důvodu

(3.12.2021) Dutra D4K je traktor s pohonem všech kol z maďarského traktorového závodu „Roter Stern“. D4K byl nástupcem traktoru UE-28 s pohonem všech kol a vyráběl se ve dvou verzích: D4K a D4K B.

Vedle tanků vznikaly pásové traktory ČKD T60. Pohánět je měl poloviční motor z Tatry 111

(26.11.2021) ČKD (původně zkratka z Českomoravská-Kolben-Daněk, po znárodnění podniku se zkratka nerozepisovala) byl jeden z významných strojírenských československých podniků vzniklých v druhé polovině 19. století. Se značkou je úzce spjata výroba pásových vozidel…

Fortschritt T 174 z NDR budoval české zemědělství

(5.11.2021) Nakladač Fortschritt T 174 byl široce používán v zemědělství a stavebnictví. V těchto sektorech jej později vytlačily teleskopické manipulátory. Dodnes je ale pomocníkem na mnohých uhelných skladech.

První evropská sklízecí mlátička CLAAS MDB slaví 85. výročí, při práci nahradila desítky mužů

(1.11.2021) V roce 1936 uvedla rodinná společnost CLAAS na trh svůj první stroj, který znamenal revoluci ve sklizni obilí v Evropě. U příležitosti tohoto výročí byl veřejnosti prakticky představen zrestaurovaný model ve skanzenu LWL v Detmoldu.

Na konci 80. let v Martině vznikl dálkově ovládaný traktor ZTS. Jeho další vývoj pohřbil rozpad skupiny ZTS

(24.10.2021) Nedílnou součástí moderní zemědělské techniky jsou pokročilé navigační a automatizační systémy. Robotizace a automatizace má za cíl zvýšit efektivitu v zemědělství a reagovat na stále ubývající pracovní sílu v tomto odvětví. Jak dokládá dobové přiložené…

Respekt nebo posměch sousedů? Američtí farmáři a sovětské traktory v 70. letech

(22.10.2021) Není žádným tajemstvím, že sovětské zemědělské stroje byly dodávány na Západ pod značkou Belarus. Dodávané traktory pak na místě procházely úpravou - často byla vyměňována kabina za pohodlnější typ. Příkladem mohou být traktory DT-75 a T-150K.

Přívěsné vozíky John Deere si získaly oblibu mezi farmáři. Využívat je ale měl původně někdo jiný

(9.8.2021) S tím, jak automobily nahrazovaly koňská spřežení a venkovské silnice se zdokonalovaly a lépe udržovaly, vznikla poptávka po dvoukolových přívěsných vozících. Prodejci John Deere chtěli urychlit dodávky zemědělské techniky. To měly zajistit vozíky. …

Dobové výukové video: Jak se pracuje se sklízecí mlátičkou Fortschritt E 512

(22.2.2021) Sklízecí mlátička Fortschritt E512 je výkonný stroj, který umožňuje sklízet všechny druhy obilovin, luštěnin a olejniny v různých podmínkách a rozličnými technologiemi. Následující odstavce popíšou, jak se s takovým strojem správně pracuje.